:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 360 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


قربانی: سیاست های کلی انتخابات بدون انحراف، «قانون» شود

معاون سابق دیوان عدالت اداری می‌گوید: لایحه قانون جامع انتخابات براساس سیاست های کلی ابلاغی باید قبل از دی مصوب شود تا در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 قابلیت اجرا پیدا کند.

30a30.ir : موسی قربانی نماینده سابق مجلس با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری گفت: مشارکت حداکثری، انتخاب اصلح و محدود نکردن رأی مردم سه هدف اصلی در هر انتخاباتی است. منظور از محدود نکردن رأی مردم آن نیست که کسی جلوی رأی دادن افراد را بگیرد در واقع آنقدر در ایام رقابت های سیاسی پول خرج می کنند که مردم به یک سمت و سویی سوق داده می شوند یا القائات و جوسازی های سیاسی و تبلیغات نادرست را دیگر مصادیق این مسئله می توان برشمرد.

وی افزود: براساس سیستم فعلی، قطعا برخی انتخابات مخدوش است چون شاید اصلح در انتخاباتی رأی بیاورد اما روند انتخابات به سمت انتخاب اصلح نیست، دوم همانطور که اشاره شد روی رأی مردم تأثیرگذاری هایی صورت می گیرد که همان تأثیرگذاری ها منجر می شود مردم به انتخاب اصلح نرسند. نکته سوم مخدوش شدن مشارکت ها است چون راه برای کاندیداتوری همه افراد باز نیست. براساس قانون انتخابات فعلی تقریبا یک سال قبل از تشکیل هر مجلسی خیلی از کسانی که در بدنه دولت مشغولند باید برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی از مسئولیت های خود استعفا دهند.

وی ادامه داد: مسئولان دولتی که قصد کاندیداتوری در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را داشتند باید از یکم تیر سال 94 استعفا می دادند حال آنکه مجلس دهم از 7 خرداد سال 95 آغاز به کار کرد، این یعنی یازده ماه و هفت روز قبل از تشکیل مجلس بخش عمده ای از افراد همچون وزیر، معاون وزیر، استاندار، فرماندار، بخشدار، مدیرکل، رئیس اداره، نظامی، انتظامی و اطلاعاتی که صلاحیت نمایندگی مردم در قوه مقننه را دارند باید از مسئولیت های خود استعفا کنند. قاعدتا همه این افراد که انتخاب نمی شوند به فرض هم که انتخاب شوند یکسال باید بیکار باشند پس خیلی از این افراد صاحب صلاحیت نامزد انتخابات مجلس نمی شوند حال آنکه اگر می آمدند مشارکت مردم افزایش پیدا می کرد.

معاون سابق ديوان عدالت اداری یادآور شد: حالا موارد و موضوعات یادشده در ابلاغیه سیاست های کلی انتخابات حل شده است اما یک مشکل جدی وجود دارد که به قانون درآوردن این سیاست های کلی باید با رأی نمایندگان مجلس انجام شود. معتقدم این نقیصه ای است که باید برای آن تدبیر مناسب اندیشیده شود.

وی افزود: بیشترین اصلاحیه به قانون در ایران بر قانون انتخابات اعمال شده است بدون استثنا همه ادوار مجلس چندین مرتبه قانون انتخابات را اصلاح کردند، حالا خوشبختانه سیاست های کلی انتخابات هم اصلاحات زودرس را محدود کرد، هم مقیّد کرده که دیگر نمایندگان نمی توانند خلاف این سیاست ها موصوبه ای را وضع کنند، حتما مصوبه اصلاحیه باید دو سوم رأی نمایندگان را داشته باشد. ضمن آنکه تأکید شد استعفاها هم از نظر زمانی و هم از نظر مصادیق به حداقل برسد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اصلاحیه های مجلس بر قانون انتخابات در جهت بهبود قانون نبود بلکه در راستای منافع نمایندگان موجود انجام شد. البته شورای نگهبان خیلی موارد را به علت مغایرت با قانون اساسی رد کرد اما بالاخره اصلاحیه هایی هم بود که مورد تأیید قرار گرفت و تبدیل به قانون شد مصداقش را هم می توان سطح تحصیلات نامزدهای نمایندگی مجلس دانست، نخست شرط نامزدی برای نمایندگی مجلس خواندن و نوشتن بود، بعد به تدریج حداقل مدرک تحصیلی را برای نامزدی در انتخابات مجلس ارتقا دادند تا امروز که حتما باید نامزد انتخابات کارشناسی ارشد داشته باشد. همان موقع نمایندگان به این قانون تبصره زدند که هر دوره نمایندگی یک مقطع تحصیلی محسوب می شود یعنی کاملا در راستای منافع شخصی عمل کردند.

وی افزود: اینکه باید کل مقامات کشور 6 ماه قبل از ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی استعفا کنند کاملا با هدف تأمین منافع شخصی نمایندگان مجلس است، اگر در مسئولیت بودن بر روند انتخابات اثرگذار است، نمایندگان مجلس هم باید استفعا دهند. چه طور عضو شورای شهر یک شهرستان باید برای نامزدی در انتخابات مجلس یک سال قبل از آغاز دوره جدید استعفا دهد اما نماینده فعلی آن شهرستان در مجلس نیازی نیست این کار را کند. الان وقت اصلاح مصادیقی از این دست است.

قربانی یادآور شد: اکنون روند بررسی صلاحیت ها به قدری محدود است که واقعا بسیاری از افراد که صلاحیت شان رد می شود فرصت دفاع از خود را ندارند. روند بررسی صلاحیت ها براساس یک جدول زمانی دو یا سه هفته ای انجام می شود اما اعضای شورای نگهبان 12 نفر هستند زمان کافی برای رسیدگی به دفاعیات ندارند، حالا در سیاست های کلی انتخابات آمد که فرصت بیشتری برای این کار گذاشته شود و پاسخ به دلایل ردصلاحیت ها و ابطال انتخابات مکتوب باشد.

وی با اشاره به امکانات تبلیغاتی نامزدها در زمان انتخابات افزود: معتقدم در بعضی استان های کوچک می توان تبلیغات کاغذی را در انتخابات مجلس شورای اسلامی برداشت و نامزدها از طریق صدا و سیمای استان مثل ریاست جمهوری فرصت یکسانی برای معرفی خود و برنامه هایشان داشته باشند، همه اینها نیاز به قانونگذاری دارد.

معاون سابق ديوان عدالت اداری با بیان اینکه نکات مثبت و خوبی در سیاست های کلی انتخابات وجود دارد، اظهار کرد: از آنجا که تدوین کردن قانونی که این سیاست ها را اجرایی می کند دست کسانی است که برای خودشان حق وتو قائلند بنابراین باید از وقوع دخل و تصرف هنگام قانونگذاری در روح سیاست های کلی انتخابات پیشگیری شود تا بدون هیچ انحرافی کار تقنین به سرانجام برسد.

وی افزود: یکی از موضوعات در بندهای سیاست های کلی انتخابات آن است که ترتیباتی اتخاذ شود که منع حضور داوطلبان شاغل به حداقل برسد اما چون خط کشی و معیار روشن و دقیقی ندارد پس یکی از اعمال نظرهایی که نمایندگان مجلس هنگام وضع قانون درباره آن می توانند انجام دهند این است که بازه زمانی برای استعفای داوطلبان شاغل را از 6 ماه به 3 ماه کاهش دهند یا فقط چند مصداق شغلی برای لزوم استعفا دادن از مسئولیت‌های اجرایی را کم کنند اما با این تغییرات اتفاقی نمی افتد، در واقع هنوز ریش و قیچی درست نمایندگان مجلس است.

این نماینده ادوار مجلس تأکید کرد: به نظر من می توانند کل مسئله لزوم استعفای مقامات کشوری قبل از انتخابات را بردارند و در قانون بیاید از زمانی که نامزد در انتخابات مجلس رأی آورد دیگر نباید مسئولیتی در دولت داشته باشد. در قانون نیز آمده است هر کس شهردار شد باید از سمت قبلی خود استعفا دهد یا در قانون آمده کسی که مجوز دفترخانه اسناد رسمی می گیرد نباید کارمند دولت باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون کمترین پرونده از تخلفات انتخاباتی رسیدگی شده است، افزود: علت کم رسیدگی شدن به این پرونده ها هم آن است که قبل از انتخابات فرصت این کار وجود ندارد بعد از انتخابات هم دو حالت است یکی آنکه پرونده به کاندیدای مغلوب مربوط می شود که می گویند بیچاره رأی نیاورده حالا دیگر محکومش نکنیم یا پرونده درباره کاندیدای غالب است که رعایتش را می کنند. اینها آسیب می رساند حالا در سیاست های کلی انتخابات آمده که به سرعت باید به پرونده تخلفات انتخاباتی رسیدگی شود چون در سلامت برگزاری انتخابات اثرگذار است.

قربانی تأکید کرد: معتقدم دولت سریع ظرف مدت کوتاهی باید لایحه قانون جامع انتخابات را براساس سیاست های کلی ابلاغی بدهد و نمایندگان هم پس از بحث قانون برنامه توسعه و بودجه سال 96 باید همت خود را بگذارند تا آغاز پروسه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 مصوب شود و قابلیت اجرا پیدا کند.

 

 

*خبرآنلاین

کد خبر:  1561246
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: شورای نگهبان, انتخابات , مجلس , مجلس شورای اسلامی, مقام معظم رهبری, کاندیدا, رهبری , انتخابات ایران, انتخابات 96, صلاحیت, رأی, قربانی, انتخابات ریاست جمهوری 96, سیاست های کلی انتخابات, قانون انتخابات, انتخابات 1396, کاندید, انتخابات ریاست جمهوری سال 96, اصلاح قانون انتخابات
22222

مطالب مرتبط :

چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟


 سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد که مقوله‌ای به نام رد صلاحیت وجود ندارد، بلکه شورای نگهبان کسانی که واجد شرایط ریاست‌جمهوری هستند را معرفی می‌کند ...

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!


 محمود احمدی نژاد در جدیدترین مصاحبه خود پس از ثبت نام و داوطلب شدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، درباره دلیل این اقدام خود گفت: "شرایط به ...

حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری


 آخرین روز ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تشکیل صفی از مردم برای ورود به وزارت کشور، پیش از باز شدن درهای ستاد آغاز شد.   ...

حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام


 حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.   حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم
نشست اضطراری در کاخ سفید برای تعیین ابتلای ترامپ به کرونا
اتحادیه اروپا: رفع تحریم‌ها بخش ضروری برجام است/ ایران به اجرای کامل توافق برگردد
بیش از ۵۰ کانون دانشگاه آزاد کشتار مسلمانان در هند را محکوم کردند
سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای درباره «کرونا» منتشر کرد

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران