:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 332 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


تفسیرهای شبهه‌دار و مبهم از نسبت بین نظامیان و انتخابات

ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب، بار دیگر بحث درباره یکی از مهمترین مسائل انتخاباتی در ایران را داغ کرده است: عدم ورود نظامیان به عرصه انتخابات.

30a30.ir :  با وجود اینکه دیدگاه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره ممنوعیت ورود نظامیان به موضوع انتخابات کاملا صراحت دارد، اما گاه تفسیرهای شبهه‌دار در این رابطه، نسبت نظامیان و انتخابات را در پرده‌ای از ابهام فرو می‌برد. با همه این تفسیرها، بند شانزدهم سیاست‌های کلی انتخابات که روز شنبه از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شد، به‌خوبی نشان می‌دهد که ایشان در مقام فرمانده کل قوا، در تداوم خط امام(ره)، ورود نظامیان را به انتخابات ممنوع می‌دانند، چراکه در بند شانزدهم این سیاست‌ها بر «ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان» تاکید شده است.
 

تداوم خط امام در مخالفت با دخالت انتخاباتی نیروهای مسلح

تاکید رهبر انقلاب بر عدم ورود نظامیان به دسته‌بندی‌های سیاسی، همان موضعی است که رهبر کبیر انقلاب نیز پیش از این داشته‌اند. امام خمینی(ره) در این رابطه می‌فرمایند: «من عرض می‌کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه‌ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلح در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروه‌ها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی- شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره‌گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش‌اش دست بردارد، بازی‌های سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. لکن اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست، به فساد می‌کشد اینها را و من عرض می‌کنم که کسانی که در راس ارتش هستند و کسانی که در راس سپاه پاسدارن هستند، موظف هستند که ارتش را و سپاه را و سایر قوای مسلح را از احزاب کنار بزنند و اگر کسی در حزب هست، باید او را از ارتش بگیرید یا در آنجا یا در اینجا و همین طور سپاه پاسداران و همین طور سایر قوای مسلح باید وارد در جهات سیاسی نشوند تا انسجام پیدا بشود. اگر وارد بشود بالاخره به هم خواهید زد خودتان را و بالاخره در مقابل هم خواهید ایستاد و نظام را به هم خواهید زد و اسلام را تضعیف خواهید کرد، تکلیف همه شما این است که با هم باشید بدون اینکه در یک حزب یا در گروهی وارد شده باشید، هر گروهی می خواهد باشد، باید شما مستقل بدون اینکه پیوند به یک گروهی داشته باشید مستقل باشید و از حزب الله تعالی شانه. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )

با این وجود هر از چندگاهی دیدگاه‌هایی درباره مداخله نیروهای نظامی به عرصه انتخابات مطرح می‌شود.دیدگاه‌هایی مانند اینکه منع ورود نظامیان به عرصه سیاست، ناظر بر منع ورود به دسته‌بندی‌هاست و نسبتی با تقویت نظام از حیث سیاسی ندارد. این منطق هرچند در اصل قابل پذیرش است اما دامنه تفاسیر مصداقی آن در ادوار مختلف انتخابات نشان می‌دهد که می‌تواند خطر نقض دغدغه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری را در پی داشته باشد.


تئوری‌های تفکیکی؛ دخالت در سیاست یا روشنگری؟

یکی از نمونه‌های این خطر، سال 84 و در جریان طرح برخی ادعاها از سوی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بروز یافت. در آن سال، بودند نامزدهایی که از آنچه «برخی دخالت‌های سازمان‌یافته‌ در انتخابات» عنوان می‌کردند، گلایه داشتند. در همان سال، موضوع ورود نظامیان به عرصه انتخابات حساسیت‌برانگیز شد و این همان موضوعی بود که در سال‌های پیش و پس از آن، از خرداد 76 گرفته تا خرداد 88، باز هم به بحث روز تبدیل گشت.

آنها که مانند آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد از ورود نظامیان به عرصه سیاست دفاع می‌کنند، استدلالشان این است که ممکن است برحذر نگاه داشتن برخی نهادهای فرهنگی - نظامی مانند سپاه پاسداران با هدف تضعیف جایگاه این نهادها صورت گرفته و قطعه‌ای از پازل «نفوذ» باشد. او مثلا درجایی می‌گوید: «امام هیچ‌گاه نفرموده‌اند که سپاه در عرصه سیاست دخالت نکند بلکه ایشان فرمودند که در احزاب سیاسی و مقوله انتخابات وارد نشود و طرفدار کاندیدای خاصی نباشد و این موضوع در صحیفه امام موجود است».

علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه نیز در این رابطه می‌گوید: «همانطور که یک پاسدار نمی‌تواند در میدان نبرد، بدون شناسایی به خط بزند، پاسداری از انقلاب نیز همینطور است... فعالیت سیاسی از وظایف سپاه است... مرز فعالیت سیاسی و حزبی روشن است».

اخیرا هم سردار رسول سنایی راد معاون سیاسی سپاه با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح پیش از ابلاغ سیاست‌ها کلی انتخابات از سوی رهبری نیز مقید به ضوابطی بودند که هم از سوی امام خمینی(ره) و هم از سوی مقام معظم رهبری خطاب به نیروهای مسلح توصیه شده بود، خاطرنشان کرد که باید میان فعالیت و «دخالت سیاسی» با «تبیین و روشنگری»، مرز قائل شد. به گفته او، گاهی امر تبیین و روشنگری از نگاه برخی فعالان سیاسی به عنوان فعالیتی سیاسی تلقی می‌شود؛ این در حالی است که نیروهای مسلح باید همان‌طور که در خارج از مرزها شناخت خوبی از عرصه میدانی دارند و دشمن‌شناسی دقیقی دارند، در داخل نیز احزاب و گروه‌ها را به طور دقیق بشناسند تا خدایی نکرده اگر حزبی یا گروهی انحراف پیدا کرد به عنوان چشمان بیدار مجموعه‌ای که حافظ امنیت و موجودیت نظام است وارد میدان شوند. او هرچند گفته، سپاه از معرفی مصداق و شخصیتی خاص اجتناب می‌کند، اما تاکید کرده است: نیروهای مسلح معیارهای کلی را صادقانه و بدون درنظر گرفتن مصداقی جهت بیان معیارهای او در جامعه مطرح می‌کنند.

این نکته‌ای است که البته در وصیت‌نامه امام درباره آن آمده است: «نه تنها وصیت اكید من به قوای مسلح آن است كه همان طور كه از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروه‌ها و جبهه‌ها است به آن عمل نمایند؛ و قوای مسلح مطلقا، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی‌های سیاسی دور نگه دارند. در این صورت می‌توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون‌گروهی مصون باشند. و بر فرماندهان لازم است كه افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند. و چون انقلاب از همه ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنان است كه اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و كشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند كه - بی‌اشكال به تباهی كشیده می‌شوند - و یا در بازی‌های سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت كنند. و بر رهبر و شورای رهبری است كه با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا كشور از آسیب در امان باشد.»

در واقع حضرت امام خمینی(ره) به‌روشنی نظامیان را از ورود به «دسته‌بندی‌های سیاسی» برحذر داشته‌اند اما آیا این به‌معنی نفی هرگونه فعالیت سیاسی است؟ امری که شاید بتوان امیدوار بود با سیاست های کلی انتخابات که از سوی رهبری ابلاغ شده است به آن پاسخی روشن و بی ابهام داده شود تا مهر پایانی بر تفاسیر متعدد از این موضوع باشد.


ابهام در تعریف نیروی مسلح

فارغ از تفسیرهای متعددی که درباره چگونگی فعالیت سیاسی نیروهای مسلح وجود دارد، حتی در تعریف جامع نیروهای مسلح نیز نگرشی یکسان وجود ندارد. مثلا درحالی که برخی منتقدان، ادعای دخالت بسیج در انتخابات را در سالهای گذشته مطرح می کردند، برخی فرماندهان سپاه قائل به این بودند که بسیج به تمامی یک نهاد نظامی نیست و فرمانده سپاه پیش از این گفته بود بخشی از بسیج که ماهیت نظامی ندارد، می تواند در عرصه سیاست فعال باشد.

البته سپاه همواره دخالت بسیج در حوزه انتخابات را تکذیب کرده اما این نکته که بسیج ماهیتی مردمی و نه نظامی دارد، می تواند همچنان ابهامات درباره کنشگری سیاسی این نهاد را حفظ کرده و آن را از دایره منع دخالت انتخاباتی که رهبر انقلاب در سیاستهای کلی انتخابات بر آن تاکید فرموده اند، خارج کند.


امیدها به تاثیر بند 16 سیاست‌های ابلاغی رهبرانقلاب درباره انتخابات

منتقدان مرزبندی میان فعالیت سیاسی و حزبی نظامیان می‌گویند که تاکید بر کنش سیاسی نظامیان می‌تواند در عمل به تقویت یک حزب و تضعیف جناحی دیگر بینجامد. بنابراین با وجود اینکه این مرزبندی پذیرفتنی است، اما در عمل چندان قابل اجرا نیست.

نمونه‌اش اظهارات سال پیش فرمانده سپاه در پاسخ به اظهارات رئیس‌جمهور بود که از سوی علی مطهری نماینده مردم تهران پاسخ داده شد. پاسخی که با این نقل قول از امام خمینی(ره) همراه بود: «برای سپاهی‌ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته‌بندی و آن طرفدار آن یکی، دیگری طرفدار آن یکی. به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می‌گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی‌ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد [برگزار] می‌شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا کنند، این برای سپاه جایز نیست، برای ارتش جایز نیست. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز می‌دارد و همین‌طور ارتش را.» (صحیفه امام، جلد 19، ص12).»

منتقدان دخالت نیروهای مسلح در حوزه انتخابات البته بند شانزدهم سیاست‌های کلی انتخابات را راهشگا می‌دانند، مثلا محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان گفته؛ با این ابلاغیه، دیدگاه رهبری در این رابطه کاملاً شفاف شد و قطعاً تمامی نهادهای نظامی و امنیتی این مسئله را رعایت می‌کنند و از ورود به انتخابات خودداری خواهند کرد. او به تاریخچه انتقادهای اصلاح‌طلبان به اینگونه دخالت‌ها اشاره کرده و یادآور شده «مسئله ورود نظامیان به انتخابات و جانبداری از نامزدهای انتخاباتی یکی از انتقادهایی بود که در همان زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ همواره مطرح کردیم و شخصاً در مبارزه‌های انتخاباتی سال ۹۲ نیز بارها این مسئله را بیان کردم و امروز باید از شورای نگهبان بخاطر نظارت دقیق برای رعایت این مسئله تقدیر کنیم.»

به‌نظر می‌رسد که با وجود همه اختلاف‌نظرهایی که میان مرزبندی سیاسی و حزبی میان فعالیت‌های نیروهای مسلح وجود داشته و دارد، بند شانزدهم سیاست‌های کلی انتخابات، قرار است تکلیف این ابهام چندین ساله را در این خصوص روشن کند.

هرچند نباید فراموش کرد این امر به معنی نادیده گرفتن حق نظامیان در مطالعه جریانات سیاسی و اشراف نسبت به مسائل روز سیاسی نیست، اما بدیهی است که هرگونه کنش سیاسی نباید برای فعالان سیاسی دغدغه رقابت با نیروهای مسلح را ایجاد کند، چراکه چنین دغدغه‌ای، می‌تواند بسترساز آسیب‌های بعدی در حوزه سیاست باشد. آسیب‌هایی که سیاست‌های کلی انتخابات برای جلوگیری از شکل‌گیری آن ابلاغ شده است.

 

 

*خبرآنلاین

کد خبر:  1561130
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: شورای نگهبان, انتخابات , عارف, سپاه , محمدرضا عارف, مجلس , مقام معظم رهبری, اصلاح طلبان, رهبری , اصلاح طلب, انتخابات ایران, رهبر معظم انقلاب, خامنه ای, انتخابات 96, آیت الله خامنه ای, امام خامنه ای, سیاست های کلی انتخابات, انتخابات 1396
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!


 محمود احمدی نژاد در جدیدترین مصاحبه خود پس از ثبت نام و داوطلب شدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، درباره دلیل این اقدام خود گفت: "شرایط به ...

حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری


 آخرین روز ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تشکیل صفی از مردم برای ورود به وزارت کشور، پیش از باز شدن درهای ستاد آغاز شد.   ...

حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام


 حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.   حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در...

آغاز سومین روز ثبت‌ نام انتخابات ریاست‌ جمهوری


 سومین روز ثبت‌نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد.     ثبت‌نام از داوطلبان این انتخابات صرفا در ستاد انتخا...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم
نشست اضطراری در کاخ سفید برای تعیین ابتلای ترامپ به کرونا
اتحادیه اروپا: رفع تحریم‌ها بخش ضروری برجام است/ ایران به اجرای کامل توافق برگردد
بیش از ۵۰ کانون دانشگاه آزاد کشتار مسلمانان در هند را محکوم کردند
سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای درباره «کرونا» منتشر کرد

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران