:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 553 تعداد امتیازدهی:  4   (Article Rating)


برخی از برداشته شدن تحریم‌ها عصبانی‌اند/ به‌جای دویدن در هوای سالم پسابرجام ایستاده‌ایم و بحث می‌کنیم/ آیا برخی رسانه‌ها اجنه دارند؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رانت اطلاعاتی بلای بزرگ برای کشور ما است گفت: هنوز پرونده دست بازپرس است و قاضی و دادستان هم خبر ندارند اما این آقا خبر دارد، دستگاه امنیتی ما آن وزیرش و رئیسش هنوز خبر ندارد اما آن یکی خبر دارد، آیا در این جاها اجنه هستند؟

30a30.ir : حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح روز شنبه در مراسم گشایش بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات که در محل مصلای تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و اصحاب رسانه توفیق دارم تا در لحظاتی نکاتی را به محضر شما عرضه بدارم، بی‌تردید رسانه و مطبوعات و اصحاب آن که اصحاب فرهنگ و وسیله‌ای برای ارتباط افکار مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت به مردم است و فراهم کردن زمینه برای توسعه جامعه در کشور هستند، رسانه یکی از عوامل اصلی توسعه به شمار می‌رود و توسعه هم وسیله‌ای برای توسعه فعالیت رسانه‌هاست.

وی در ادامه افزود: ما در شرایطی که امروز در آن قرار گرفته‌ایم بار مسئولیت رسانه‌ها و مطبوعات شاید از هر زمان دیگر بیشتر باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما امروز در شرایطی هستیم که منطقه ما شرایط پیچیده‌ای دارد و ما نیازمند امنیت هستیم، شاید تعبیرات مختلفی بشود یکی بگوید امنیت در سایه هنرمندی سیاست خارجی یک کشور تضمین می‌شود و دیگری بگوید نیروهای مسلح توانمند و قدرت بازدارندگی،‌ امنیتی می‌تواند امنیت را برای جامعه تضمین کند اما واقعیت آن است که معضلات امنیتی به مفهومی که امروز منطقه ما با آن مواجه است یعنی عمدتا تروریسم، گروه‌هایی که با افکار جاهلی و رنگ و لعاب دینی، گروه‌هایی که با عصبیت و فهم غلط و نادرست از اسلام و جهاد اسلامی به جان اسلام و مسلمانان و منطقه افتاده‌اند، در چنین شرایطی و در برابر چنین تهدیدی آنچه می‌تواند ما را از ناامنی‌ها حفاظت کند و جامعه امنی را برای ما به وجود آورد آن است که در کشور گوش شنوایی برای افراط و ندای تروریسم وجود نداشته باشد.

روحانی ادامه داد: اگر تروریسم در جامعه جاذبه داشته باشد و اگر مردم و یا بخشی از مردم ندای تروریست‌ها را بپسندند نه سیاست خارجی می‌تواند معضل امنیت را حل کند و نه قدرت نظامی، هیچ کدام. آنچه امروز در کشور و در جامعه ما امنیت را آفریده بیداری، هوشیاری، آگاهی و انسجام داخلی کشور است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من در این زمینه می‌خواهم به نمونه‌ای اشاره کنم، چرا موصل سقوط کرد؟ مگر یک شهر بزرگ یک و نیم میلیون جمعیتی با دارا بودن آن همه نیروی مسلح و ارتش چطور از صبح تا ظهر این شهر بزرگ سقوط می‌کند، سقوط این شهر به خاطر این بود که تروریست‌ها سلاح مدرنی در اختیار داشتند؟ سقوط موصل به خاطر این بود که تروریست‌ها توانمندتر از ارتش مستقر در موصل بودند؟ یا اینکه دلبستگی مردم موصل به بغداد کاهش یافته بود؟، موصل ارتباط عاطفی و سیاسی‌اش با بغداد قطع شده بود نه داعش و هر گروه مسلح دیگر با یک پرچم که نه سیاه حتی سفید می‌توانست بر موصل فائق آید، سیاست خارجی نمی‌تواند موصل را حفظ کند، ارتش عراق هم نمی‌تواند موصل را حفظ کند، ما دچار اشتباه نشویم.

وی اضافه‌کرد: در فهم مسائل امنیتی و سیاسی در امروز جهان و منطقه ما البته که نیروهای مسلح کشور ما یک قدرت مهم و بازدارنده در برابر تجاوز احتمالی بدخواهان و دشمنان هستند و خواهند بود و البته دیپلماسی و سیاست خارجی عاملی مهم برای پیشگیری از جنگ و نزاع بوده و خواهد بود اما در برابر معضل امنیتی منطقه ما آنچه کار،‌ ساز و طرح از همه عوامل است انسجام و وحدت و یکپارچگی جامعه و سپردن همه گوش جان و جسم به ندای توسعه ایران عزیز است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: اگر نظام اسلامی ما به اقلیت‌ها احترام نمی‌کرد و اگر نظام اسلامی ما به وحدت دینی، همت نمی‌گماشت همچنین اگر نظام اسلامی ما جایگاه اهل سنت را در این کشور محترم نمی‌شمارد و اگر دولت در فکر تعادل توسعه‌ای در کردستان و سیستان و بلوچستان و بخشی از هرمزگان و خراسان جنوبی و در سراسر کشور به فکر تعادل نبود و اگر امروز اقلیت‌های قومی کشور و همچنین اقلیت‌های مذهبی کشور دل به نظام و رهبری و قانون اساسی و دولت نبسته بودند داعش در اینجا هم راه می‌داشت،‌ القاعده در اینجا هم راه داشت.

روحانی ادامه داد: من می‌خواهم این نکته را بگویم که شما اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ و هنر می‌توانید امنیت آفرین برای جامعه باشید که البته گفت ذات نایافته از هستی‌بخش کی تواند که شود هستی‌بخش، اگر خود اصحاب رسانه امنیت نداشته باشند و دل نگران امنیت خود و راه و شغل و کار و خط و قلم خود باشند چگونه می‌توانند امنیت را بیافرینند، با قلم شکسته و دهان بسته؟  از او کاری ساخته نیست، نشکنیم قلم‌ها را به بهانه واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیر اساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد. همانطور که شما در یکی از نمایشگاه‌هایتان گفتید با صدای بلند آزادی مسئولانه، بگذاریم آزادی مسئولانه باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امنیت امروز برای ما اصل است اما فکر نکنید فقط با تفنگ امنیت ساخته یا حفظ می‌شود، افزود: تفنگ هم به جای خود لازم است اما قلم چه؟ اما بیان،‌ فرهنگ؟ اساس انقلاب اسلامی ما فرهنگ بود، همچنین اساس نهضت اسلامی ما فرهنگ بود، هیچ وقت امام(ره) در دوران نهضت اسلامی راه قیام مسلحانه را نپسندید، بود گاهی شاید در مقاطعی لازم بود اما خط امام این نبود، خط امام تحول در افکار مردم و فرهنگ جامعه بود. او با سخنرانی، اعلامیه و نوار توانست کشور را متحول کند،‌او با بیاناتش، نوشته‌هایش، شاگردانش و به دعوت مردم به خیابان‌ها و در صحنه توانست بزرگ‌ترین قدرت نظامی در منطقه را به زانو درآورد و همه حمایت‌های سیاست‌های خارجی آن زمان از رژیم گذشته را ناکام بگذارد.

وی تصریح‌کرد: پس قدرتی فرای تفنگ و دیپلماسی وجود دارد و آن فرهنگ است و نشر آن فرهنگ به دست رسانه است. در فضای حقیقی یا در فضای مجازی، نمی‌توان گفت در فضای مجازی را نمی‌خواهیم، ما چه کاره هستیم که بگوییم می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم. مثل اینکه یادمان رفته صاحب این کشور مردم هستند مثل اینکه یادمان رفته اصل ششم قانون اساسی و مثل اینکه یادمان رفته همه چیز از کنار صندوق رأی ساخته می‌شود، مردم تصمیم‌گیر در یک مردم‌سالاری دینی هستند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: مشروعیت تمامی مسئولان کشور یا با رأی مستقیم مردم است یا با رأی غیر مستقیم مردم است.

روحانی گفت: مردم و جامعه و افکار مردم که رسانه‌ها نقشی اساسی دارند مخصوصا آنهایی که با یک رسانه‌ای سال‌ها خو گرفته‌اند، این رسانه مثل می حافظ است که هر چه بماند اثرش بیشتر می‌شود.

روحانی بیان کرد: رسانه صد ساله و 150 ساله تا رسانه یک ساله و دو ساله و تا رسانه‌هایی که عده‌ای جوانمرگ‌شان می‌کنند و نمی‌گذارند مسیر رشد را ادامه دهند، چرا کار رسانه را به خود رسانه تا جایی که ممکن است واگذار نمی‌کنیم؟ اصحاب رسانه، نظام رسانه‌ای که دولت دنبال تدوین همین لایحه است که به مجلس تقدیم کند مثل نظام پزشکی، نظام رسانه‌ای هم باشد، بسیاری از تخلفات حرفه‌ای باید در آن نظام رسیدگی شود نه در دادگاه، بسیاری از رموز و جزئیات دنیا رسانه است که شاید یک حقوقدان حتی یک حقوقدان برجسته به عنوان یک قاضی به همه آن زوایا آشنا نباشد و مگر هر کاری را باید به جلسه دادگاه و قاضی سپرد؟ اگر راه دیگری وجود دارد و راه کم خرج‌تری وجود دارد راه حرفه‌ای‌تری وجود دارد، بنده چون وقتم محدود است می‌خواهم به نکته دوم اشاره کنم. این یک رسالت اصحاب رسانه در مقطع امروز در زمینه امنیت، امنیت ملی،‌ امنیت اجتماعی بوده است.

‌رئیس‌جمهور افزود: رسانه‌های ما باید آرامش را به وجود آورند، رسانه‌های ما باید رضایت واقعی را به وجود آورند، تروریسم بر اسب نارضایتی سوار می‌شود، آنها که جز ایجاد یأس و ناامیدی و غم و غصه و تشویش اذهان عمومی کار دیگری نمی‌کنند چه نتیجه‌ای از کار خود گرفته‌اند، چرا افسردگی؟ در جامعه ما به دلیل بی‌نشاطی و ناامیدی و چه کسانی هستند که به جای مزرعه امید کشتزار یأس را دنبال می‌کنند؟

وی گفت: ما باید امروز امنیت‌مان را حفظ کنیم و من برای این تأکید می‌کنم که برخی فکر می‌کنند با موشک امنیت ما حفظ می‌شود. با هواپیما، تانک حفظ می‌شود، این‌ها ضروری و لازم است، بنده به عنوان کسی که می‌تواند با صدای بلند حرف بزند چون من قبل از دیگران به فکر تحکیم نیروهای مسلح و ساخت سلاح بودم. بیش از 35 سال پیش بنابراین من می‌توانم بر این تأکید کنم خیلی‌ها نمی‌توانند. متهم می‌شوند بلافاصله، ما نیروی مسلح قوی و بازدارنده می‌خواهیم. همچنین قدرت بازدارنده می‌خواهیم، دیپلماسی قوی هم می‌خواهیم اما یادمان باشد ناامنی امروز در منطقه ما تنها با سلاح و دیپلماسی حل نمی‌شود.

وی افزود: گوش مردم باید با صدای توسعه کشور آشنا شود، باید جامعه به ندای تروریست‌ها پاسخ ندهد، باید انسجام بین اقوام و مذاهب در این کشور باشد و این یک بخش بزرگ به دست شما اصحاب رسانه است، فضای حقیقی و فضای مجازی هر دو را شامل می‌شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: نکته دوم اینکه ما در یک شرایط نوینی قرار گرفته‌ایم، ما در شرایط پسابرجام و پسا تحریم هستیم، از این فضا و شرایط باید استفاده کنیم و پیش برویم، یک هوای سالم آمده به جای اینکه از این هوای سالم استفاده کنیم و ورزش کنیم و بدویم و در مسابقه جلو بیفتیم و به اهداف‌مان برسیم در این هوای سالم ایستاده‌ایم و داریم بحث می‌کنیم. آن زمانی که هوا ناسالم بود خوب هوا سالم شد؟ چه جوری هوا سالم شد. آن کسی که هوا را سالم کرد خطش چه بود فکرش چه بود واقعا گاهی انسان دچار حیرت می‌شود، مگر ما منافع ملی نداریم، مگر آینده کشور نباید پیش روی ما باشد؟ امروز به اعتراف همه ایران یک کشور اقتصادی است، اقتصادی که در شرایط امروز می‌تواند سرمایه و تکنولوژی را جذب و بازار را به دست بیاورد.

روحانی گفت: ما سه جغرافیا می‌خواهیم، جغرافیای بازار، سرمایه و فناوری. باید در این فضای به وجود آمده به این جغرافیاها بپردازیم، باید کشور را به حرکت درآوریم. امروز است که به حمدالله مجلس شورای اسلامی که یک قدرت بزرگ به شمار می‌رود بیش از سال‌های قبل در کنار دولت است و دولت هم در کنار مجلس است، رأی اعتماد به سه وزیر در روز سه‌شنبه همه عاشقان این کشور را از روز دوشنبه امیدوارتر کرد. همه مردم ایران به خوبی قضاوت کردند که انتخابات اسفند 94 با خرداد 92 در یک مسیر بوده و اتصال این دو راه در روز سه‌شنبه مشاهده کردند.

روحانی ادامه داد: مردم وقتی ببینند مجلس و دولت در کنار هم در مسیر اعتدال هستند، مهم نبود که این سه وزیر مجلس به آنها رأی بدهد یا ندهد این اختیار مجلس است. طبق قانون می‌توانست رأی بدهد یا ندهد و خوشبختانه رأی داد اما مهم این بود که مجلس دهم در برابر اتهامات واهی گوشش بدهکار نیست و این مهم بود، مهم این بود که مجلس دهم با دقت بیشتری به مسائل مهم کشوری و سیاسی می‌نگرد و با دقت بیشتری رأی خود را به صندوق‌ها می‌ریزد، آنچه دستاورد ما از روز سه‌شنبه بود تنها استقرار سه وزیر مهم در جایگاه خود در مسیر فرهنگ و نشاط جوانان ما نبود بلکه بالاتر بود، بالاتر نه آنکه دولت و مجلس با هم هستند بلکه از این هم بالاتر بود، بالاتر نه آنکه این سه وزارتخانه معطل نماندند برای مدیریت بلکه از آن هم بالاتر، بالاتر اینکه اتهامات واهی گوش شنوایی برای او وجود ندارد. این افتخار ملت، مجلس شورای اسلامی و دولت است.

روحانی با طرح این پرسش که دولت چرا همان سه وزیر را معرفی کرد، گفت: الحمدالله مدیر خوب و شایسته فراوانند که به همین دلیل بود و دولت هم به همین دلیل آن سه وزیر را معرفی کرد تا به جامعه بگوید و همچنین به مردم ایران بگوید رأی اسفند 94 شما گم نشده، در صندوق صحیح قرار گرفته و به نتیجه درست رسیده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما امروز نیاز به وحدت، امید و نشاط برای تحول جامعه داریم، ما همه می‌خواهیم انقلابی باشیم اما انقلابی یعنی چه؟. هر کجا که اخلاق نبود انقلاب نیست. هر کسی که دروغ می‌گوید او انقلابی نیست. هر کسی که تهمت می‌زند و سخنی بدون دقت می‌گوید و بدون تحقیق می‌گوید و شنیده‌ها را بدون بررسی نقل می‌کند او انقلابی نیست، همچنین هر کسی که فقط داد می‌زند و فکر می‌کند انقلاب یعنی فریاد و داد او انقلابی نیست، هر کسی که کوتاه‌ترین راه را برای تثبیت منافع ملی انتخاب می‌‌کند او انقلابی است، هر کسی که برای عزت این کشور و توسعه آن تلاش می‌کند او انقلابی است. همچنین هر کسی که راستی و درستی و امانت‌داری را پاس می‌دارد او انقلابی است، انقلابی یعنی استقلال،‌ آزادی، جمهوری اسلامی، ما مفهوم دیگری را از انقلاب نمی‌شناسیم.

روحانی در ادامه تأکید کرد: انقلاب یعنی اخلاق. از انقلاب بالاتر اسلام است چون انقلاب ما اسلامی است، انقلابی که ما را برساند به آرمان‌های اسلامی و الا خود کلمه انقلاب که مقدس نیست،‌ انقلاب اسلامی که شد می‌شود مقدس، گاهی انقلاب در قرآن معنی منفی دارد فتنقلبوا خائنین خاسرین، انقلاب هم معنی مثبت و هم معنی منفی دارد، انقلاب یعنی تحول، گاهی در مسیر غلط و گاهی در مسیر درست، ما انقلاب اسلامی و تحول صحیح را می‌خواهیم، الگوی ما در انقلاب لنین و استالین نیستند. الگوی ما در انقلاب پیغمبر اسلام، مولای ما امیرالمؤمنین هستند.

روحانی گفت: ما امروز انقلابی واقعی می‌خواهیم، برای من و امثال من که از نوجوانی و از آغاز جوانی در انقلاب بودیم عمرمان،‌جوانی‌مان، هستی‌مان را برای انقلاب دادیم برای ما قابل تحمل نیست که کسانی نام انقلاب را بدزدند . این دزدیدن ناجوانمردانه است، فردی که دروغ می‌گوید تهمت می‌زند او هیچ نسبتی با انقلاب ندارد و هیچ رابطه‌ای با انقلاب ندارد، تکثر گفتمانی به ضرر ما نیست بلکه به نفع ماست. همه گفتمان‌ها ذیل گفتمان انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی ذیل فرهنگ اسلام است و فرهنگ اسلام ذیل اخلاق حسنه است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دین و اسلام و انقلاب و امام و شهدا آمدند و تلاش شد که اخلاق استقرار پیدا کند، ما امروز فضای مناسبی پیش روی ماست و آن فضای حرکت به جلو است، شرایط یک تحرک بزرگ اقتصادی است، اگر ما توانستیم برای جوانان‌مان شغل درست کنیم انقلابی هستیم، اگر نتوانستیم اشتغال درست کنیم و بیکاری توسعه پیدا کرد ما با انقلاب نسبتی نداریم.

وی ادامه داد: همچنین اگر توانستیم در این کشور رونق اقتصادی درست کنیم انقلابی هستیم، اگر نتوانستیم رونق اقتصادی درست کنیم انقلابی نیستیم، با رشد منفی انقلاب معنا ندارد. با اشتغال بدون تحرک و خالص ثابت انقلاب معنا ندارد. با تورم افسارگسیخته 45 درصدی انقلاب معنا ندارد، انقلاب یعنی توسعه کشور، رفاه و نشاط مردم، اشتغال جوانان، بسیاری از اعتیادها و مفاسد اخلاقی در جامعه ما به خاطر بیکاری و بی‌شغلی است. چه کسی باید این حرکت را ایجاد کند؟ ما باید جامعه را به سمت توسعه هدایت کنیم و حرکت دهیم، شما اصحاب فرهنگ و رسانه نگاه کنید در یک سال گذشته روزنامه، مجله و سایت و خبرگزاری شما چقدر نشاط برای جوانان‌مان درست کرده است؟ چقدر مسیر اشتغال را هموار کرده و از طرفی چقدر دولت را به راه درست هدایت کرده زیرا که شما وظیفه هدایت دولت هم بر عهده دارید، اگر دولت اشتباهی می‌کند شما باید ما را هدایت کنید، شما هادیان ما هستید. الحمدالله قوه مجریه اعتقادی به عصمت ندارد و ان شاءالله امیدوارم آن دو تا قوه هم چنین اعتقادی نداشته باشد ولی حتما ما اعتقاد به عصمت نداریم.

وی افزود: ما اشتباه می‌کنیم و نیاز به هدایت داریم، انتقاد سازنده منتقد و انتقادکننده و نقاد نه هتاک، ما هتاک نمی‌خواهیم، هتاک در کوچه و خیابان و در زمانی که خردسال بودیم یک عده‌ای لات بودند که در خیابان‌ها هتاکی می‌کردند اینکه هنر نیست، اینکه کسی نشریه‌ای داشته باشد و از صبح که پا می‌شود از صفحه اول شروع کند به هتاکی تا آخر، هتاکی هنر نیست ولی نقادی و انتقاد سازنده هنر است، انتقاد کنید و راه درست را به ما نشان دهید اگر ما خطا می‌کنیم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: افتخار ما این است که به مردم، جامعه و کشور خدمت کنیم و امروز این فضا در اختیار شماست، چه جور باید شغل درست شود؟ بدون سرمایه شغل درست می‌شود؟ اگر می‌شود شما برای ما بنویسید در روزنامه‌ها سایت‌ها و خبرگزاری‌هایتان بگویید که بدون سرمایه شغل درست می‌شود و بگذارید ما هم یاد بگیریم، ما هر چه فکر کردیم دیدیم که شغل و اشتغال بدون سرمایه‌گذاری نمی‌شود، اشتغال بدون به دست آوردن بازار نمی‌شود، شما اگر سرمایه و تکنولوژی داشته باشید و جنس تولید کنید انبارهای کارخانه پر می‌شود و آن وقت است که می‌مانید بنابراین باید بازار فروش داشته باشید، در داخل و خارج فرقی ندارد.لذا ما باید بازار داشته باشیم. این بازار و تکنولوژی و سرمایه هم داخلی و هم خارجی است و باید فضا را مناسب جذب سرمایه‌گذاری کنیم و شما می‌توانید این فضا را به وجود آورید.

روحانی خاطرنشان کرد: ما کاری کردیم که دنیا نظرش، افکارش و دیدش نسبت به جمهوری اسلامی ایران و نسبت به سه سال پیش متفاوت باشد.حتما با یک قضاوت عادلانه شما می‌بینید که ایران هراسی حداقل کاهش یافته. اگر تمام نشده که البته چیزی نیست که تمام بشود، سی و چند سال تلاش کردند و ایران هراسی به وجود آوردند که با چند سال نمی‌شود ایران هراسی را از بین برد اما تفاوت کرده شما می‌بینید نگاه متفاوت جهان نسبت به ایران را، دیروز همه متفق شدند بر تحریم ما. به این نکته توجه کنید. ما چگونه رفتار کردیم؟ آیا آمریکا به تحریم ما رأی داد؟ که جای تعجب نیست زیرا آمریکا خصم ما است، آیا اروپا به تحریم ما رأی داد؟ این هم جای تعجب نیست زیرا رابطه ما خیلی صمیمی نبود،‌ چرا چین و روس به تحریم ما رأی دادند؟ آنهایی که امروز به جای نقادی هتاکی می‌کنند آن روز صدای‌شان بلند نشد. چرا کاری کردیم و یا راهی را انتخاب کردیم که همه عالم را علیه خودمان متحد کردیم، مگر می‌شود ما کاری کنیم که دشمنان ما که سال‌ها بود دنبال این بودند همه را جذب کنند از اعضای دائم و غیر دائم علیه ما که نتوانستند، پس چطور شد که این فضا به وجود آمد؟

وی افزود: از سال 91 تا 94 مقدار نفتی که در این چند سال می‌توانستیم بفروشیم و درآمدش را به دست بیاوریم اما به خاطر تحریم‌ها در این چند سال نتوانستیم، حدود 180 میلیارد دلار بود، یعنی به خاطر تحریم 180 میلیارد دلار از درآمد کشور کسر شد که می‌توانست برای تحول این کشور و اشتغال جوانان به کار ببرد.

روحانی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: اکنون این تحریم را برداشته‌ایم. برخی‌ها ناراحتند می‌گویند چرا تحریم‌ها برداشته شده و عصبانی هستند. صد تا تحریم برداشته شده و چند تا تحریم باقی مانده و آن صد تا را نمی‌بیند و تنها آن سه تا را می‌بیند. نمی‌دانم علتش چیست. چشم و گوش باز است و آدم واقعا دچار حیرت است. چطور می‌شود آدم حقایق را نبیند و درک نکند، فکر می‌کنند اگر بگویند ما در این چند سال موفق بوده‌ایم دولت نفع می‌برد. مگر این موفقیت برای دولت است که نفع ببرد بلکه این موفقیت برای ملت و مردم است و ملت ایران پیروزی به دست آورده و همه هم که رأی داده ایم. دولت، شورای عالی امنیت ملی، مجلس، شورای نگهبان، رأی داده‌اند و رهبر معظم انقلاب هم تأیید کردند اما باز هم نمی‌دانم مشکل کجاست، شما اهل رسانه باید آن را بیابید. باید برای مردم شرح دهید و توضیح دهید، ما امروز دومین خواست من از شما در کنار تثبیت و حفظ امنیت کشور در سایه آگاهی فرهنگی در جامعه و انسجام و وحدت و نزدیک کردن همه اقوام و مذاهب در کشور خواهش دوم من این است که با رسانه بتوانیم فضا را برای بهره‌برداری از شرایط پسابرجام استفاده کنیم زیرا هرچه شرایط آرام‌تر باشد و وحدت را دیگران بیشتر ببینند جذب سرمایه سهل‌تر و آسان‌تر می‌شود. البته وقتی یک کشوری حدود 10 سال در یک شرایط غیر عادی است از سال 84 تا 94 دوران تحریم را می‌گذراند وقتی ما می‌خواهیم شرایط را، به شرایط رونق برگردانیم آسان نیست و یک روزه امکان‌پذیر نیست اما من به شما می‌گویم و شما هم اصحاب رسانه هستید و باید اطلاعات را به مردم بدهید، آیا گشایش روز به روز بیشتر شده یا کمتر؟ از آن روزی که برجام اجرایی شد در اواخر دی سال گذشته تا امروز آیا گشایش‌ها بیشتر شده یا کمتر.

وی افزود: اگر گشایش‌ها هر روز بیشتر شده پس معلوم است راهی که انتخاب کرده‌ایم راه درستی بوده است. هیچ کشوری در دنیا نیست به جز رژیم صهیونیستی و یک کشور در منطقه ما متأسفانه مسیر کجی را انتخاب کرده هیچ کشوری به جز این دو کشور نیستند که اعتراف نکنند مذاکرات هسته‌ای یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران بوده است، آنها هم می‌گویند پیروزی بوده منتهی زیادی می‌گویند. می‌گویند ایران سر آنها کلاه گذاشته و حتی آنها هم نمی‌گویند ایران پیروز نشده. رژیم صهیونیستی هم نمی‌گوید ایران پیروز نشده می‌گوید ایران سر بقیه کلاه گذاشته و زیادی پیروز شده است، چطور می‌شود در جهان یک کار بزرگ را یک ملت بزرگ انجام دهد و همه عالم در برابر قدرت دیپلماسی این ملت سر فرود آورد و امروز شرایط برای حرکت اقتصادی و توسعه اقتصادی در کشور از هر روز دیگر آماده‌تر است و توسعه این فضا به دست شماست.

رئیس‌جمهور یادآور شد: شما در نشریات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی‌تان باید این مسیر جدید را برای ملت و منطقه ما و جهانیان به خوبی باز و تشریح کنید.

روحانی گفت: دولت در طول این سه سال در وزارت ارشاد و سایر وزارتخانه‌ها با تلاش‌هایی که برادر بسیار عزیزم آقای جنتی انجام دادند در طول این سه سال کار بزرگی در این حوزه انجام گرفت. همه می‌دانند مجوز یک نشریه اگر تقاضا می‌شد تا زمانی که که موافقت می‌شد چه مدت زمان می برد حالا می‌گویند پنج سال ولی من خودم شاهد یک نشریه بودم که هشت یا نه سال دنبالش بودم و به جایی نرسید، امروز چقدر طول می‌کشد، از شروع کار تا دادن مجوز دیگر سال نیست و ماه است. دیگر پنج سال نیست بلکه پنج ماه است و این همه مجوزی که در طول این مدت سه سال صادر شده خوشبختانه این مجوزها بیشتر برای بخش خصوصی بوده و خوشحالم که برای بخش عمومی و دولتی نبوده ما این‌ها را باید واگذار کنیم به مردم و بخش خصوصی.

وی افزود: وقتی من نشریه‌ای دارم و پولم از جایی می ‌آید دل نگرانی ندارم بخرند یا نخرند. دو سه هزار تا چاپ می‌کنم و برای نهادهایی می‌فرستم و برگشت هم برگشت. مهم نیست. اطلاعات دست اول هم می‌گیرم، رانت اطلاعاتی بلای بزرگ برای کشور ما است. هنوز پرونده دست بازپرس است و قاضی و دادستان هم خبر ندارند اما این آقا خبر دارد، دستگاه امنیتی ما آن وزیرش و رئیسش هنوز خبر ندارد اما آن یکی خبر دارد. آیا در این جاها اجنه هستند، چی هستند و چه جوری ارتباط دارند ما که درست نفهمیدیم.

روحانی تأکید کرد: رانت اطلاعاتی را کنار بگذاریم و این شفافیتی که الان اسم نمایشگاه شماست به عنوان شفافیت و صداقت، شفافیت یعنی اطلاعات در اختیار همه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال دولت در برابر مطبوعات، رسانه‌ها و رسالت‌ها و وظایفی دارد که باید انجام دهد، به نظر من دو کار مهم را دولت دارد انجام می‌دهد و این زحمت هم در دوره آقای جنتی هم شروع شد الان در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است. یکی اینکه همان نظام رسانه‌ای است که مانند نظام پزشکی بسیار مهم است و این لایحه در حال آماده شدن است و به مجلس خواهد رفت و بسیاری از تخلفاتی که وجود دارد باید در آنجا رسیدگی شود و یکی هم لایحه مربوط به قانون رسانه‌ها است که قانون مطبوعات یک تغییراتی لازم دارد که هر دوی این‌ها در حال بررسی در دولت است و ان‌شاءالله بهزودر آنها را تکمیل خواهیم کرد و به مجلس می‌فرستیم. این قدم مهمی است که دولت در این زمینه دارد برمی‌دارد.

وی تصریح کرد: در زمینه یارانه اگر عقب هستیم من به سازمان برنامه و بودجه همین امروز بعد از این جلسه دستور خواهم داد که کمی در یارانه مطبوعات که عقب هستیم و این عقب‌ماندگی را امسال جبران خواهیم کرد و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای صالحی‌امیری در همین جا می‌خواهم به جز مواردی که در حین بازدید به ایشان گفتم که دنبال کند، به جد شما جلساتی بگذارید و مشکلات اصحاب رسانه که زیاد هم است این مشلکلارت را به دقت رسیدگی کنید و به عنوان اولین قدمی که در وزارتخانه خودتان برمی‌دارید این مشکلات هم به من منتقل شود و هم در جلسه‌ای در هیأت وزیران مطرح کنید تا آنهایی که دولت می‌تواند برایشان راه حلی پیدا کند این کار صورت بگیرد.

وی افزود‌: من می‌دانم که رسانه‌ها تا چه حد مهم و تأثیرگذار هستند و حل مشکلات‌آنها چقدر می‌تواند موثر باشد. در فرهنگ و اطلاعات و نشاط جامعه و همچنین در فضای فرهنگی جامعه، به حق رسانه‌ها دانشگاه هستند و دنیای امروز دنیای ارتباطات است. ان‌شاءالله تمام تلاش‌مان را در این راه انجام می‌دهیم و باید همه برای توسعه و پیشرفت کشور دست به دست هم دهیم.

 

 

*فارس

کد خبر:  1561269
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: روحانی, حسن روحانی, مجلس , مجلس شورای اسلامی, تحریم ها, رئیس جمهور ایران, فضای مجازی, رهبر معظم انقلاب, مطبوعات, رونق اقتصادی, نمایشگاه مطبوعات, برجام, پسا برجام, پسابرجام, فضای حقیقی
22222

مطالب مرتبط :

پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امیر کویت


  پیام کتبی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران خطاب به شیخ صباح الاحمد امیر کویت امروز /دوشنبه/ تسلیم وزیر امور خارجه این کشور شد .  ...

آمادگی اصلاح طلبان برای ردصلاحیت روحانی/ فریدون دردسرساز شد


 «روزنامه های اصلاح طلب علاقه عجیبی به دامن زدن به شایعه بی اساس رد صلاحیت روحانی دارند...»   پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انت...

سی ان ان: ترامپ دیگر از لغو و یا حتی تجدیدنظر در برجام سخن نمی گوید


  شبکه خبری سی ان ان گفت: از آنجا که فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی دریافته اند که توانایی پیروزی در عملیات نظامی علیه ایران را ندارند، دونالد ت...

نمایان شدن بی‌اعتمادی مردم به روحانی در خوزستان


 «فاصله بی‌اعتمادی میان مردم و دولت در استان خوزستان و مخصوصا اهواز به اندازه ای است که حتی رئیس جمهوری که برای حل بحران به منطقه رفته نمی تواند ...

فردا؛ آغاز روند بررسی بودجه ۹۶ در صحن مجلس


 سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس از آغاز روند بررسی لایحه بودجه ۹۶ از فردا (یکشنبه 24 بهمن ماه) در جلسات علنی پارلمان خبر داد.   بهروز نعمتی سخنگوی...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران