:: پرمخاطب ها   

:: ویژه ها   

اخبار   
داغ کن - کلوب دات کام تعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 407 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


طیب نیا: مبارزه با پولشویی «چشم اسفندیار فساد اقتصادی» است/ به جایگاه قبلی در اف.ای.تی.اف باز نمی گردیم

 وزیر امور اقتصادی و دارایی مبارزه با پولشویی را «چشم اسفندیار فساد اقتصادی» دانست و گفت: با این شیوه می توان ضمن جلوگیری از فرار مالیاتی، کالای قاچاق را شناسایی کرد.

30a30.ir : علی طیب نیا روز سه شنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با ارایه توضیحاتی درباره همکاری ایران با گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی (اف.ای.تی.اف-FATF) اظهار داشت: مسدود کردن شریان مالی پشتیانی کننده گروه های تروریستی از طریق پولشویی میسر است.

وی یاد آورشد: تامین مالی گروه های تروریستی بین المللی شامل داعش، القاعده و طالبان متکی بر شبکه های مویرگی تامین مالی در اقصی نقاط جهان است و تنها راه مقابله با آن ساز و کارهای مقابله با پولشویی است.

طیب نیا با یادآوری اینکه ایران از بزرگترین کشورهای قربانی تروریسم به شمار می رود، تاکید کرد: مبارزه با پولشویی و تسلط بر جریانات مالی آنها، بهترین و اصولی ترین شیوه برای مقابله با تروریسم به شمار می رود.

وزیر یادآورشد: مبارزه با پولشویی از اوایل دهه 80 خورشیدی و از طریق دادستانی تهران آغاز شد و سپس وزارت اطلاعات اقدامات جدی را در این زمینه کلید زد.


** به جایگاه قبلی در «اف.ای.تی.اف باز نمی گردیم
طیب نیا با بیان اینکه ایران برای خروج کامل از فهرست سیاه اف.ای.تی.اف باید برخی توصیه های این نهاد را اجرایی کند، اظهار داشت: اگر برنامه و احکام پیش بینی شده به تصویب مراجع ذی ربط برسد، در این صورت برنامه را به صورت کامل اجرا خواهیم کرد و می توان در فهرست گروه های کاملا همکار با این نهاد قرار بگیریم اما اگر برنامه به صورت ناقص اجرا شود، باز هم ما به جایگاه قبلی خود باز نمی گردیم.

وی یادآورشد: این نهاد بین الدولی مسئول تنظیم استانداردها و رویه های مبارزه با پولشویی و ارزیابی کشورهاست؛ در واقع کشورها به سه گروه «کامل تطبیق داده اند»، «کشورهایی که به صورت عمده تطبیق داده اند» و «کشورهایی که جزئی تطبیق داده اند»، تقسیم بندی شده اند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: البته کشورهایی نیز به طور مطلق در زمینه مبارزه با پولشویی با این نهاد همکاری نمی کنند؛ مانند ایران که در گذشته در این فهرست قرار داشت.
طیب نیا تاکید کرد: برای کشورمان که در زمینه مبارزه با فساد و پولشویی پیشتاز است، شایسته نیست که در این جایگاه قرار بگیرد.
 

** هیچ گونه اشراف اطلاعاتی نسبت به جریان های مالی داخلی ایجاد نمی شود
وزیر اقتصاد با برشمردن بری نگرانی هایی که درباره تعامل ایران با این نهاد بین المللی در هفته های گذشته مطرح شده است، اظهار داشت: یکی از نگرانی ها این است که اشراف اطلاعاتی نسبت به جریان های مالی داخل کشور در خارج بوجود آید که به طور قطع چنین نخواهد شد.

طیب نیا افزود: در نهادهای مالی مسئول پولشویی، هیچگونه بانک اطلاعاتی و بستری برای مبادله اطلاعات وجود ندارد بلکه مبادله اطلاعات به صورت داوطلبانه در چارچوب توافق های دوجانبه یا چندجانبه ای خواهد بود که با کشورها انجام می شود.

وی یادآور شد: در نامه سال 1389 دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز به صراحت بیان و دولت مکلف شده است که کمیته تبادل اطلاعات اشخاص حقوقی و حقیقی با کشورهای خارجی را ایجاد کند و همه نهادها، دستگاه های اقتصادی کشور از جمله سازمان امور مالیاتی، گمرک، بورس، واحد اطلاعات مالی و دادگستری فقط از طریق این کمیته زیر نظر وزارت اطلاعات مبادله اطلاعات با کشورهای خارجی را انجام دهند.

طیب نیا ادامه داد: در این چارچوب، ایران با ارمنستان، سوریه، روسیه، عراق، برزیل و آفریقای جنوبی در حال مبادله اطلاعات در زمینه مبارزه با تامین مالی داعش و گروه های تکفیری است و با بسیاری از کشورهای جهان نیز تفاهم های دوجانبه منعقد کرده است.

وی تاکید کرد: تفاهم با سایر کشورها در زمینه مبادله اطلاعات فقط براساس مصالح کشور و انتخاب های خودمان و با رویکرد مقابله با گروه های تکفیری و جریان های فساد در عرصه بین المللی انجام خواهد شد و بنابراین هیچگونه اشراف اطلاعاتی نسبت به بانک ها و موسسه های مالی ایران بوجود نخواهد آمد.


** تعامل با اف.ای.تی.اف سبب تحریم داخلی نمی شود
وزیر اقتصاد در ادامه درباره اینکه گفته شده تعامل با گروه ویژه اقدام مالی سبب تحریم داخلی برخی شرکت ها و اشخاص می شود، اظهار داشت: مطلقاً چنین نیست و تعامل با نهادهای مالی مسئول مبارزه با پولشویی هیچ ارتباطی با تحریم داخلی ندارد.

طیب نیا یادآورشد: در گذشته همه شهروندان ایرانی مشمول تحریم های ظالمانه کشورهای غربی و سازمان ملل بودند که در جریان مذاکرات هسته ای، به صورت رسمی نهادهای ایرانی از تحریم خارج شدند.

وی افزود: برخی اشخاص، شرکت ها و اشخاص حقیقی تحت تحریم ها باقی مانده اند که فهرست آنها ضمیمه قطعنامه شورای امنیت است؛ آنها کسانی هستند که به دلایل غیرهسته ای مشمول تحریم شده اند.

طیب نیا با طرح این پرسش که آیا مبارزه با پولشویی به تحریم های شورای امنیت درباره شرکت های ایرانی مشروعیت می بخشد، گفت: پاسخ خیر است؛ مبارزه با پولشویی ربطی به قطعنامه شورای امنیت ندارد؛ اگر این نهادها مشمول تحریم شده اند به واسطه فهرست پیوست شورای امنیت سازمان ملل بوده است.

وی تاکید کرد که در داخل کشور، این تحریم ها به هیچ عنوان به رسمیت شناخته نمی شود.
وی افزود: فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء نیز به صراحت گفته، دو بانکی که در رسانه ها مطرح شدند، آنهایی هستند که بیشترین همکاری را با نهادهای انقلابی ما در ماه های اخیر داشته اند.
طیب نیا یادآورشد: قصه تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی به مباحث غیرهسته ای مرتبط است و هیچ ارتباطی با مساله مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ندارد.


** به جای مجلس تصمیم نمی گیریم
وزیر اقتصاد درباره اینکه گفته شده دولت به جای مجلس تصمیم گرفته است نیز گفت: پاسخ در این زمینه منفی است؛ دولت برای اجرای برنامه مبارزه با پولشویی اقداماتی باید انجام دهد که برخی از آنها در حیطه اختیارات دولت که از گذشته نیز در دست انجام بوده است.

وی افزود: برای نمونه در سیستم بانکی نرم افزارهایی نصب شده است که امکان شناسایی معاملات مشکوک را می دهد که این اطلاعات به مرکز اطلاعات مالی منتقل و بررسی می شود و موارد مشکوک به قاچاق، تروریسم و فرار مالیاتی را شناسایی و اقدام می کند که این کار نیازی به مراجعه مجلس ندارد زیرا در قانون مبارزه با پولشویی بستر آن فراهم شده است.

طیب نیا تاکید کرد: در مواردی که نیاز به تصویب قانون یا اصلاح قانون احساس شود، به مجلس مراجعه خواهد شد.
وی یکی از لوازم مبارزه کامل با پولشویی و تامین مالی تروریسم را الحاق به کنوانسیون های مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با جرایم مالی سازمان یافته عنوان کرد و افزود: در این زمینه لایحه مربوط به مبارزه با جرایم مالی سازمان یافته به مجلس تقدیم شده است.
 

 

 

*لیلا جودی/انتشار دهنده: لطیف نکوئی

کد خبر:  1560887
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اقتصادی
Tags: سوریه, ایران, روسیه , مجلس , مجلس شورای اسلامی, تحریم ها, عراق, قطعنامه , شورای امنیت, برزیل, علی طیب نیا, پولشویی, طیب نیا, وزیر اقتصاد, ارمنستان, آفریقای جنوبی, مبارزه با پولشویی, فرار مالیاتی, اف.ای.تی.اف, اف ای تی اف, FATF, کالای قاچاق
22222

مطالب مرتبط :

برجام پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی را میسر کرد


30a30.ir : «محسن قاسمی» روز شنبه گفت: استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود که توسط هیات است...

نفت ایران در آستانه ورود به کانال ٥٠ دلاری


30a30.ir : قیمت نفت ایران در بازارهای جهانی همچنان مسیر صعودی خود را طی کرده و گام به گام در حال نزدیک شدن به کانال 50 تا 60 دلاری است. کارشناسان با ت...

آسوشیتدپرس: ایران نقش مهمی در تصمیم گیری اوپک دارد


30a30.ir : براساس این گزارش، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران که در نشست کشورهای تولید کننده نفتی در الجزیره سخن می گفت، اجلاس غیررسمی وزرای اوپک در ر...

توافق ایران-عربستان برسر فریز/ احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک


30a30.ir : سیدمحمدعلی خطیبی با بیان اینکه در حال حاضر ایران، عربستان و حتی روسیه برای اجرای فریز نفتی آمادگی دارند، گفت: طی چند هفته گذشته مذاکراتی بی...

افزایش تولید نفت به مرز 4میلیون بشکه در روز/ شفاف سازی و حذف دلالان نفتی


30a30.ir : سرعت افزایش تولید و صادرات نفت کشور به حدی است که کارشناسان بین المللی صنعت نفت گفتند غافلگیر شده اند؛ در واقع آنها تصور داشتند که به علت ر...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار   
وزارت اطلاعات: عوامل مرتبط با شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال در داخل دستگیر شدند
مدارک لازم برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم
تفکر بسیجی در عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز موفق خواهد بود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
این شهید می‌گفت دوست ندارد بمیرد!/ «محمدمهدی رضوان» شهید 19 ساله امنیت به روایت مردم محله هرندی
رئیس «سیا» به دیدار شاه سعودی رفت
وقایع 13 آبان مبدأ تاریخ استکبارستیزی مردمی آگاه است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
جهانگیری: لوایح FATF و CFT در جلسه سران قوا تصویب شده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش رونمایی شد
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
رئیس جمهور وارد نیویورک شد
دستگاه قضا به ماجرای اظهارات نمایندگان درباره ماجرای سحر خدایاری ورود کند
فراخوان سراسری «نهضت مردمی تحول در صدا و سیما» منتشر شد
آیت‌الله میرباقری: برخی با ترویج فرهنگ غربی مقابل حرکت اربعین قرار دارند

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران