:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 487 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


کلینتون و ترامپ از نگاه روزنامه نگاران جهان/ اس.بی.اس: تفاوت در شکل مواجهه با عربستان است

 رادیو 'اس.بی.اس' استرالیا روز چهارشنبه اعلام کرد برخی روزنامه نگاران معتقدند تفاوت اصلی 'دونالد ترامپ' به نسبت 'هیلاری کلینتون' دو رقیب انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، در شکل مواجهۀ با کشورهای خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی خواهد بود.

30a30.ir : رادیو استرالیایی از روزنامه نگاران مختلف در چند نقطه دنیا سوال کرد پیروزی دانالد ترامپ یا هیلاری کلینتون برای منطقۀ آن ها چه معنایی دارد.

'امنه خیری' خبرنگاری در مصر، گفت: باور عمومی مردم مصر این است که تفاوتی نمی کند چه فردی به کاخ سفید راه پیدا کند.

وی با این حال گفت: با توجه به چیزهایی که ترامپ در موقعیت های مختلف گفته است، با توجه به نظر شخصی اش در مورد مسلمان ها و البته این که عمدۀ دنیای عرب را مسلمانان تشکیل می دهند، به نظرم خیلی ها این ترس را دارند که ایالات متحده رهیافتی خصمانه در قبال مسلمانان در پیش خواهد گرفت. شاید شرایط در مصر متفاوت باشد، چرا که مردم این جا به شدت قطبی شده اند.

وی گفت: بخشی از مصریان هستند که واقعاً فکر می کنند بهتر است ترامپ در کاخ سفید باشد تا کلینتون. اما در نهایت به نظر من هیچکدام از این گروه ها در مصر، فکر نمی کنند که سیاست آمریکا در مورد خاورمیانه به طور اعم و در مورد مصر به طور اخص تغییر زیادی خواهد کرد، فارغ از این که چه کسی رئیس جمهور باشد.
به گفته این روزنامه نگار مصری، بسیاری از مصریان، آمریکا را مسئول اصلی برآمدن داعش می دانند.

وی گفت: باور عمومی این است که پدید آمدن داعش کم و بیش به ایالات متحده مربوط است. منظورم این نیست که ساختۀ دست آمریکا باشد، آن طوری که ترامپ رسماً اعلام کرده است، اما این احساس در بین بخش زیادی از اعراب به طور عام وجود دارد که آمریکا در مقاطعی چشم بر مسائل مربوط به داعش بسته است. پس اعراب احتمالا باور دارند که اگر کلینتون به کاخ سفید راه یابد، کمابیش همان سیاست های اوباما از سوی او پی گرفته خواهد شد.

امنه خیری گفت: فکر می کنم تفاوت اصلی (ترامپ و کلینتون) در شکل مواجهۀ با کشورهای خلیج فارس بالاخص عربستان سعودی خواهد بود. چرا که در حال حاضر گویی یک شکاف جدی وجود دارد. اختلاف های زیادی در منطقه وجود دارد، و همه چیز بسته به آن است که چه چیزی در هفته های پیش رو رخ دهد.

'نادا خیرالله' روزنامه نگار اردنی، گفت: ریاست جمهوری کلینتون به معنی تاکید بیشتر بر پیشبرد برنامه ای خواهد بود که وی آن را دستور کار منطقه ای می خواند.
وی گفت: زمانی که از سال 2009 تا 2013 کلینتون وزیر خارجه بود و سیاست ایالات متحده را در قبال خاورمیانه شکل داد، او به طور مکرر 'باراک اوباما' را تحت فشار قرار داد تا در مورد حضور نظامی امریکا در لیبی و سوریه رهیافتی مداخله جویانه تر اتخاذ کند.

'انتظار می رود که ریاست جمهوری کلینتون، با تاکید بیشتر بر دستورالعمل منطقه ای همراه باشد، چیزی که به طور وسیعی در زمان اوباما حذف شده بود.'
این روزنامه نگار اردنی گفت: در زمینۀ سیاست، کلینتون احتمالا همچنان به اهداف راهبردی اوباما، مثل مقابله با تروریسم، محافظت از اسرائیل و تقویت آن، با پوشش بزرگ تر و اولویت های متفاوت منطقه ای وفادار خواهد ماند.

وی معتقد است: روی هم رفته، ریاست جمهوری هیلاری کلینتون، در صورت تحقق، رهیافت پرقدرت، واضح و پیچیدۀ مرکزگرایانه را برای رهبری ایالت متحده در خاورمیانه به همراه خواهد داشت.
به گفتۀ خانم خیرالله، ریاست جمهوری ترامپ به رهیافت دیگری روابط بین آمریکا و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) متحد قدیمی اش در منطقه خواهد انجامید.
وی گفت: یکی از معدود موضع گیری هایی که ترامپ در موردش ثابت قدم بوده است، موضع او در قبال بدبینی اش نسبت به تغییر رژیم در کشورهای خاورمیانه، به ویژه عراق و لیبی است.

این روزنامه نگار اردنی گفت: با این که ترامپ اعلام کرده ورود مسلمانان را به ایالات متحده ممنوع خواهد کرد و باعث خشم مسلمانان در سراسر جهان شد، ولی گفت که در مورد مذاکرات بین اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و فلسطینیان بی طرف خواهد بود، که تغییر عمده ای در موضعِ دیرپای ایالات متحده در سیاست خارجی اش مبنی بر طرفداری از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) به شمار می رود.
وی گفت: اگر ترامپ از ادبیات کارزار انتخاباتی اش در مورد تغییر موضع دیرپای آمریکا در جانبداری از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) پیروی کند و از پذیرش نفوذ لابی پرقدرت 'آیپک' سر باز زند، اتفاق مهمی رخ می دهد. احتمال آن وجود دارد که ترامپ با مداخلۀ در خاورمیانه مخالفت کند، مگر آن که رابطۀ واضحی با تهدیدهای تروریستی که امریکا را به مخاطره می اندازند، وجود داشته باشد، حال چه از سوی داعش باشد یا احتمالا از سوی القاعده در شبه جزیره عربستان.

'خوزه فرناندز سانتیان' یک روزنامه نگار مکزیکی در مورد احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت که این اتفاق می تواند یک بحران بشری را رقم بزند.

وی گفت: ما این جا در مکزیک، خیلی نگرانیم که او به ریاست جمهوری ایالات متحده برسد. ترامپ گفته است دیواری خواهد کشید که ما باید هزینه اش را بدهیم. این مساله فقط به معنای توقف جریان مهاجرت نیست، بلکه به این معناست که 5 میلیون نفر در معرض اخراج از کشور قرار می گیرند. تصور فاجعۀ انسانی ای را بکنید که می تواند رخ بدهد.

وی گفت: همین حالا هم این جا در شهر 'مخیکالی' با یک بحران بشری به خاطر 'هاییتی ها و آفریقایی هایی که در 'تیخوانا' و 'مخیکالی' سعی می کنند از مرز ایالات متحده عبور کنند، مواجهیم. ما با مشکلات جدی ای برای اسکان هزاران مهاجری که موفق به عبور از مرز نمی شوند، دست و پنجه نرم می کنیم، مهاجرانی که به مسکن، غذا، خدمات درمانی و مراقبت احتیاج دارند.
وی گفت: این ها مشکلاتی هستند که برای دولت مکزیک پیش خواهد آمد و زندگی در خط مرزی دگرگون خواهد شد، مرزی که سه هزار کیلومتر درازا دارد.

سانتیان از سوی دیگر می گوید که هیلاری کلینتون طرفداران بسیاری دارد.
وی گفت: پیروزی کلینتون بسیار خوشایند خواهد بود، چرا که او وزیر امور خارجه ایالات متحده بوده و مکزیک را می شناسد. او زنی خونگرم با رفتاری دیپلماتیک است و بالاخص دانش عمیقی از مکزیک دارد.

این روزنامه نگار مکزیکی در مورد تاثیر هر کدام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر کشورش، گفت: تاثیر این مساله در مکزیک به این که چه کسی این جا در جمهوری مکزیک به ریاست جمهوری برسد هم بستگی خواهد داشت، چرا که ما هم در سال 2018 انتخابات خواهیم داشت. هیلاری به عنوان وزیر خارجه با پرزیدنت 'فلیپه کالدرون' که از حزب محافظه کار بود، مساله داشت. حالا تصور کنید که اگر مارگاریتا، همسر کالدرون که یکی از نامزدهاست در انتخابات برنده شود. هیلاری، فلیپه کالدرون را دوست ندارد، چون پرزیدنت کالدرون با او زمانی که وزیر خارجه بود، رفتار خیلی بدی داشت.

'دانیال سایگ' روزنامه نگار آلمانی، معتقد است کشورش دانالد ترامپ را موجودی ناشناخته می داند.
وی گفت: از آن جا که ترامپ فرد بسیار بی ثباتی است، خیلی سخت است که بتوانیم بگوییم پیروزی او چه معنایی برای آلمان خواهد داشت. ترامپ از یک سو می خواهد بودجۀ نظامی ایالات متحده را افزایش دهد، و سیاست خارجی اش در شمال افریقا و خاورمیانه بی شک ناملایم تر از اوباما خواهد بود. سیاست خارجی ستیزه جویانه اش می تواند به افزایش تعداد پناهجویان در اروپا و به احتمال خیلی قوی در آلمان منجر شود.

وی گفت: ترامپ همچنین تنها زمانی که خطر جدی ای ایالات متحده را تهدید کند، به کشورهای دیگر سرباز اعزام خواهد کرد. برای همین محتمل است که خلاء قدرت در ناتو و سازمان ملل به وجود آید و آلمان مجبور شود به همراه دیگر کشورهای اروپا آن را پر کند.

این روزنامه نگار آلمانی از سوی دیگر، گفت: ترامپ می خواهد اقتصاد آمریکا را از طریق حمایت گرایی تقویت کند. این مساله به طور قطع تاثیر منفی بر اقتصاد آلمان خواهد داشت، چرا که آلمان یکی از بزرگ ترین کشورهای صادرکننده در جهان است.
سایگ گفت که آلمان با هیلاری کلینتون راحت تر خواهد بود، و نتایج نظرسنجی مجلۀ 'فوکوس' هم نشان می دهد آلمان ها اگر حق رای می داشتند، به او رای می دادند.

وی گفت: دلیل این مساله خیلی واضح است. هیلاری کلینتون یک سیاست مدار با تجربه است، چون قبلاً وزارت خارجه را بر عهده داشته است، و آلمان ها می دانند که او چه طور کار سیاسی می کند.
'کلینتون مثل 'آنگلا مرکل' صدر اعظم آلمان حامی پیمان ترنس-آتلانتیک است. برخی حتی معتقدند در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری، همکاری آلمان و ایالات متحده قوی تر خواهد شد.'

'سودیش پاچائوری' روزنامه نگار هندی از سوی دیگر معتقد است: هندوستان یک سابقۀ طولانی از روابط خوب باآمریکا در زمان قدرت داشتن جمهوریخواهان دارد.
وی گفت: از منظر تاریخی، هر زمانی جمهوریخواهان در قدرت بوده اند، روابط بین آمریکا و هند بسیار دوستانه و مثبت بوده است. هر وقت هم که دمکرات ها بر سر کار بوده اند، هند مورد بی توجهی قرار گرفته است. حس طبقه متوسط هند این است که باید یک فرد قوی در آمریکا بر سر کار باشد، برای همین هم رسانه های طرفدار هندوها و یا طرفدار حاکمیت در هند، ترامپ را ستایش می کنند.
'سودیش پاچائوری' می گوید که رسانه های هندی تحلیل اندکی از هر یک از کاندیداها ارایه می دهند، اما صاحب نظران هندی طرفدار هیلاری هستند، و رسانه های هندی هم فقط ترجمه می کنند، برای همین هم تحلیل عمیقی وجود ندارد.

 

*ایرنا

 

کد خبر:  1561321
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: عربستان , خاورمیانه , عربستان سعودی, خلیج فارس, کاخ سفید, هیلاری کلینتون, کلینتون, دموکرات, انتخابات ریاست جمهوری آمریکا, جمهوریخواه, دمکرات, انتخابات آمریکا, انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا, دونالد ترامپ, ترامپ, هیلاری
22222

مطالب مرتبط :

ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه


  به گزارش دریافتی از سفارت جمهوری اسلامی ایران از آستانه ، مذاکرات در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (13 و 14 اردیبهشت) انجام خواهد شد. امروز سه شنب...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

ترامپ حقوق سه ماه اولش را بخشید


دونالد ترامپ که وعده داده بود به صورت رایگان در سمت ریاست جمهوری کار کند، حقوق سه ماه اول خود را به "سرویس پارک ملی" اهدا کرد که همچون سایر نهادهای دو...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
۴۳۰۰ میلیارد اعتبار مترو پردیس/ بار اصلی مسکن ملی استان تهران در پرند
روحانی: در نشست مشترک با سران قوا درباره ارز و کاهش تورم هم‌اندیشی شد
تشکر رهبر انقلاب از رعایت اصول بهداشتی در مجالس عزاداری
نامه ۵۹ بسیج دانشجویی به سیدحسن نصرالله | مصیبت بیروت خللی در مقابله با مستکبران ایجاد نخواهد کرد
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران