:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 507 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


جهان در انتظار فروپاشی حکومت آل سعود

عربستان سعودی در سال های گذشته شرایط بسیار بدی را برای خود در منطقه و جهان به وجود آورده است و بنا بر گفته تحلیلگران سیاسی جهان٬ در آینده ای نزدیک باید منتظر فروپاشی قطعی دوران صدساله آل سعود بود.

3a030.ir : بحران هایی که عربستان در ارتباط با کشورهای یمن، سوریه، عراق، لبنان و ایران برای خود رقم زده است٬ پرونده سیاه دخالت این کشور در حادثه تروریستی 11 سپتامبر و حمایت از گروه های تروریستی داعش والقاعده به اضافه بحران های داخلی مثل اعدام های گسترده مخالفان و اختلاف های درون خانواده سلطنتی از جمله عوامل مهمی هستند که به این فروپاشی قطعیت بخشیده اند.

پایگاه مشهور آمریکایی«دیفنس وان» اخیرا در گزارشی نوشت: عربستان سعودی اکنون در شرایط بی سابقه ای از مشکلات و بحران ها ی داخلی و خارجی سیاسی اجتماعی و اقتصادی قرار گرفته که آشکارترین آن کسری بودجه بیش از 88 میلیارد دلاری این کشور است.

سوء مدیریت این کشور در اداره مناسک حج در سال های گذشته که به حوادث دردناکی برای حجاج کشورهای مسلمان انجامیده که آخرین آنها حادثه منا در حج سال گذشته بودو حدود هفت هزار حاجی از کشورهای مختلف اسلامی از جمله حدود 460 ایرانی جان خود را از دست دادند.

این سوء مدیریت ها٬ اراده کشورهای اسلامی در تغییر مدیریت حج از آل سعود به شورایی از کشورهای اسلامی را تقویت و بر سرزبان ها انداخته است.

یکی از مشکلات دیگر عربستان وجود اختلافات مرزی و سیاسی با همسایگان خود مثل کویت، قطر، امارات، یمن، عراق است که موقعیت این کشور را پیش از گذشته با تزلزل مواجه کرده است.
ورود به جنگ یمن هزینه های هنگفتی را روی دست سعودی ها گذاشته و بر اساس پیش بینی مجامع اقتصادی٬ این کشور در آینده نزدیک با خطر ورشکستگی روبرو است.

ضمن اینکه ارتکاب جنایت های جنگی این کشور در جنگ یمن نیز که با محکومیت نهاد و سازمان های حقوق بشری بین المللی مواجه شده است نیز موقعیت سیاسی عربستان را در هم شکسته است و اگر نبود نقش دلارهای نفتی که با بذل بخشش به دولت ها و نهادهای بین المللی پرداخت شده، وضعیت آل سعود خطرناکتر از چیزی بود که الان در آن به سر می برند.

بحران حاکمیت یکی دیگر از مشکلات آل سعود است، هنوز کسی نمی داند حاکم و شاه آینده این کشور چه کسی است و رقابت سختی بین شاهزاده های با شمار بالا این خانواده برای رسیدن به سلطنت همچنان به چشم می خورد، برخی تحلیلگران سیاسی پیش بینی می کنند عربستان با وضعیت بحرانی سیاسی همانند آنچه که الان در کشورهایی مثل سومالی و جنوب سودان جریان دارد٬ مواجه می شود.

و این علاوه بر بحران سیاسی دیگری مثل مخالفت شیعیان و نیز اهل سنتی است که با فرهنگ آزاد جهان بیرون از این کشور ارتباط دارند و از خفقان و سرکوب های سال های دور این خاندان ناراضی هستند.

بحران های اقتصادی دیگری مثل بیکاری جوانان و نیز وضعیت بد اقتصادی این کشور که به بیکاری و بازگشت هزاران کارگر خارجی انجامیده نیز اوضاع را بدتر کرده است.
آل سعود را در حقیقت می توان به یک موسسه تجاری اقتصادی تشبیه کرد که کارش خرید حاکمیت سیاسی در داخل و خارج از این کشور است و هرکس قیمت بالاتری برای خرید حاکمیت پیشنهاد دهد٬ امیدواری بیشتری به تکیه زدن او بر تخت سلطنت وجود دارد.

موضوعی که امروزه در سفرهای فراوان محمد بن سلمان (جانشین ولیعهد و فرزند ملک سلمان شاه این کشور) به خارج از این کشور و به ویژه به کشورهایی مثل آمریکا، فرانسه، چین و روسیه می توان مشاهده کرد که با امضای قراردادهای میلیاردها دلاری خرید سلاح و نیز قراردادهای بازرگانی با شرکت ها و بازرگانان بزرگ این کشورها همراه بوده است تا بلکه بتواند نظر مثبت خارجی ها را جلب نماید و در داخل نیز با سرکوب مخالفان از یک سو و نیز برکناری شاهزاده های مخالف یا وعد و وعیدهایی که به شاهزادگان موافق می دهد ادامه دارد.

امروزه عربستان سعودی در وضعیت خوب و متعادلی از نظر سیاسی و اقتصادی قرار ندارد و همین امر باعث شده تا تحلیلگران سیاسی و دست اندرکاران رسانه های بین المللی جهان بر این عقیده اصرار ورزند که مراحل فروپاشی حاکمیت در این کشور به خصوص در پی گرفتار شدن در باتلاق جنگ یمن و شکست های پی در پی آنها در بحران های سوریه، عراق، لبنان و نیز بحرانی تر شدن رابطه این کشور با ایران به عنوان کشور قدرتمند سیاسی و نظامی منطقه در خط پایان قرار دارد و حتی کشورهایی که بیش از 70 سال با این کشور رابطه دوستی داشته اند مثل آمریکا نیز به این واقعیت پی برده اند و این حقیقت را می توان در رفتار بین دو کشور که فاصله گرفتن از ماه عسل در روابط پیشین و نزدیک شدن به دوران بی اعتمادی است به وضوح مشاهده کرد.

دوران طلایی دلار سالاری نفت عربستان که در سایه پروژه ایران هراسی توسط کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس و در نتیجه کم رنگ شدن نقش ایران در جهان سیاسی اتفاق افتاده بود و عربستان با استفاده از این موقعیت توانسته بود در سی سال گذشته رهبری منطقه را در دستان خود داشته باشد٬ اکنون و با بازگشت ایران به نقش فعال منطقه ای خود به انتها رسیده است.

این دوران طلایی اکنون به ایران به عنوان قدرت برتر منطقه خاورمیانه رسیده و به طور مسلم افول و غروب رژیمی را رقم خواهد زد که در سال های گذشته هیچ گاه نخواست حوصله و صبر ملت ایران را برتابد که با دشمنی های آشکار چه در مناسک حج و رفتار با حجاج ایرانی و چه به شکل حمایت از صدام درجنگ خونین هشت ساله علیه ایران خود را نشان داد و اخیرا نیز با افروختن آتش جنگ در کشورهایی مثل یمن و حمایت از گروه های تروریستی مثل داعش و القاعده یا ایجاد ناامنی و مسلح کردن گروه های مخالف ملت ایران در مناطق مرزی و ایجاد ناامنی در داخل کشور همراه شده است.

اقدام های تحریک آمیز شاهزادگان جوان و بی تجربه سعودی در بی ثبات کردن منطقه و کشاندن پای قدرت های استعماری به خلیج فارس و بخصوص تمایل آنها به سمت گروهک منافقین که در 30 سال گذشته از هیچ دشمنی علیه ملت خود فروگذار نکرده و نشست و برخاست با سران آنها، نشان از وقوف آنها به همین فروپاشی است که دولت ها و مردم منطقه آن را انتظار می کشند.
 

 

 

*ایرنا/سعید محسنی راد

کد خبر:  1560668
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: آمریکا, سوریه, ایران, عربستان , روسیه , خاورمیانه , قطر , امارات , عربستان سعودی, فرانسه, انگلیس, عراق, لبنان , چین , حج, القاعده, پادشاه عربستان, 11 سپتامبر, کویت, یمن, گروه تروریستی داعش, داعش, Iran , ایران هراسی, Isis, آل سعود, ملک سلمان, محمد بن سلمان
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند


 همسر و دختر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز، کشور را به مقصد انگلیس ترک کردند.   عفت مرعشی و فاطمه هاشمی همسر و دختر ارشد آیت‌الل...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران