:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 491 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


ایران در میان10 کشور برترتسخیر کننده فضا

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت:ایران علاوه برقرارداشتن درمیان 10 کشور برترصاحب فناوری فضایی در بین 10 کشور برتر دنیا در تسخیر فضا نیز قرار دارد.

30a30.ir : دکترفتح الله امی روزسه شنبه  به مناسبت هفته جهانی فضا با شعار ' سنجش از دور- توانمندسازی آینده ' افزود: براساس قطعنامه ای که در سال 1999 درمجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد، از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته جهانی فضا نامگذاری شد؛ این روز به مناسبت پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر درجهان ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمانی که این کار شگفت انگیز به دست بشر انجام شد تا کنون تحولات بسیار زیادی در زندگی بشر به لحاظ فناوری فضایی ایجاد شده است،افزود: فناوری فضایی یکی از قله های فناوری و بسیاری از دستاوردهای فضایی تاثیرمستقیم در زندگی بشر داشته است.

امی اظهارکرد:مهمترین این تحولات، ارتباطات است؛ استفاده از فناوری فضایی و دستیابی به فناوری ارتباطات و ابداع تلفن همراه کمک بسیاری به زندگی بشر کرده است، به کارگیری فناوری تلفن همراه و گسترش آن در چند سال گذشته نشان می دهد ارتباطات و اطلاعات نقش اساسی در پیشرفت انسان دارد.

وی با اشاره به شعارسال هفته جهانی فضا ادامه داد:البته سنجش از دور به لحاظ اهمیتی که در زندگی بشر دارد، امسال جزء شعارهای هفته فضایی قرار گرفته است؛ فقط یکی از آثار فناوری فضایی، موضوع سنجش از دور و حفظ محیط زیست انسان در کره زمین است.

امی با بیان اینکه با مانیتورینگی که توسط ماهواره ها از زمین انجام می شود و نتایجی که به دست می آید، می توان از منابع و امکانات زمین بهره برداری درست انجام داد.

وی گفت: سنجش از راه دور در فناوری فضا ما را نسبت به حوادث پیش رو از قبیل توفان، سیل، سونامی و زلزله در این کره خاکی مطلع می کند وامکان کمک به بشریت در اقصی نقاط دنیا را فراهم می سازد، حتی استفاده از این فناوری می تواند حوادث ناگوار طبیعی را پیش بینی کند و آثار تخریبی آن را به حداقل برساند.

وی یادآورشد:بسیاری ازدستاوردهای فضایی تاثیر مستقیم در زندگی بشریت داشته ، به طور مثال موضوع فناوری آیرودینامیک که درفناوری فضایی استفاده می شود، موجب شده مصرف انرژی را به حداقل برساند.

امی بیان کرد: آیرودینامیک بودن خودروهای ساخته شده درحال حاضر نیزاز دستاوردهای فضایی است، زیرا برای ارسال ماهواره ها، اعزام انسان به فضا وحمل و نقل هوایی ازاجسامی استفاده شده که به صورت آیروپول هستند، اینها دودی شکل هستند و به لحاظ اینکه نیروی کاهنده را در فضا وهوا کاهش دهند از این فناوری استفاده شده است که به دنبال آن کاهش مصرف سوخت را به همراه دارد و از این فناوری در خودروها برای کاهش مصرف سوخت استفاده شده است.

وی اظهارکرد: استفاده از انرژی خورشیدی ( سولار) برای اولین باردر فضا وماهواره ها بهره برداری شد، از آن پس دیده شد که استفاده از این انرژی چگونه در زندگی بشر وکاهش گازهای آلاینده که ازسوخت های فسیلی بود ، تاثیر دارد.

رییس پژوهشگاه هوافضا ، با اشاره به اینکه انرژی خورشیدی، انرژی لایتناهی است وهرگز تمام نخواهد شد افزود: 10 هزار برابر از آنچه بشر در زمین مصرف دارد، خورشید به زمین انرژی می دهد ، اما ما قدرت بهره برداری از آن را نداریم.

رییس پژوهشگاه هوافضا بیان کرد:یکی دیگراز مهمترین دستاوردهای فناوری فضایی، پلیمرها و کامپوزیت ها هستند که برای سبک سازی اجسام فضایی و هوایی وارد تکنولوژی ساخت اجسام هوانورد وفضانورد شد و امروزه این فناوری در انواع وسایل و تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته که سبب سبک سازی، مقاوم سازی و ارزان سازی تجهیزات شده است.

وی درخصوص وضعیت ایران در استفاده از فناوری فضایی بیان کرد: واقعا علم انتها ندارد، هرچقدردر این حوزه کارکنیم بازهم جا برای کاوش بیشتر وجود دارد؛ اما ما نیز ناچار به بهره برداری از از فناوری فضایی هستیم.

امی بیان کرد:درحال حاضر نهایت بهره برداری از این فناوری درکشور می شود اما بازهم کم است؛ ایران یک کشور با آسمان آفتابی بسیار ارزشمند است ما باید تا جایی که می توانیم سرمایه گذاری کنیم وبتوانیم نیروگاه های بخار وگازی را از مدارحذف کرده ونیروگاه های انرژی خورشیدی را جایگزین آن کنیم، سرزمین پهناور ما که کویر وسیعی دارد بهترین منطقه برای بهره برداری از انرژی خورسیدی است اما ما در این زمینه کم کار کرده ایم ، هر چقدر سرمایه گذاری کنیم 10ها برابر سود می بریم .
 


 

*ایرنا/منیر ابراهیمی زاده - انتشاردهنده/ معصومه گلشن

کد خبر:  1560971
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, علمی
Tags: ماهواره, ایران, تلفن همراه, ارتباطات, مجمع عمومی سازمان ملل, انرژی خورشیدی, هفته جهانی فضا, فناوری فضایی, سوخت های فسیلی, هوافضا, سولار, دکترفتح الله امی, سنجش از دور- توانمندسازی آینده
22222

مطالب مرتبط :

تبادل اطلاعات در اینترنت نسل پنجم چگونه است؟


 نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا نسل پنجم فناوری انتقال بی‌سیم اطلاعات با هدف افزایش سرعت انتقال اطلاعات همزمان با افزایش تعداد کاربران طراحی شده است...

موبوفوبیا، ترس تازه بشر!


 اگر شما نمی‌توانید دوری تلفن هوشمندتان را تحمل‌ کنید و زندگی بدون وجود این وسیله برایتان سخت و حتی غیرممکن است شما نیز به موبوفوبیا گرفتار شده‌ا...

تبادل پیام بین ایران و عربستان


 روابط تهران و ریاض که در سال‌های اخیر به شدت تیره شده از سال گذشته به مراسم حج نیز کشیده شد. فوت شماری از زائران ایران در حادثه منا و حمله به سف...

آخرین اقدام ضد ایرانی اوباما


باراک اوباما: من لازم دانستم وضعیت اضطراری ملی اعلام شده درقبال ایران تداوم یابد تا در مقابله با تهدیدهای ایران تحریم‌های جامع علیه این کشور پا برجا ب...

پایان قدیمی ترین تحریم علیه ایران


 سفیر ایران در انگلیس با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود به یکی از مهمترین دستاوردهای برجام و پایان قدیمی ترین تحریم علیه ایران پرداخت.  ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران