گروه خبری اخبار و رویداد ها ::  کنگره بزرگ اربعین در کلام رهبری

کنگره بزرگ اربعین در کلام رهبری

 آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری راهپیمایی بزرگ اربعین را حرکت عظیم، پرمعنا و پرمغزی می دانند که با ایمان، اعتقاد قلبی و باورهای راستین پیروانان حقیقت و آزادگی محقق می شود و جهان اسلام می بایست این فرصت را غنیمت بشمارد.


669 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/11/16

30a30.ir : رهپویان مکتب حسینی همزمان با سالروز اربعین حسینی(ع) در حرکت و نمایشی زیبا، اتحاد و وحدت جامعه اسلامی را به نمایش می گذارند و به منظور تجدید عهد و پیمان با پرچم دار قیام کربلا در راهپیمایی و گردهمایی بزرگی به سرزمین شهادت و آزادگی گام می نهند و اوج قدرت و اتحاد مسلمانان را در زیر بیرق سید و سالار شهیدان به تصویر می کشند.

شیفتگان اباعبدالله حسین(ع) با ایمان و اعتقاد به فلسفه و چرایی قیام ایشان گردهم می آیند و وحدت و همبستگی جهان اسلام را نشان می دهند تا نهضت ظلم ستیزانه سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در طول تاریخ استمرار یابد و هرگز به دست فراموشی سپرده نشود.


**عظمتی آشکار در پیاده روی اربعین
- امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان ها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسایل اسلامی را رصد می کنند. (سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی‌ 19 دی 93)

- ملّت ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخی مشکلاتی که برای او وجود داشت نشان داد، هم در روز بیست‌ودوّم بهمن، در روز قدس و در راهپیمایی عظیم اربعین این عزم را، این همّت را از خود بُروز داد و نشان داد. (پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز جدید یکم فروردین 94)

- این روزها روزهای نزدیک به اربعین است. پدیده‌ بی‌نظیر و بی‌سابقه‌ای هم در این سال های اخیر به‌وجود آمده و آن، پیاده‌روی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه می‌اُفتند و حرکت می کنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است... هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک‌کننده و عمل‌کننده است؛ هم عشق و محبّت. تفکّر اهل‌بیت و تفکّر شیعی همین‌جور است؛ ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق؛ ترکیب این دو.(سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه‌ 9 آذر 94)

- به‌هرحال کار بسیار مهمّی است، کار بزرگی است؛ این حرکت عظیمِ مردم از ایران، از کشورهای دیگر اسلامی، از هند، از اروپا، حتّی از آمریکا و کشورهای دیگر، از راه‌های دور، افرادی می‌آیند در این راه‌پیمایی شرکت می کنند؛ دو روز، سه روز بیشتر یا کمتر - در این راه، پای پیاده حرکت می کنند؛ مردم عراق هم انصافاً با کمال بزرگواری و محبّت پذیرایی می کنند از اینها؛ خیلی حرکت عظیم و پرمعنا و پرمغزی است و کسانی که موفّق می شوند باید مغتنم بشمارند.(سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه‌ 9 آذر 94)


**راهپیمایی اربعین؛ شعار بزرگ اسلام و مایه وحدت
- حادثه‌ عاشورای حسینی را هم ستمگران و ظالمان می خواستند نگذارند باقی بماند، زینب کبرا(س) نگذاشت. دو حرکت عمّه‌ ما - زینب کبرا (س) - انجام داد: یک حرکت، حرکت اسارت بود به کوفه و شام و آن روشنگری‌ها و آن بیانات که مایه‌ افشای حقایق شد؛ یک حرکت دیگر، آمدن به زیارت کربلا در اربعین بود؛ حالا اربعین اوّل یا دوّم یا هرچه. این حرکت به معنای این است که نباید اجازه داد که انگیزه‌های خباثت‌آلودی که قصد دارند مقاطع عزیز و اثرگذار و مهم را از یادها ببرند، موفّق بشوند؛ البتّه موفّق هم نخواهند شد. تا ملّت ها زنده‌اند، تا زبان های حق‌گو در کار است، تا د ل های مؤمن دارای انگیزه هستند، نخواهند توانست این را به فراموشی بسپرند؛ همچنان‌که نتوانسته‌اند.(سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز 19 دی؛ 17 دی 93)

- حادثه عجیبی بود حادثه‌ امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسم ها در کنار هم قرار می گیرد، این‌جور انعکاس پیدا می کند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّت های مسلمان - سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع - با یکدیگر دل هایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت. (سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی‌ 19 دی 93)

- این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام می دهند، واقعاً دارند حسنه‌ای را انجام می دهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این‌جور حرکت ها عرض بکنیم که «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً».(سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه‌ 9 آذر 94)


**ضرورت توجه به قانون برای شرکت در مراسم اربعین
- البتّه این عرایض ما موجب نشود که بعضی‌ها خارج از مقرّرات بخواهند بلند شوند راه بیافتند و حرکت کنند؛ نه، طبق همان مقرّراتی که دولت اسلامی معیّن کرده است؛ خب، دوستان ما در دولت نشسته‌اند فکر کرده‌اند، مقرّراتی و ضوابطی برای این کار در نظر گرفته‌اند، این ضوابط حتماً مراعات بشود؛ جوری نباشد که کسانی خارج از این ضوابط بگویند «برویم همین‌طور حرکت کنیم، سر به بیابان بگذاریم -مثلاً- برویم»، این‌جوری مطلوب نیست؛ این ضوابط را حتماً بایستی رعایت کنند.(سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج فقه‌ 9 آذر 94)


**تشکر و قدردانی از همکاری و استقبال شهروندان و مسوولان عراقی
- من همین‌جا مناسب می دانم و لازم می دانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم.(سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی‌ 19 دی 93)

- مقام معظم رهبری، میهمان نوازی و کَرَم در استقبال از زائران اربعین حسینی را یکی دیگر از صفات ممتاز مردم عراق دانستند و افزودند: این رفتار عاشقانه معنوی در دنیای امروز مادی بسیار مهم و قابل توجه است و هنوز به درستی عمق این فضیلت مردم عراق شناخته نشده است. (در دیدار آقای حیدر العبادی نخست وزیر عراق و هیات همراه، 27 خرداد 94)
 

*ایرنا/مهسا شریفی-انتشاردهنده: شهربانو جمعه