:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 601 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


متن بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه/ تاکید بر تقویت تعامل سه کشور در ساختارهای بین المللی و قالب های دوجانبه و سه جانبه

متن بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان که دقایقی پیش به امضای سه طرف رسید منتشر شد.

30a30.ir : متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

رؤسای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه

جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه که از این به بعد «طرف ها» نامیده خواهند شد، با توجه به تمایل خود برای همکاری متقابل سودمند در آینده و حفظ اعتماد سطح بالا در امور منطقه ای و بین المللی، مصمم به توسعه هر چه بیشتر روابط بین دولت های خود براساس اصول برابری، احترام متقابل، عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر،

با تأکید بر پایبندی خود به منشور سازمان ملل متحد، اصول و موازین جهانی شناخته شده حقوق بین الملل، با یادآوری اهمیت همکاری در جهت مقابله با چالش ها و تهدیدها به منظور تأمین امنیت و ثبات منطقه ای،

با در نظر گرفتن ناروایی کاربرد تحریم های نامشروع اقتصادی، با تأکید بر ضرورت ترویج و توسعه همکاری اقتصادی و بازرگانی، با تأیید اینکه کریدورهای ترانزیتی امن و قابل اعتماد، ایجاد فرصت های جدید جهت توسعه منطقه و رفاه مردم آن را تسهیل خواهد نمود، با تأکید مجدد بر تعهد خود بر متنوع سازی مسیرهای حمل و نقل و وسایل ارسال کالا براساس اصول اقتصاد بازار، رقابت آزاد و منافع متقابل، موارد زیر را اعلام می دارند:

طرف ها، همکاری متقابل سودمند، برابر و همه جانبه خود را ادامه خواهند داد و نسبت به تحکیم و توسعه گفتگوی سیاسی در سطوح مختلف و در تمامی موضوعات مورد علاقه متقابل اقدام خواهند کرد.
طرف ها همکاری سه جانبه خود در زمینه های فرهنگی، گردشگری، تجارت، امور جوانان، کنسولی و گمرکی و نیز گسترش مناسبات میان مناطق و استان ها را توسعه بیشتری داده و بر اهمیت ارائه تسهیلات ویزایی بیشتر برای اتباع سه کشور تأکید نمودند.

طرف ها مصمم به مبارزه علیه تروریسم، افراط گرایی، جرایم سازمان یافته فراملی، تجارت غیرقانونی سلاح، مواد مخدر و پیش ساز آن، قاچاق انسان و جرائم در حوزه فناوری های اطلاعاتی – ارتباطاتی هستند. آنان از جامعه جهانی می خواهند تا در چارچوب نقش هماهنگ کننده و محوری سازمان ملل متحد، به تلاش مؤثر برای مقابله با این چالش ها و تهدیدات که علیه ثبات و امنیت بین المللی است، بپیوندند.

طرف ها قاطعانه تمامی اشکال و مظاهر تروریسم را محکوم می نمایند. آنها اهمیت و مفید بودن رایزنی های دو و سه جانبه برای تبادل نظرات در خصوص روند وضعیت های جاری و بررسی اقدامات برای مقابله مؤثر با تروریسم را مورد توجه قرار می دهند. در این زمینه، طرف ها بر قطعنامه های ذیربط مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد من جمله قطعنامه شماره 68.127 مجمع عمومی تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط گرایی» که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید، تأکید نمودند.

طرف ها اذعان می دارند که مناقشات حل نشده در منطقه، مانعی اساسی در راه همکاری های منطقه ای بوده و در این خصوص بر اهمیت حل مسالمت آمیز هر چه سریع تر مناقشات از طریق مذاکره و مبتنی بر اصول و موازین حقوق بین الملل و تصمیمات و اسنادی که در این چارچوب مورد تصویب قرار گرفته است، تأکید می نمایند.

طرف ها با در نظر گرفتن دریای خزر به عنوان دریای صلح، دوستی، امنیت و همکاری، بر اهمیت نهایی شدن و تصویب هر چه سریع تر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تأکید می کنند.
طرف ها همکاری همه جانبه در حوزه های مختلف اقتصادی بر اساس اصول برابری و منافع متقابل را تقویت خواهند کرد.

طرف ها بر اهمیت تقویت بیشتر همکاری های منطقه ای و بین المللی در رابطه با مسایل حمایت و تشویق سرمایه گذاری تاکید مجدد نموده و بر ضرورت حمایت از شرایط مطلوب من جمله ارتقاء همکاری های بانکی سه کشور در جهت اجرای پروژه های سرمایه گذاری و جذب فناوری های جدید تأکید می ورزند.

طرف ها به منظور تأمین رشد اقتصادی منطقه و امنیت انرژی بین المللی، همکاری خود در حوزه انرژی و حمل و نقل در جهت توسعه کریدورهای انرژی و حمل و نقل منطقه ای و بین المللی را تشدید خواهند نمود.

طرف ها از اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه به منظور تبادل انرژی الکتریکی حمایت نموده و خاطر نشان می سازند پروژه های جاری در حوزه انرژی موجب ایجاد شرایط مساعد در جهت حمایت از توسعه پایدار منطقه خواهد شد.

طرف ها بر نقش مهم ایران، آذربایجان و روسیه در کارکرد پایدار بازارهای منطقه ای و جهانی گاز طبیعی تأکید نموده و حمایت خود را از تقویت هر چه بیشتر همکاری در این حوزه از جمله انتقال تکنولوژی استخراج، حمل و نقل و تحویل گاز اعلام می دارند. در این ارتباط سه کشور همکاری و تعامل خود در ساختارهای بین المللی و نیز در قالب های دوجانبه و سه جانبه را بیشتر تقویت خواهند نمود.

طرف ها اذعان می نمایند استفاده وسیع از گاز طبیعی به عنوان نمونه ای از سوخت پاک به لحاظ زیست محیطی و با صرفه اقتصادی، به کاهش چشمگیر سطح آسیب های زیست محیطی کمک کرده و در اجرای توافقنامه پاریس در موضوع کاهش تولید گازهای گلخانه ای، کمک خواهد نمود.

طرف ها از تلاش در جهت همگرایی فرصت های موجود در حوزه های حمل و نقل و ارتباطات به منظور ایجاد زیرساخت های سودآور اقتصادی و سازگار با محیط زیست حمایت خواهند کرد.

طرف ها تدابیر مؤثری به منظور توسعه زیرساخت های موجود حمل و نقلی – ارتباطی با هدف تحکیم فرصت های موجود در امر حمل و نقل کالا و مسافر در امتداد کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال - جنوب» اتخاذ خواهند کرد.

طرف ها بر افزایش نقش خود بر پایه نفع مشترک، در اجرای پروژه های جدید در زمینه ارتباط ریلی در چارچوب توسعه و افزایش کارآیی کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال - جنوب» مساعدت بیشتری خواهند نمود.

طرف ها امکان توسعه همکاری های دریایی در دریای خزر از جمله کشتیرانی و گردشگری دریایی را بررسی خواهند کرد.

طرف ها از برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص وضعیت برنامه هسته ای ایران، مصوب 14 ژوئیه 2015 استقبال نموده و اهمیت این توافق در توسعه همکاری های منطقه ای بدون مانع بر سر راه تجارت منطقه ای و مناسبات اقتصادی را مورد توجه قرار داده و خواستار اجرای کامل و پایدار این توافق گردیدند.

طرف ها تصمیم گرفتند گروه های کاری مناسب برای حوزه های مختلف همکاری مبتنی بر منافع متقابل ایجاد کنند.

این بیانیه در شهر باکو در تاریخ 8 اوت سال 2016 به زبان های فارسی، آذربایجانی و روسی در سه نسخه اصلی امضاء شده و هر سه نسخه اصلی دارای اعتبار یکسان می باشند.

از طرف جمهوری اسلامی ایران
از طرف جمهوری آذربایجان
از طرف فدراسیون روسیه

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560230
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, حسن روحانی, روسیه , هسته ای, الهام علی اف, دریای خزر, ولادیمیر پوتین, آذربایجان, جمهوری آذربایجان, توافق هسته ای, توافق, باکو , Iran , رشد اقتصادی, مبارزه با تروریسم, برنامه جامع اقدام مشترک, برجام, توافقنامه پاریس, نشست باکو, مذاکرات باکو, اجلاس باکو
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
نامه ۵۹ بسیج دانشجویی به سیدحسن نصرالله | مصیبت بیروت خللی در مقابله با مستکبران ایجاد نخواهد کرد
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران