:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 437 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


موضوعی که رهبر انقلاب بارها درباره آن هشدار دادند/ عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

در طول سال‌های گذشته و به ویژه دوران مذاکرات هسته ای، مقام معظم رهبری همواره درباره بدعهدی آمریکا به مسئولان دولتی هشدار داده‌ بودند.

30a30.ir : اظهارنظر مقامات کشورمان درباره بدعهدی آمریکا بیانگر آن است که علی‌رغم انجام تمامی تعهدات برجام از سوی ایران، آمریکا همچنان از اجرای تعهداتش سرباز می‌زند.

در طول سال‌های گذشته و به ویژه دوران مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 مقام معظم رهبری همواره درباره بدعهدی آمریکا به مسئولان دولتی هشدار داده‌ و به آنان تاکید کرده‌ بودند که همواره نسبت به سیاست‌های متناقض دولتمردان آمریکایی هوشیار باشند. ایشان در دیدار با مسئولان نظام در تیرماه سال 92 فرمودند: « آمریکائی‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب، سالها است که می‌گویند می‌خواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتی نیست که برای ما به‌وجود آوردند. من اول سال گفتم که خوشبین نیستم. آمریکائی‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقی‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند.»

ایشان همچنین در بیانات خود در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی که اولین روز سال ۱۳۹۵ صورت گرفت، اظهار داشتند: «آمریکا به دلایل واضحی با ما دشمن است؛ همین‌طور که عرض کردیم، مرادمان سیاستمداران آمریکا و سیاستهای آمریکا است. در قضیهٔ برجام بدعهدی کردند و به تحریمهای دیگری ما را تهدید کردند. همین‌طور که گفتم، وزیر خزانه‌داری آمریکا بشدّت شب‌ و روز مشغول کار است برای اینکه نگذارند که جمهوری اسلامی از نتایج برجام بهره‌مند بشود.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران سه قوه، مسئولان و کارگزاران نظام، مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف در خردادماه سال 1395 نیز به تشریح مصادیقی از عمل نکردن آمریکا به تعهدات خود در برجام پرداختند و خاطرنشان کردند: وظیفه‌ی طرف مقابل، برطرف کردن تحریم‌ها بود اما به این وظیفه عمل نکرده یعنی بخشی از تحریم‌ها را به‌نحوی برداشته‌ اما در عمل تحریم‌ها برداشته نشده است.

ایشان در این دیدار با اشاره به زوایای پرابهام سند برجام که زمینه‌ی سوءاستفاده‌ی طرف‌های مقابل را فراهم کرده است، تأکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره‌ی نقض عهد متقابل است.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) همچنین در بیانات دیگری در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام در سال 92 با توجه به خباثت آمریکایی‌ها اظهار داشتند: «آنهایی که دارند با ملّت ایران لج‌بازی و کج‌تابی و بدعهدی و خباثت میکنند، آمریکا است» .

اهمیت بدعهدی‌ دولتمردان آمریکایی حتی در نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور نیز نمود پیدا کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای در نامه‌ خود به دکتر حسن روحانی رئیس شورای‌عالی امنیت ملی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت برخی موارد و الزامات تأیید کردند که در یکی از بندهای آن آمده است: «وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کار‌ها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است، ‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.

 
واکنش به بدعهدی‌های غرب و آمریکا

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بدعهدی آمریکایی‌ها در تعهدات بین المللی خود اعتراض کرد و گفت: « عدم پیروی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از طرف آمریکا در چند ماه گذشته منعکس‌کننده یک رویکرد غلط است که باید فورا اصلاح شود... کوتاهی امریکا در اجرای این توافقنامه یک تخلف بین المللی قلمداد می‌شود» .
 

دکتر روحانی در بازگشت از نیویورک از تعهد مجدد آمریکا در نشست وزیران گروه 5+1 و ایران و اصلاح رویکرد این کشور در خصوص اجرای توافق هسته‌ای خبر داد و گفت: در این نشست همه (اعضا) قاطعانه به آمریکا گفتند مشخص است که رویکرد این کشور با توافق هسته‌ای سازگاری ندارد باید آن را اصلاح کند» .

علاوه بر این محمد جواد ظریف نیز در دانشکده شورای روابط خارجی آمریکا از نقش وزارت خزانه‌داری این کشور در منع موسسات بانکی و اقتصادی برای تعامل با ایران انتقاد کرد و گفت: « آنها می‌خواهند بیایند و با ایران معاملات جدیدی را آغاز کنند ولی این نهاد دارایی‌های خارجی موسم به "اوفک" می‌گوید اشکالی ندارد با ایران معامله داشته باشید ولی! و این ولی به قدری طولانی است و اما و اگر دارد که نهایتا بانک‌ها می‌گویند ما مسیر امن‌تر را در پیش می‌گیریم و اصلا ایران را فراموش می‌کنیم... هیچ یک از بانک‌های اصلی اروپایی پس از گذشت چندین ماه از توافق هنوز نمی‌خواهند معامله‌ای با ایران داشته باشد، ما بر این باوریم که این یک کاستی است» .
 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید می‌کند:  قبل از اینکه توافق هسته‌ای صورت پذیرد، بسیاری از ایرانیان بر این باور بودند که این توافق می‌تواند اختلافات با آمریکا را حل کند و موثر خواهد بود ولی هم اکنون اکثریت ایرانیان مخالف این امر می‌پندارند و همین امر باید علامت بسیار قاطعی را ارسال کند.  مشکل این است که ایرانیان فکر می‌کنند آمریکا در انجام تعهداتش شکست خورده است ... ما همچنان بر این باوریم که آمریکا نباید مانع تعامل ایران با بقیه جهان شود. وقتی که می‌شنویم کنگره آمریکا و یا شمار بسیاری دیگر از لابی‌هایی که در اینجا هستند وقتی به اروپا می‌روند به جای انکه به شرکت‌ها برای معامله به ایران اطمینان دهند آنان را از این کار بازمی‌دارند این همان چیزی است که ایرانیان می‌بینند و به آنان این حق را می‌دهد اطمینان کم و کمتری به آمریکا داشته باشد و نه فقط نسبت به دولت آمریکا بی‌اعتماد باشد بلکه نسبت به داشتن هر گونه تعامل احتمالی با دولت آمریکا نیز اطمینان نداشته باشد.
 

دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بدقولی آمریکایی‌ها گفت: بعضی از تحریم‌ها که تحت توافق هسته‌ای قرار بود لغو شوند هنوز سر جایشان باقی هستند تهران هنوز زیر سایه بعضی از تحریم‌ها است که قرار بود بر اساس برجام لغو شود. وی ادامه می‌دهد که ایران به تمام تعهدات خود در این توافق پایبند بوده اما حذف جامع و سریع تحریم‌ها در این چارچوب هنوز محقق نشده است.

رفتار سیاستمداران آمریکایی‌ها در طول ماه‌های پسابرجام نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ تعهدی نسبت به توافقات مکتوب و بین المللی‌شان نداشته‌اند، بنابراین مسئولان دولتی ما نباید دلخوش تعهدات شفاهی‌شان مقامات این کشور باشند.

 

 

 

*باشگاه خبرنگاران

کد خبر:  1560999
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: آمریکا, ایران, روحانی, حسن روحانی, مجلس , مقام معظم رهبری, سازمان ملل, صالحی, هسته ای, مذاکرات هسته ای, خامنه ای, گروه 1+5 , آیت الله خامنه ای, محمدجواد ظریف, ظریف , وزیر خارجه ایران , سازمان انرژی اتمی, رئیس سازمان انرژی اتمی, Iran , برجام, پسا برجام, پسابرجام, بدعهدی آمریکا
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران