گروه خبری اخبار مهم, اخبار و رویداد ها ::  ظریف:آمریکا موظف به اجرای برجام است/ کومانسکو:از رابطه ایران با اتحادیه اروپا حمایت می کنیم

 ظریف:آمریکا موظف به اجرای برجام است/ کومانسکو:از رابطه ایران با اتحادیه اروپا حمایت می کنیم

وزیر امورخارجه ایران در نخستین واکنش پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: رییس جمهوری آمریکا باید واقعیت های امروز جهان را به خوبی درک کند و سیاست هایش را با واقعیت جهان ارتباط دهد.


410 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/11/09

30a30.ir : محمدجواد ظریف روز چهارشنبه پس از دیدار با لازار کومانسکو همتای رومانیایی و امضای دو سند همکاری، در نشست مشترک خبری افزود: رسم ما این است که در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به این که ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، مهم آن است که رییس جمهوری آینده آمریکا موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است و ما یقین داریم که جامعه بین المللی نیز این توقع را از ایالت متحده آمریکا خواهد داشت.

وزیر امورخارجه همچنین ضمن قدردانی و تشکر از دولت و مردم رومانی برای مهمان نوازی گرم و صمیمانه گفت: خوشحالم که بعد از دو دهه به عنوان اولین وزیر امورخارجه ایران در شهر زیبای بخارست هستم.

ظریف افزود: ما دارای روابط بسیار طولانی با دیگر هستیم که متاسفانه به دلیل تحریم ها و شرایط بین المللی در سال های گذشته، قدری روند نزولی داشته است؛ البته در سال گذشته با تلاش مسئولان دو کشور و با سفر وزیر امورخارجه، کشاورزی و محیط زیست رومانی به ایران و در آینده نزدیک سفر وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، روابط به سمت مثبت حرکت کرده است.

وی ادامه داد: امروز در اجلاس مشترکی که باحضور بنده، معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد رومانی برگزار خواهد شد؛ کارآفرینان بخش خصوصی دو کشور فرصت دیدار با یکدیگر را خواهند داشت.

وزیر امورخارجه گفت: در این اجلاس طرفین در مورد زمینه های مختلف همکاری اقتصادی بین دو کشور که می تواند تقویت کننده روابط سنتی سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و رومانی باشد، گفت و گو خواهند کرد.

ظریف افزود: ما زمینه متعددی برای همکاری اقتصادی از نفت انرژی و پالایشگاه، کشاورزی، صنعت و حوزه حمل و نقل داریم که در حوزه ترانزیت و حمل و نقل، علاوه بر دالان خلیج فارس و دریای عمان؛ با توجه به توسعه خط ریلی ایران، آذربایجان و ارمنستان و همچنین خط ریلی ایران،ترکمنستان و قزاقستان، می توانیم مسیر جایگزین خوبی برای حمل و نقل باشیم.

وی ادامه داد: زمینه های مختلفی برای همکاری دو کشور وجود دارد که امیدواریم هم نشست اقتصادی امروز و هم در جلسه هفته های آتی بین کمیسیون مشترک دو کشور بتوانیم، این زمینه ها را به فعلیت درآوریم.
وزیر امورخارجه گفت: همچنین امروز در زمینه مسایل منطقه ای و مشکلاتی همچون تروریسم، افراط گرایی و مواد مخدر که یک خطر مشترک است، بحث و گفت و گو شد.


**لغو روادید دیپلمات های ایران و رمانی
ظریف افزود: مسایل مربوط به بحران در سوریه، یمن و بحران های منطقه اروپا و زمینه های مشترک همکاری بین ایران و رومانی به عنوان عضو مهم اتحادیه اروپا وجود دارد که امیدوارم سندهایی که امروز برای لغو روادید دیپلمات ها و همچنین مشورت های مستمر سیاسی دو کشور امضا کردیم، زمینه را برای تبادل نظر موضوعات مهم دوجانبه، چندجانبه و جهانی فراهم کنیم.
 

**حمایت رومانی از رابطه خوب ایران با اتحادیه اروپا
وزیر امورخارجه رومانی نیز در این نشست مشترک گفت: این سند همکاری برای ما بسیار ارزشمند است و زمینه گسترش روابط میان دو کشور را فراهم خواهد کرد؛ چون این نخستین سفر وزیر امورخارجه در دو دهه گذشته است.

کومانسکو افزود: در 10 سال اخیر روابط میان ایران و رومانی تحت تاثیر تحریم قرار داشت اما با تلاش دولت ایران این مساله برطرف شد و من این پیروزی را به آقای ظریف تبریک می گویم.
وی ادامه داد: قطعا چشم انداز روابط میان دو کشور مثبت خواهد شد و ما می توانیم در بخش اقتصادی نظیر انرژی و حمل و نقل به گفت و گو بپردازیم.

وزیر امورخارجه رومانی یادآور شد: همچنین در مورد گسترش زمینه های آموزشی و پرورشی و همچنین حوزه فناوری صحبت کردیم و در سال جاری می توانیم گام های مثبت برداریم.
کومانسکو با اشاره به امضای دو سند همکاری میان ایران و رومانی گفت: ما موافقیم که همکاری های خود را در سطح منطقه ای و بین المللی ادامه دهیم.

وی با بیان این که در دیدار امروز با وزیر خارجه ایران، درباره همکاری های ایران و اتحادیه اروپا صحبت کردیم، افزود: رومانی از رابطه خوب ایران با اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.
وی ادامه داد : همچنین امروز در مورد سوریه نیز صحبت کردیم.

وزیر امورخارجه رومانی همچنین در واکنش به برگزاری انتخابات در آمریکا گفت: به آقای ترامپ تبریک می گویم و معتقدم همکاری های استراتژیک بین رومانی و آمریکا زمینه را برای تحکیم روابط میان دو کشور فراهم خواهد کرد.
 

*ایرنا/سجاد خسروانیان-انتشاردهنده:محسن طاهرزاده