:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 424 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


شورای نگهبان نمی تواند پس از انتخاب قطعی، نامزد یا منتخب را احراز صلاحیت کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به یک استفساریه مصوب کردند که شورای نگهبان نمی تواند پس از انتخاب یک نامزد با رای سالم مردم اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد.

30a30.ir : نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه از مجموع 228 نماینده حاضر با 122 رای موافق، 47 رای مخالف و 16 رای ممتنع به استفساریه زیر پاسخ دادند.

در استفساریه آمده است: با توجه به مفاد تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شواری اسلامی مصوب 7 آذرماه سال 78 و اصلاحات بعدی آن مبنی بر اینکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحیت خود از سوی هیات مرکزی نظارت، شورای نگهبان 20 روز پس از اظهار نظر هیات مرکزی «نظر قطعی» خود را درخصوص تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد کرد، آیا پس از رای سالم مردم یه یک منتخب، شورای نگهبان می تواند صلاحیت او را بعد از تایید صلاحیت رد کند و به این وسیله آرای او را باطل نماید؟

در گزارش کمیسیون شورا ها و امور داخلی به این سوال اینگونه پاسخ داده شده است: «خیر. پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان پس از مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخاب وی با رای سالم مردم، این شورا نمی تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده 30 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبار نامه های منتخبان مورد رسیدگی قرار می گیرد.»
در ادامه بررسی این طرح علی لاریجانی اخطار محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در مجلس را وارد دانست و آنرا به رای نمایندگان گذاشت.

در جریان بررسی این طرح کوهکن با اخطار اصول 43، 40، 19 و 22 قانون اساسی گفت: اگر سونوشت تخلف یک فرد در حوزه انتخابیه را به نتیجه کل انتخابات گره بزنیم و تعمیم دهیم، در حوزه هایی که بیش از دو نفر نامزد دارد و طرفداران یک نامزد نهایت تخلف را انجام دهند، شورای نگهبان نمی تواند صحت کل انتخابات این حوزه را تایید کند و باید تمامی منتخبان هزینه آنرا بپردازند.
وی افزود: بهتر است این طرح در قالب دو تفسیر جداگانه ارایه می شد زیرا مخالف قانون اساسی است و خلاف عدالت است که آرای دیگر منتخبان را باطل کنند.

کوهکن خاطر نشان کرد: البته تصویب این قانون عطف به ماسبق نمی شود و برخی ها برداشت باندی و جناحی از آن نداشته باشند.

علی لاریجانی نیز اخطار کوهکن را وارد دانست و آنرا به رای نمایندگان گذاشت.
نمایندگان مجلس نیز با 93 رای موافق، 81 رای مخالف و 15 رای ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر، اخطار قانون اساسی محسن کوهکن را وارد ندانستند.
به همین دلیل رییس مجلس پیشنهاد کرد که سوال دوم این استفساریه به کمیسیون شوراها برای بررسی بیشتر ارجاع شود.
نمایندگان مجلس با 144 رای موافق، 30 رای مخالف، 3 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر، با ارجاع سوال دوم به کمیسیون برای بررسی بیشتر موافقت کردند.

در این سوال آمده بود، آیا عبارت ابطال انتخابات در ماده 73 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7 آذرماه سال 78 و اصلاحات بعدی آن صرفا ناظر به کل حوزه انتخابیه است یا می تواند به هریک از منتخبان نیز باشد؟
در پاسخ این سوال آمده است: بله. منظور قانونگذار از عبارت ابطال انتخابات مندرج در ماده 73 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7 آذرماه سال 78 و اصلاحات بعدی آن صرفا ناظر به کل حوزه انتخابیه است و نمی توان آرای برخی از منتخبان را بعد از اعلام صحت انتخابات آن حوزه ابطال کرد.

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560345
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, خبرنامه
Tags: نامزد, شورای نگهبان, انتخابات , مجلس , مجلس شورای اسلامی, علی لاریجانی, انتخابات ایران, انتخابات 96, رد صلاحیت, صلاحیت, انتخابات مجلس, را احراز صلاحیت
22222

مطالب مرتبط :

چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟


 سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد که مقوله‌ای به نام رد صلاحیت وجود ندارد، بلکه شورای نگهبان کسانی که واجد شرایط ریاست‌جمهوری هستند را معرفی می‌کند ...

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!


 محمود احمدی نژاد در جدیدترین مصاحبه خود پس از ثبت نام و داوطلب شدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، درباره دلیل این اقدام خود گفت: "شرایط به ...

حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری


 آخرین روز ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تشکیل صفی از مردم برای ورود به وزارت کشور، پیش از باز شدن درهای ستاد آغاز شد.   ...

حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام


 حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.   حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران