گروه خبری اخبار و رویداد ها, اقتصادی ::  کاهش شدید ارزش پوند و شاخص سهام در بورس های اروپایی همچنان ادامه دارد

 کاهش شدید ارزش پوند و شاخص سهام در بورس های اروپایی همچنان ادامه دارد

سقوط ارزش پوند و روند کاهشی شاخص سهام در بورس های اروپایی از جمله بورس لندن، به رغم گذشت چهار روز از اعلام رای شوک آور انگلیسی ها به برگزیت، روز دوشنبه همچنان ادامه داشت.


531 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/06/28

30a30.ir :  ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن که در آن در هر روز کاری سهام 100 شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می شود در اواسط روز دوشنبه، در اولین روز کاری هفته، با کاهش 2.02 درصدی مواجه شد.

شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، با 124 واحد کاهش، به 6 هزار 13 واحد رسید.
شاخص سهام بورس فوتسی 250 لندن نیز با کاهش 6.6 درصدی مواجه بود و با 987 واحد کاهش به 15 هزار و 100 واحد رسید.

گفته می شود سقوط آزاد شاخص بورس فوتسی 100 لندن در طی دو روز گذشته، بیش از 80 میلیارد پوند از ارزش سهام شرکت‌های انگلیسی عضو این بورس کاسته است.
سهام شرکت های ساختمان سازی، شرکت های هواپیمایی و بانک ها بیشترین کاهش را در روز دوشنبه تجربه کرده اند.

در همین حال سایر بورس های اروپایی نیز که روز جمعه گذشته یکی از شوک‌آورترین روزها را از زمان بحران مالی 2009 میلادی پشت سر گذاشته بودند ، روز دوشنبه بار دیگر با کاهش شاخص هایشان مواجه بودند .

در اواسط معاملات روز دوشنبه، ارزش شاخص سهام 'دکس 'در بازار بورس فرانکفورت آلمان 2.11 درصد، شاخص سهام 'کک چهل' در بازار بورس فرانسه 1.9 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» .1.58 درصد کاهش داشتند.

در اوایل معاملات روز جمعه، شاخص سهام دکس در بازار بورس فرانکفورت آلمان 8 درصد و شاخص سهام کک چهل در بازار بورس فرانسه 10 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» 12 درصد کاهش یافته بودند.

در همین حال نرخ برابری پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا نیز روز دوشنبه مجددا کاهش یافت و به پایین ترین حد آن از سال 1985 تاکنون رسید.

پوند انگلیس در اواسط معاملات روز دوشنبه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 1.98 درصد کاهش، در مقابل 1.3199 دلار و همچنین با 1.19 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل 1.2017 یورو معامله شد.
پوند انگلیس در شروع معاملات روز دوشنبه در برابر دلار بیش 3.6 درصد کاهش یافته بود که بعدا این وضعیت تعدل شد.

پوند انگلیس در اوایل معاملات روز جمعه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 10.52 درصد کاهش، در مقابل 1.3305 دلار و همچنین با 7.65 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل 1.209 یورو معامله شده بود.
این برای اولین بار از سال 1985میلادی است که نرخ برابری پوند در برابر دلار در طی یک روز تا این حد سقوط می‌کرد.

هر چند پوند انگلیس پس از عبور از کابوس اولیه، در بعدازظهر روز جمعه در برابر دلار آمریکا با 8.32 درصد کاهش به 1.3645 دلار و با 6.29 درصد کاهش در برابر 1.2228 یورو معامله شد.
اما به رغم ادامه سقوط شاخص سهام فوتسی 100 لندن و کاهش ارزش پوند، جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس روز دوشنبه به منظور آرام کردن بازارهای مالی و اطمینان بخشی به بخش های اقتصادی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این کشور تدابیر لازم برای مواجهه با پیامدهای مالی ناشی از برگزیت را صورت داده است.

وی در نشستی خبری گفت: « شما نباید راه حل های ما را دست کم بگیرید. برای اتفاقات غیرمنتظره آماده بودیم و برای مقابله با هرگونه رخدادی مجهز شده بودیم. مصمم هستیم که بر خلاف هشت سال قبل، نظام مالی بریتانیا می تواند به کشور ما برای هر گونه شوکی کمک کند و آن را خفیف کند نه اینکه بر شدت آن اضافه کند و آن را بدتر کند.»

جورج آزبورن که از حامیان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، پیش از همه پرسی روز پنجشنبه هشدار داده بود که رای به خروج، ممکن است به سقوط ارزش پوند و ایجاد رکود اقتصادی منجر شود.
مردم انگلستان در همه پرسی روز پنجشنبه با 51.9 درصد رای موافق در برابر 48.1 درصد رای مخالف به خروج از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.

 

 

 

*ایرنا