گروه خبری اخبار و رویداد ها ::  خطری که فقط مردم ایران را تهدید می کند!

خطری که فقط مردم ایران را تهدید می کند!

تردیدافکنی و ایجاد ابهام در استفاده از انرژی هسته ای یکی از شیوه های غربی در مبارزه با برنامه هسته ای ایران است. سوخت هسته ای گران است، امنیت ندارد، برای ایران نفت و گاز و زغال سنگ بهتر است و ...


567 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2014/11/27

30a30.ir : ایجاد تردید و شبهه مهم ترین عامل در جنگ روانی و بازی های سیاسی است. شیوه ای که دولت های غربی و رسانه هایشان در آن تخصص دارند و در دهه های اخیر بارها آن را علیه دولت ها و ملت های مختلف آزموده اند و اغلب هم به نتیجه رسیده اند.

در این شیوه با کمترین هزینه و تنها با طرح چند سؤال جنجالی و با حمایت و فضاسازی رسانه ای پس از آن، ممکن است به تدریج ذهن یک ملت نسبت به موضوعی تغییر کند و درنهایت خود آن ها تحت تأثیر فضا قرار گیرند و بدون آنکه تأمل کنند رواج دهنده آن تردید و ابهام شوند.

نمونه ای از این شیوه و رویکرد غربی را می توان در ایجاد شک، تردید و ابهام برای برنامه هسته ای ایران مشاهد کرد. نگاهی به این جملات بیندازید:

انرژی هسته ای گران است و توجیه اقتصادی ندارد؟ ایرانی که نفت و گاز و زغال سنگ دارد چه نیازی به برنامه هسته ای دارد؟ بسیاری از مردم نسبت به ایمنی تأسیسات هسته ای نگران هستند؟ نیروگاه هسته ای بوشهر در مقابل زلزله آسیب پذیر است؟ و ...
 

               

بی بی سی پس از تمدید مذاکرات هسته ای ایران: انرژی هسته ای امنیت ندارد!
 

شبکه بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) بلافاصله پس از پخش خبر تمدید مذاکرات هسته ای، مستندی از بخش انگلیسی خود با عنوان "آیا انرژی هسته ای امن است؟" به نمایش گذاشت.


اینکه چرا در اوج خبرها از مذاکرات و برنامه هسته ای ایران، شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی تلاش می کند به مخاطبان القا کند که "انرژی هسته ای امن نیست" جای تأمل جدی دارد.

در این مستند با اشاره به حادثه نشت مواد رادیو اکتیوی در سال 2011 از نیروگاه هسته ای فوکوشیما که بر اثر سونامی رخ داد، بارها بر ناامن بودن انرژی هسته ای و رویگردانی مردم کشورها و دولت های جهان از آن تأکید شده، در نهایت گفته می شود: «از حادثه ای که در فوکوشیما اتفاق افتاد چه درسی باید آموخت؟... نکته ای که انرژی هسته ای را برای همه ما اینقدر حساس کرده، هراس از تشعشعات هسته ای است ولی من امیدوارم که تصمیم ما هر چه که می تواند باشد آن را بر اساس ارزیابی های علمی و منطقی بگیریم.»
 

اما آیا حقیقتا انرژی هسته ای امن نیست؟

اگر انرژی هسته ای امنیت مردم و کشور را به خطر می اندازد قاعدتا دولت مطبوع شبکه بی بی سی، یعنی انگلستان، نباید از آن استفاده کند و به جای آن باید به سوخت های دیگر روی آورد.

اکنون به آخرین روز مهر ماه سال گذشته برمی گردیم که خبری با عنوان "آن چه برای ایرانیان حرام است؛ اما برای انگلیسی ها حلال!" را منتشر کرده بودیم.
 

بی بی سی فارسی در آن تاریخ (92/7/30) برخلاف مستند اخیر خود آورده بود:
 
«با وجود آنکه بعد از فاجعه هسته ای در فوکوشیمای ژاپن بعضی کشورهای جهان مثل آلمان عطای برق هسته ای را به لقایش بخشیدند اما بریتانیا اعلام کرده که تأسیس اولین نیروگاه جدیدش را آغاز کرده است. این نیروگاه ده سال دیگر آماده می شود اما شروعی است برای ساخت یک سری نیروگاه های تازه در بریتانیا.»

در ادامه خبر سال گذشته بی بی سی فارسی آمده است: «انگلیس 16 رآکتور هسته ای دارد که در 9 نیروگاه مشغول به کارند. مشکل اینجاست که دو سوم صنعت تولید برق بریتانیا ظرف 15 سال آینده باید جایگزین شود؛ این یعنی 8 نیروگاه از این 9 نیروگاه عمرشان تمام شده و باید جایگزین شوند.»

در بخش پایانی شبکه دولتی انگلیس تصریح می کند: «دولت بریتانیا امیدوار است با احداث نیروگاه های جدید هسته ای هم ظرفیت تولید برق خود را تا 60 سال آینده تضمین کند و هم میزان کربن تولید شده توسط صنایع سنتی را بکاهد. احداث هر نیروگاه جدید، 25000 شغل جدید در بازار کار بریتانیا ایجاد می کند. به همه این ها اضافه کنید نگرانی های مردم بریتانیا را که این روزها می شنوند شرکت های تأمین کننده انرژی حدود 10% قیمت هایشان را بالا برده اند.»
 

 

 

حال جای این سؤال است که: مگر به نظر بی بی سی انرژی هسته ای ناامن نیست؟...
 
اگر انرژی هسته ای امنیت مردم را به خطر نمی اندازد چرا در بحبوحه بحث مذاکرات هسته ای ایران، شبکه بی بی سی مستندی برای تردید در به کارگیری از انرژی هسته ای پخش می کند و اگر انرژی هسته ای بد است و ناامن، پس چرا دولت انگلستان 16 رآکتور هسته ای دارد و به فکر ساخت رأکتورهای جدید است؟
 
شبکه دولتی صدای آمریکا (VOA) هم در اواخر سال گذشته اعلام کرده بود دولت ایالات متحده آمریکا در حال ساخت 2 نیروگاه هسته ای جدید در کارولینای جنوبی و 2 نیروگاه در جورجیا است که هر کدام در حال حاضر 7 و 6 نیروگاه فعال دارند.

با وجود آنکه طبق نظرسنجی ها بیش از نیمی از مردم آمریکا مخالف ساخت نیروگاه های جدید هستند اما دولتمردان آمریکایی همواره بر استفاده از انرژی هسته ای تأکید داشته اند.

پس با این همه مزایای انرژی هسته ای که دولت های غربی را به استفاده از آن ترغیب کرده، چرا رسانه ها و سیاستمداران غربی تا نام انرژی هسته ای برای ایران مطرح می شود انواع تردیدها را مطرح می کنند؟ اگر انرژی هسته ای ناامن، گران و غیراقتصادی است دولت های غربی نیز باید از آن دوری کنند. یک بام و دو هوا که نمی شود.

رسانه ها و دولت های غربی چه اصراری دارند که خود از سوخت هسته ای استفاده کنند اما مردم ایران از سوخت نفت و زغال سنگ؟

 

*جام نیوز