گروه خبری اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل ::  مذاکرات سوریه بدون بیانیه مشترک پایان یافت/ لحظات پرتنشی داشتیم

مذاکرات سوریه بدون بیانیه مشترک پایان یافت/ لحظات پرتنشی داشتیم

«جان کری از اتفاق نظر درباره برخی موضوعات سخن گفته اما درعین حال تاکید کرده که لحظات پرتنشی در مذاکرات رقم خورده است ...»


474 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/10/16

30a30.ir :  نشست چندجانبه لوزان درباره بحران سوریه درحالی به کار خود خاتمه داد که طرفین در دستیابی به بیانیه ای مشترک یا ارائه راهبردی برای ادامه گفتگوها ناکام ماندند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی زیر عنوان "مذاکرات سوریه در لوزان بدون دستیابی به موفقیت پایان یافت" می نویسد: گفتگوهای سوریه که توسط جان کری، وزیرخارجه آمریکا در شهر لوزان سوییس برگزار شد در دستیابی به استراتژی واحد با روسیه شکست خورد.

در ادامه این گزارش آمده است: این نشست عصر یکشنبه خاتمه یافت بدون اینکه راهبردی مشترک برای پایان دادن به جنگ سوریه حاصل شود؛ جنگی که اکنون به سال ششم خود رسیده است.

رویترز افزود: کری پس از آن که در حفظ توافق آتش بس به دست آمده طی مذاکرات مستقیم با مسکو –یکی از حامیان کلیدی دمشق– ناکام ماند، به دنبال برداشته شدن گام جدیدی در راستای صلح در سوریه بود.

براساس این گزارش، جان کری در این نشست میزبان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و همچنین وزرای خارجه هفت کشور منطقه یعنی ایران، عراق، عربستان سعودی، ترکیه، قطر، اردن و مصر بود.

به نوشته رویترز، این مذاکرات تنها چند هفته پس از آن برگزار شد که طرح آتش بس آمریکا_روسیه سقوط کرده و به شکست انجامیده بود. بسیاری از ناظران سیاسی، این آتش بس را آخرین امید برای صلح در سال جاری می دانستند.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت در برخی از موارد، اجماع و اتفاق نظر وجود دارد که می تواند به دستیابی به آتش بس منجر شود اما در عین حال اذعان کرد که درخلال مذاکرات روز شنبه، لحظات پرتنشی نیز وجود داشته است.

وی افزود: من این نشست را به عنوان مثالی از آنچه ما می خواستیم توصیف می کنم که دربردارنده یک طوفان فکری و رایزنی های صریح برای اولین بار بود.

جان کری ادامه داد: تعدادی از ایده ها توسط وزرای خارجه مختلف مطرح شد و ما امیدواریم که این ایده ها بتوانند به از بین بردن اختلافات کمک کنند.

رویترز ضمن انعکاس اظهارات وزیر خارجه آمریکا نوشت: با این حال نشست لوزان بدون بیانیه مشترک یا ارائه دیدگاه واحدی درباره حرکت رو به جلو به کار خود پایان داد.

سرگئی لاوروف نیز که پیشتر درباره رایزنی های روز شنبه گفته بود "انتظارات ویژه ای از این مذاکرات نداریم" پس از برگزاری اجلاس اظهار داشت: وزرای خارجه درباره چندین "ایده جالب" بحث و گفتگو کردند. وی توضیح بیشتری در این باره نداده است.

 

 

*جام نیوز