گروه خبری اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, خبرنامه ::  وزیر دفاع: سامانه موشکی اس 300 به طور کامل تحویل ایران شد

وزیر دفاع: سامانه موشکی اس 300 به طور کامل تحویل ایران شد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: سامانه موشکی اس 300 به طور کامل را تحویل گرفتیم که بخشی از آن از روسیه وارد کشور شده و بخش دیگری از آن نیز در حال بارگیری و انتقال به کشور است.


436 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/08/20

3a030.ir : سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت 31 مرداد روز صنعت دفاعی با شعار صنعت دفاعی نماد اراده و عزم ملی در تولید قدرت دفاعی این مطلب را عنوان کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت سامانه موشکی اس 300 توضیح داد و گفت: در باره بحث اس 300 قبلا نیز این را به عرض مردم شریف ایران و اصحاب رسانه رسانده بودیم که ما قراردادی قبلی با دولت روسیه داشتیم که آن قرارداد به صورت یک طرفه از سوی روس ها به بهانه قطعنامه های صادره از سوی شورای امنیت سازمان ملل لغو شده بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: در سایه لغو یک طرفه این قرارداد جمهوری اسلامی ایران شکایتی را در مراجع حقوقی بین المللی مطرح کرد و آن را پیگیر بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم این موضوع در بالاترین سطوح سیاسی مسائل فی مابین بین دو کشور ایران و روسیه مورد بحث قرار گرفت که یکی از مسائل قرارداد اس 300 بود که هم از طرف روس ها و هم از طرف ما مطرح بود که در این خصوص آقای روحانی و آقای پوتین به بحث و گفت و گو پرداختند.
وی گفت: در نخستین سفری که من پس از قبولی مسئولیتم در وزارت دفاع برای شرکت در همایشی به مسکو داشتم بحث اس 300 را مطرح کردیم که قرار شد وزیر دفاع روسیه این موضوع را دنبال کند که نهایتا در دومین کنفرانسی که شرکت کردیم اعلام موافقت رئیس جمهور روسیه برای اجرایی شدن قرارداد یادشده اعلام شد.

سردار دهقان افزود: به طور طبیعی یک بحثی را فقط طرف روسی ما مطرح می کرد که در کشور روسیه اگر رییس جمهور یک فرمانی را صادر کند این فرمان در قانون اساسی مطرح می شود و بعدا لغو آن مشکل است اما روس ها این تصمیم را گرفتند و تصمیم رییس جمهور قبلی را دال بر تحویل سامانه موشکی اس 300 ملغی اعلام کردند.

وی در خصوص پس گرفتن شکایت جمهوری اسلامی ایران در موضوع اس 300 نیز گفت: به طور طبیعی این موضوع در یک چارچوب کلی توافق شده بر نظر طرفین قرار گرفت که اگر روس ها قرارداد تحویل سامانه یاد شده را به شکل کامل اجرا کند طرف ایرانی هم شکایت خود را پس گیرد البته تا زمان بازپس گیری شکایت چندین بار عدم طرح در دادگاه را مطرح کردیم یا آن را به تعویق انداخیتم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در باره بحث سامانه موشکی اس 400 نیز طرف روس در همان زمان که بحث اس 300 مطرح بود پیشنهاد تحویل سامانه موشکی اس 400 و یک سیستم آنتی 2500 را به ما داده بود و اصرار بر این داشت که ما آن سیستم ها را دریافت کنیم که به دلایل مختلف ما اصرارمان بر روی تحول سامانه موشکی اس 300 بود.

سردار دهقان تاکید کرد: ما حاضر نشدیم بحث یا مذاکره ای را در قبال پیشنهاد های روس ها انجام دهیم از این رو موضوع اس 400 را تاکنون مطرح نکرده ایم و بنای پیگیری آن را در شرایط فعلی نداریم.
 

 

 

*ایرنا