:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 412 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


نکات مهمی که رییس جمهوری با روستاییان و عشایر در میان گذاشت

رییس جمهوری در سومین همایش ملی روز روستا و عشایر با بیان اینکه بزرگترین معضل در میان روستاییان بیکاری است، به ارائه گزارشی از خدمات دولت یازدهم در حوزه های کشاورزی، جذب گردشگری، خدمات آبرسانی، برق و گاز، بهداشت و درمان و خدمات الکترونیکی برای کاهش این معضل پرداخت.

30a30.ir : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح شنبه در سومین همایش ملی روز روستا و عشایر که با حضور وزیران کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، معاونین رییس جمهوری و جمعی از روستاییان و عشایر سراسر کشور برگزار شد، به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداخت که مهم ترین محورهای سخنان وی به شرح زیر است:

** باید رسانه های ما از دروغ، اتهامات، اختلاف، ایجاد تفرقه و جناح بندی های غیر ضررور دست بردارند.

** هدف کشور توسعه و تعالی است و هدف دولت خدمت به جامعه و مردم است؛ در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت مدیر است و گاهی نیز نیاز به تغییر است.

** همه ما به فکر معضل اصلی کشور یعنی عدم اشتغال و بیکاری نسل جوان تحصیلکرده و به ویژه زنان و دختران ما باشیم.

** در روستاها و عشایر بیشتر بار بر دوش زنان جامعه است ولی برای نسل جوان ودختران باید به فکر اشتغال باشیم.

** اشتغال مشکل اصلی کشور است و باید دست به دست هم دهیم و با نیکوکاری و پرهیزکاری کشور را احیا کنیم.

** روستاییان پایه ها و ریشه های اصلی زندگی اجتماعی هستند.

** شهرهای ما هم ریشه در روستاهای گذشته داشته اند. ما همواره روستا را با ویژگی فرهنگی، صداقت، امانت، راستگویی، شهامت ، شجاعت ، مقاومت و همچنین وطن دوستی و مرزبانی، می شناختیم و می شناسیم.

** در این سه سال و چند ماه، دولت یازدهم همه تلاش خود را برای توسعه روستایی برداشته است اما در عین حال تا رسیدن نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

** روستاییان را به عنوان مدافعان غیور از مرزهای کشور و مرزهای فرهنگی- اعتقادی این سرزمین و مدافعان در دوران نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی و غیور مردم مبارز در هشت سال دفاع مقدس می دیدیم، می بینیم و می شناسیم.

** باید به مشکلات روستا و عشایر توجه کنیم و اگر به مشکلات آن ها توجه نشود به مفهوم سرآغاز مشکلات شهرها است.

** رئیس جمهوری افزود: روستایی به خوبی می داند محیط روستا از لحاظ فرهنگی، مهربانی، ارتباطات، پیوندهای اجتماعی، شرایط زیست محیطی، هوا، غذا و محصولات سالم بهتر و مناسب تر از شهر است و روستایی ویژگی و مزایای روستا را می داند؛ پس چرا به شهرها و حاشیه شهرها مهاجرت می کند، باید به این پرسش پاسخ دهیم.

** در سه سال گذشته دولت همه تلاش خود را برای توسعه روستایی برداشته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد و این فاصله برای حراست از روستاها، حفظ فرهنگ روستایی، تولید در روستا، جلوگیری از مهاجرت و رفع مشکلات آینده شهرها باید با جدیت مورد توجه همه دولتمردان قرار گیرد.

** در سه سال گذشته به طور منظم محصولات کشاورزی، دامی و باغی کشور رو به فزونی بوده و در سال جاری از لحاظ محصول گندم به خودکفایی رسیدیم که به معنای حرکت روستاها در مسیر تولید و توسعه کشاورزی و توسعه اقتصادی است.

** اینکه شرایط آموزش و پرورش در روستاها و شرایط بهداشت و درمان، وضع آب، برق و ارتباطات، شرایط مسکن و نوسازی آن بهتر شده به معنای آن است که دولت در حد توان همه امکان خود را برای توسعه روستاهای کشور و شرایط زندگی عشایر به کار گرفته است.

** باید کاری کنیم مهاجرت روستا به شهر متوقف و مهاجرت معکوس در آینده آغاز شود؛ ولی برای اینکار باید مشکلات روستایی را حل و فصل کنیم.

** امیدوارم در سرشماری نفوس و مسکن که با مشارکت همه مردم، روستاییان و عشایر به تحقق خواهد رسید، با جمع بندی آمار، زمینه بهتری را برای برنامه ریزی آینده در اختیار دولت قرار دهد و به همین دلیل، مسئله آمار و سرشماری برای برنامه ریزی در سال های آینده کشور حائز اهمیت است.

** روستایی برای بسیاری از کارهای اداری ناچار است، شهر را ببیند که باید بتوانیم از طریق دولت الکترونیک و اتصال به شبکه های ارتباطی سفر به شهرها را کم کنیم.

** روحانی گفت: گاهی روستایی برای مایحتاج عمومی خود به شهرها مراجعه می کند، حتی در زمینه محصولات کشاورزی و باغی و در برخی روستاها شرایط به گونه ای است که به دلیل بی آبی و کم آبی و تخریب زمین ها این مهاجرت آغاز می شود که باید شرایط رفاهی را برای روستاییان فراهم کنیم.

** مسئله حراست از آب و خاک، جنگل و مراتع واستفاده درست از آب، رودخانه و آبزیان مهم است و باید این شرایط برای روستاییان آماده شود و راهی جز این وجود ندارد؛ چرا که آب و خاک بعنوان بزرگترین سرمایه روستاییان است و باید از آنان حفاظت کنیم.

** ما در دوران سال های خشکسالی هستیم و ممکن است این خشکسالی ادامه داشته باشد و باید از موجودی بهینه استفاده کنیم.

** بحث شیرین کردن آب دریاها و یا خرید آب از دیگر کشورها راه هایی که است که پیگیری می شود ولی اساس آن است که از آب به خوبی و درستی استفاده کنیم.

** از طرح های مهمی که در کشور برای مهار آب ها داریم که در سال آینده بخشی از آن به بهره برداری خواهد رسید، راه اندازی 17 سد در کشور است که امسال 10 سد افتتاح خواهد شد که تاکنون 6 سد افتتاح شده است.

** در طول دولت یازدهم و تا پایان دوره 135 هزار و 636 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی اجرا شده و خواهد شد و 21 هزار و 988 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی اجرا خواهد شد که این طرح ها به معنای بهره برداری صحیح از نعمت آب برای کشاورزی است.

با اجرای طرح های شبکه آبیاری و زهکشی، 70 هزار اشتغال برای روستاییان ایجاد خواهد که یکی از مشکلات اساسی در روستاها مسئله کار، اشتغال و درآمد است.

** کشاورزی پایه اصلی در کار روستایی است و باید به سمت کشاورزی صنعتی و صنعت کشاورزی حرکت کنیم.

** یکی دیگر از برنامه ریزی ها در بخش روستاها توجه به معماری سنتی روستاها برای جذب گردشگر است و نمی توانیم بگوییم در روستا فقط کشاورزی باشد بلکه از خدمات هم باید استفاده شود.

** علت تلاش برای ورود اینترنت به روستاها آن است که برخی از اشتغال جوانان تحصیلکرده و حتی توانمندی بیشتر علمی و فرهنگی آن ها در سایه سیستم ارتباطات امکانپذیر خواهد بود.

** در سال گذشته و امسال قدم های مناسبی در زمینه مجتمع های آبرسانی ورساندن آب شرب سالم به روستا ها برداشته شده و امروز با همه تلاش ها 72 درصد از جمعیت روستایی از آب شرب سالم استفاده می کنند

** تا پایان سال 94، 37 هزار و 952 روستا در کشور با جمعیت بیش از 20 میلیون و 220 هزار نفر در پوشش خدمات آبرسانی قرار گرفتند که این روند در سال جاری نیز ادامه دارد.

** هزار و 500 مجتمع آبرسانی برای 19 هزار روستا در دست اجرا داریم که در سال جاری 811 مجتمع برای 15 هزار و 40 روستا در دست اقدام می باشد؛ بنابراین باید از طریق آب موجود، کشاورزی را توسعه دهیم و درآمد روستایی را اضافه کنیم تا روستایی در روستا بماند.

** از سال 92 تا پایان شهریور سال جاری، هزار و 661 روستا برق دار شدند که در سال جاری مجموعا 580 روستا در دستور برق رسانی قرار دارد

** بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، تا پایان سال جاری، دو هزار و 19 روستا برق دار خواهد شد که در مجموع 56 هزار و 633 روستای کشور برق دار می شوند.

** روستاهای برخوردار از گاز در خرداد سال 92، 14 هزار و 329 روستا و در پایان شهریور امسال 21 هزار و 273 روستا گاز دار شده است

** تا پایان دولت یعنی تا مرداد 96 برنامه داریم تا 26 هزار روستا صاحب گاز شوند.

** در سال 93 و 94، عملیات هزار و 986 خانه بهداشت در روستاها آغاز شده است که از دی ماه سال گذشته 336 مرکز بهداشتی روستایی در دست اقدام است.

** 6 هزار و 852 پزشک عمومی در روستاها مستقر هستند و 5 هزار و 285 ماما نیز در روستاها حضور دارند که این حرکت برای ایجاد سلامت جامعه روستایی است.

** 436 قلم داروی اساسی با 4 هزار و 94 داروخانه دولتی و خصوصی در زمینه خدمات بهداشت روستایی فعال است

** به طور کلی در زمینه خدمات بهداشتی روستایی در سال 92، 450 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته بود که در سال 95 به حدود 3 هزار میلیارد تومان می رسد، که به بیش از 6 برابر افزایش یافته است.

** اقدامات دولت به معنای این است که مردم در روستاها بتوانند قدم به قدم از رفاه مناسب برخوردار شوند و دغدغه سلامتی، آموزش فرزندان، ارتباط با شهرها و جهان، آب بهداشتی، توسعه کشاورزی با آبیاری نوین را نداشته باشند.

* برای تلفن خانگی در سال 92 و 93، هزار و 50 روستا تحت پوشش قرار گرفته که در سال 93 و 94 به یک هزار و 700 روستا و تا پایان دولت هیچ روستایی نخواهد بود که بالای 20 خانوار داشته باشد و از نعمت تلفن برخوردار نباشد.

** تا پایان سال 95، 25 هزار روستا دارای خدمات الکترونیکی و اینترنت پر سرعت خواهد شد که به معنای حرکت در مسیر توسعه روستایی است.

** اشتغال روستایی باید مورد توجه همه مسئولان قرار گیرد و اگر می خواهیم روستاییان در روستا با همان روحیه بهتر و سلحشوری، وطن دوستی و عشق به تولید زندگی خود را ادامه دهند و شاهد پیشرفت و تعالی روستا باشیم باید با بیکاری مقابله کنیم.

** عمده ریشه همه آسیب ها در بیکاری است چرا که بیکاری یعنی، بیماری روانی، آسیب اجتماعی، طلاق، جرم و آلودگی و همه چیز از بیکاری شروع می شود.

** هر سال یک میلیون و 500 الی 600 هزار موالید در کشور داریم و برای اولین بار بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی شغل در کشور داشتیم که وارد صحنه اشتغال شدند و باید یک حرکت بزرگ آغاز کنیم و نیازمند جذب سرمایه داخلی و خارجی هستیم.

** ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهادی را به رهبر معظم انقلاب ارائه کرد تا یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره برای اشتغال روستاییان اختصاص یابد که مورد موافقت قرار گیرد شاهد حرکت بزرگ برای اشتغال روستاها خواهیم بود و می تواند به تولید، صنایع دستی، متوسط و کوچک، کشاورزی، مدرن سازی آبیاری، محصولات دامداری، باغی و محیط زیست کمک کند و برای جذب گردشگر مفید باشد.
 


*ایرنا/ داود توسلی**انتشاردهنده: کاردان

کد خبر:  1561139
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: روحانی, حسن روحانی, دولت یازدهم, دولت, رئیس جمهور ایران, رهبر معظم انقلاب, بیکاری, اقتصاد مقاومتی, روز ملی روستا, محصولات کشاورزی, روز ملی روستا و عشایر, مشکلات روستا, خدمات الکترونیکی
22222

مطالب مرتبط :

پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امیر کویت


  پیام کتبی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران خطاب به شیخ صباح الاحمد امیر کویت امروز /دوشنبه/ تسلیم وزیر امور خارجه این کشور شد .  ...

آمادگی اصلاح طلبان برای ردصلاحیت روحانی/ فریدون دردسرساز شد


 «روزنامه های اصلاح طلب علاقه عجیبی به دامن زدن به شایعه بی اساس رد صلاحیت روحانی دارند...»   پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انت...

نمایان شدن بی‌اعتمادی مردم به روحانی در خوزستان


 «فاصله بی‌اعتمادی میان مردم و دولت در استان خوزستان و مخصوصا اهواز به اندازه ای است که حتی رئیس جمهوری که برای حل بحران به منطقه رفته نمی تواند ...

واکنش ترامپ به روحانی؛ «بهتر است مراقب باشی»


 در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در راهپیمایی روز بیست و دو بهمن هشدار داده بود که هر کس ملت ایران را تهدید کند پشمان خواهد شد، ...

حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام خمینی(ره)


  رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساعتی پیش و به مناسبت ایام‌‌الله دهه مبارک فجر، با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) و گلزار شهدای بهشت زهرا، یاد بنیان...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران