:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 398 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


روحانی: باید تلاش کنیم همه اختلافات در منطقه از طریق مذاکره حل شود

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برگزاری نشست سه جانبه سران ایران، آذربایجان و روسیه فرصتی برای طرح دیدگاه ها، تبادل نظرات، پیگیری روابط، مناسبات و پیشبرد منافع مشترک فراهم می کند، گفت: توسعه روابط همه جانبه با کشورهای همسایه از اولویت سیاست خارجی ایران است.
 

3a030.ir : حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری روز -دوشنبه- در نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان در باکو با بیان این مطلب افزود: از آنجایی که براساس اصول و موازین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط همه جانبه با کشورهای همسایه از اولویت برخوردار است، جمهوری اسلامی ایران، از هر نوع ایده و ابتکاری برای افزایش تعامل و همکاری با همسایگان استقبال می کند.

روحانی برگزاری این اجلاس را ایده و ابتکاری مثبت و ارزشمند دانست و تصریح کرد: بدون شک، برگزاری چنین نشستی در شرایط کنونی منطقه و جهان، با اتکاء به روابط حسنه سه کشور و اراده موجود برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر روابط، از اهمیتی مضاعف برخوردار است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: از آنجایی که این سه کشور همسایه به دلایل مختلف بالاخص موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی، با طیف گسترده ای از موضوعات، فرصت ها، چالش ها و برخی تهدیدات مشترک در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فناوری، زیست محیطی و غیره مواجه هستند، تعامل و همکاری مشترک آنها بیش از گذشته ضرورت دارد.

رئیس جمهوری گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقادیم که در شرایط امروز جهان، یک کشور به تنهایی قادر به مقابله با چالش ها و استفاده از فرصت ها نبوده و دستیابی به سطح قابل قبولی از صلح، رفاه و توسعه برای مردم هر کشور، نیازمند تعامل و همکاری با سایر کشورها بالاخص کشورهای همجوار و همسایه است.

**سیاست ایران با کشورهای همسایه یافتن راه های دستیابی به منافع مشترک است
رئیس دولت یازدهم افزود: سیاست خارجی ایران در قبال سایر کشورها و به طریق اولی کشورهای همسایه مبتنی بر همکاری، هم افزایی و یافتن راه های دستیابی به منافع مشترک، سود متقابل و در یک کلمه سیاست برد – برد است.
روحانی تاکید کرد: در همین چارچوب، مشارکت با کشورهای منطقه و استفاده از مکانیزم گفت و گوهای چندجانبه را بسیار مفید، ضروری و کارگشا می دانیم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: اشتراکات و علائق تاریخی در کنار قرابت های فرهنگی، دینی و مردمی این سه کشور، از جمله زمینه ها و بسترهای مناسب و در عین حال ظرفیت های بالقوه ای است که شناسایی و استفاده بموقع و بهینه از آنها می تواند موجد فرصت های گسترده ای برای توسعه روابط سه جانبه باشد.

روحانی همچنین تصریح کرد: ظرفیت های بالقوه و بالفعل اقتصادی، منابع خدادادی و عظیم طبیعی، انرژی و همچنین موقعیت جغرافیایی، بخش دیگری از فرصت های موجود برای توسعه روابط و همکاری ها بین سه کشور مهم و همسایه است.

رئیس جمهوری بیان داشت: از سوی دیگر، تروریسم و افراط گرایی، دخالت قدرت های فرامنطقه ای در امور کشورهای منطقه، استفاده سیاسی و ابزاری از عنصر تحریم اقتصادی برای پیشبرد اهداف سیاسی، مشکلات و چالش های زیست محیطی، مواد مخدر، جدایی طلبی، جرایم سازمان یافته، جرایم سایبری و غیره، تهدیدات و چالش های مشترکی اند که مواجهه و مقابله جدی و کارآمد با آنها، نیازمند همکاری و تعامل هر چه بیشتر این سه کشور است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: تحولات سالهای اخیر در جهان و منطقه شاهدی بر این ادعاست که با همکاری، تعامل و درک متقابل می توان بر بسیاری از این چالش ها فائق آمده و از بسیاری از ظرفیت های بالقوه، استفاده بهینه و حداکثری نمود.

روحانی گفت: روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عرصه های سیاسی و اقتصادی ظرف چند سال اخیر با تحول مثبت و سازنده ای همراه بوده و دو کشور با تأکید بر حسن همجواری و احترام متقابل، گام های ارزنده ای را برای توسعه روابط برداشته اند.

رئیس دولت یازدهم اظهار داشت: در عرصه تلاش برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور می توان به امضاء موافقتنامه گمرکی، توافقتنامه فروش برق، توافقتنامه اتصال خطوط راه آهن ایران و آذربایجان، قرارداد احداث پل ریلی بر روی رودخانه آستاراچای در مرز ایران و آذربایجان، موافقتنامه ادامه ساخت و بهره برداری از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی و سایر موارد اشاره کرد.

روحانی در ادامه تاکید کرد: روابط دوجانبه با فدراسیون روسیه نیز با توجه به عزم و اراده رهبران دو کشور، طی دو سال گذشته از روند مطلوبی برخوردار بوده است.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: همکاری و رایزنی های نزدیک جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر در مسیر حل موضوع هسته ای ایران، رسیدن به توافق با کشورهای عضو گروه 1+5 و اجرای برجام، همچنین همکاری و تعامل مثبت و سازنده این دو کشور در مدیریت بحران سوریه، نمونه و الگوی ارزنده دیگری از تعامل و همکاری منطقه ای این دو کشور بوده که می تواند به سایر حوزه های مشترک و حتی به همکاری های سه جانبه نیز تسری یابد.

رئیس جمهوری با اشاره به امضاء اسناد متعدد پایه از جمله موافقتنامه تسهیل روادید، تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، همکاری های گمرکی، ایجاد کریدور سبز گمرکی، توافقات در حوزه علوم و فناوری، گسترش تعامل و همکاری بین استان ها و مناطق و موارد متعددی از این نوع تصریح کرد: این موارد مؤید آن است که بستر و زمینه ها برای جهش در مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو کشور بیش از گذشته فراهم شده و می توان به آینده ای با چشم انداز بسیار مثبت امیدوار بود.

روحانی همچنین افزود: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، تعامل سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه در یک فرمت سه جانبه نه تنها می تواند به توسعه و تقویت ظرفیت ها و قابلیت های بالقوه موجود بین سه کشور در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مساعدت نماید، بلکه می تواند با ایجاد هم افزایی و همگرایی، فرصت های جدیدی را در مقابله با چالش های موجود در منطقه فراهم کند.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: بدیهی است چنین ترتیباتی، علیه هیچ کشور و یا طرف ثالثی نبوده و صرفاً چارچوبی برای گفت وگوهای معطوف به توسعه همکاری های منطقه ای سه کشور است.
روحانی گفت: لذا افتخار دارم پیشنهاد نمایم نشست بعدی این اجلاس عالی رتبه در سطح وزرا و سران در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: به رغم وجود ظرفیت های فراوان و وسیع برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین سه کشور همسایه در حوزه هایی نظیر انرژی، برق، حمل و نقل، امور بانکی و سرمایه گذاری، توریسم، ترانزیت کالا، گمرکات، راه آهن، بنادر و کشتیرانی، متأسفانه و به دلایل مختلف هنوز استفاده از این ظرفیت ها با موانع و مشکلات متنوعی همراه است که برطرف کردن آنها نیازمند آسیب شناسی و اراده جدی برای یافتن راههای عملی و اجرایی است.
وی افزود: در این راستا به نظر می رسد، تنظیم و تدوین و امضاء اسناد پایه، موافقتنامه های سه جانبه و غیره از نقش مهم و برجسته ای برخوردار است.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به اینکه کمیسیون های مشترک، متولی انجام این مهم و توسعه و گسترش روابط تجاری و اقتصادی سه کشور هستند و از طرفی وزارت ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی ایران مسئول کمیسیون مشترک با هر دو کشور همسایه، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان است، پیشنهاد کرد: رؤسای کمیسیون مشترک سه کشور نشست یا نشست های مشترکی را برگزار کرده و در آن تدوین و امضاء این نوع اسناد و موافقتنامه ها و همچنین راههای توسعه همکاری ها، انجام سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مشترک سه جانبه را بررسی و پیگیری کنند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بدون تردید، رشد و توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی کشورها مستلزم استقرار آرامش، صلح، ثبات و امنیت است که امروز منطقه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند آن است.

روحانی بیان داشت: در شرایط کنونی با توجه به ظهور و روند رو به رشد تروریسم و افراط گرایی به عنوان یک تهدید جدی منطقه ای و جهانی و بر هم زنندة ثبات، امنیت و آرامش، ضروری است.
وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا همه اختلافات و درگیری ها در این منطقه از طریق مذاکره و گفت وگو و روش های مسالمت آمیز حل و فصل شده و تمام ظرفیت و توان خود را معطوف مقابله و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سطح منطقه ای و بین المللی نماییم.

رئیس دولت تدبیر و امید در ابتدای سخنان خود از الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان برای میزبانی و برگزاری این اجلاس مهم قدردانی کرد.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560227
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, خبرنامه
Tags: ایران, روحانی, حسن روحانی, روسیه , رئیس جمهور ایران, هسته ای, الهام علی اف, گروه 1+5 , آذربایجان, جمهوری آذربایجان, رئیس جمهور آذربایجان, توافق هسته ای, توافق, باکو , Iran , مبارزه با تروریسم, برجام, اجرای برجام, مذاکرات باکو, اجلاس باکو
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران