:: پرمخاطب ها  
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 488 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


دکتر روحانی در جمهوری آذربایجان / در نخستین روز سفر رئیس جمهوری چه گذشت

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری که روز یکشنبه وارد باکو شد، با مقامات ارشد ، علما و اندیشمندان جمهوری آذربایجان و ایرانیان مقیم این کشور دیدار کرد و ضمن امضای 6 سند همکاری، در گفت و گو ها و سخنرانی ها مواضع و دیدگاه های منطقه ای وجهانی و سیاست های ایران در گسترش روابط و مناسبات با کشورهای همسایه را تشریح کرده است.

30a30.ir : رئیس جمهوری اسلامی ایران برای یک سفر دو روزه به دعوت رسمی الهام علی اف همتای جمهوری آذربایجانی وارد باکو شد تا در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری برای بررسی همکاری های سه جانبه در حوزههای مختلف از جمله در حوزه بازرگانی، انرژی، ارتباطات، مسائل زیست محیطی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل و ترانزیت شرکت کند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پس از ورود به باکو ظهر یکشنبه به وقت محلی در کاخ زاگولبا مورد استقبال رسمی الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان قرار گرفت.
در این مراسم پس از نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان روسای جمهوری دو کشور از یگان حاضر در این مراسم سان دیده و سپس هیأت های عالی رتبه را به یکدیگر معرفی کردند.

پس از این آیین با حضور روسای جمهوری، دو کشور 6 سند و یادداشت تفاهم همکاری در راستای تعمیق و تقویت روزافزون روابط و همکاری های دو جانبه در زمینه استاندارد، بین سازمان ملی استاندارد کشورمان و وزارت اقتصاد جمهوری آذربایجان همکاری میان بانک های مرکزی دو کشور ، سند برنامه اجرایی همکاری ها در زمینه گردشگری ، پروتکل تمایل میان دولت دو کشور در زمینه کریدور حمل و نقل شمال – جنوب ، همکاری های امنیت الکترونیک و موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی امضا کردند.

رییس جمهوری پس از امضای 6 سند و یادداشت تفاهم همکاری میان مقام های ارشد تهران و باکو تصریح کرد: دو ملت و دو دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، برای توسعه همه جانبه مناسبات و همکاریها، عزم راسخ دارند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان، با تقدیر از میهمان نوازی دولت و مردم آذربایجان از هیات عالی رتبه ایران در این سفر، گفت: طی سه سال گذشته روابط دو کشور به سرعت در حال گسترش بوده و گام های بسیار خوبی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران - باکو برداشته شده است.

رئیس جمهوری اظهار کرد: سفرهای روسای جمهوری ایران و آذربایجان به دو کشور و ملاقات هایی که در حاشیه کنفرانس ها و مجامع بین المللی انجام گرفت ، گامی رو به جلو برای توسعه روابط دو ملتی است که دارای تاریخ ، فرهنگ، دین و مذهب مشترک هستند و سالیان دراز در کنار هم با برادری و اخوت زندگی کردند.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان امضاء 16 سند همکاری بین دو کشور طی 3 سال گذشته را بسیار پربار و ثمربخش دانست و ابراز امیدواری کرد که این توافقات، روابط رو به جلو دو کشور را تحکیم ببخشد.

وی با تأکید بر اینکه در تمامی سازمان های بین المللی دو دولت حامی و همکار یکدیگر بوده اند، افزود: جمهوری آذربایجان همواره مخالف تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران بود و خوشحالیم که امروز برداشته شدن تحریم ها زمینه را برای تقویت همکاری بین دو کشور فراهم کرده است.

سپس دکتر حسن روحانی و الهام علی اف در جلسه مشترک هیأت های عالی رتبه دو کشور شرکت کردند و رئیس جمهوری کشورمان در سخنانی با بیان این که ضروری است موضوع کاهش تعرفه های تجاری میان دو کشور سریعاً بررسی و نهایی شود، اظهار کرد: نزدیکی و گسترش روابط با کشورهای اورآسیا، منطقه قفقاز و بویژه کشور آذربایجان بسیار مهم بوده و باید در آینده به سمت تجارت آزاد، حرکت نماییم.

رییس جمهوری بر ضرورت تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب و همکاری های ترانزیتی و اتصال راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان از طریق آستارا و رشت تأکید کرد و گفت: این کریدور می تواند در اتصال منطقه قفقاز و حتی اروپا به کشورهای حوزه خلیج فارس نقش بسزایی ایفا نماید.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مسایل زیست محیطی در دریای خزر باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در این زمینه ایران خواستار فعال تر شدن هر چه سریع تر دبیرخانه در باکو است.

دیدار و گفت وگوی صمیمی با ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان از جمله سفر روز نخست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بوده است و ایشان در این دیدار با بیان این که ' ایرانی هر کجا هست، سفیر فرهنگ دینی و ملی است'، از نهایی شدن خط ترانزیتی شمال به جنوب با مشارکت ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

رییس جمهوری با اشاره به ویژگی و امتیاز جمهوری آذربایجان نسبت به سایر همسایگان ایران از لحاظ دینی، مذهبی و تاریخی مشترک تأکید کرد: باید از این فرصت برای تأمین منافع دو دولت و ملت به خوبی بهره ببربم.
دکتر روحانی تصریح کرد: دولت یازدهم سیاست برد – برد را نه تنها در مذاکرات هسته ای بلکه در روابط خود با سایر کشورها بکار گرفته است.

رییس جمهوری با بیان اینکه پیگیری سیاست برد – باخت بادوام و بلند مدت نبوده و به نفع هیچ کشوری نیست، تصریح کرد: اگر مذاکرات هسته ای نیز برد – باخت بود هرگز موفق نمی شدیم و در صورت موفقیت نیز ادامه دار نبود.

دکتر روحانی افزود: سیاست برد – برد و اعتدال دولت یازدهم به این معناست که تنها به فکر خود بودن منجر به موفقیت نمی شود. دولت یازدهم بجز کشورها و قدرت هایی که قصد مخاصمه با جمهوری اسلامی ایران دارند، خواهان برقراری روابط حسنه با همه کشورهای دنیا می باشد و ما باید معرف مهربانی و خدمت به همه انسان ها باشیم، مگر اینکه کسی بخواهد به منافع و تمامیت ارضی ملت ایران، خدشه ای وارد نماید.

رئیس جمهوری همچنین با روحانیون و اندیشمندان جمهوری آذربایجان دیدرا و گفت و گویی صمیمی داشتند و در این دیدار که قرآن و اهل بیت (ع) پیوند دهنده مردم ایران و آذربایجان است و دین و فرهنگ مشترک، سرچشمه اعتماد و همکاری تهران - باکو است و تفرقه و ترور به نام اسلام، توطئه ای در جهت اسلام هراسی است.

رییس جمهوری اسلامی ایران، اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) را پیوند دهنده مردم ایران و جمهوری آذربایجان برشمرد و تاکید کرد: پیوند مستحکم دوملت و دو دولت در سایه همین اشتراکات است و اگر این اشتراکات نبود هیچ تبلیغات و سیاستی نمی توانست اینگونه دو ملت را برادرانه در کنار یکدیگر قرار دهد.

وی به شادمانی وصف ناشدنی مردم ایران هنگام استقلال جمهوری آذربایجان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد و گفت: روابط دو دولت به عنوان خواست مشترک دو ملت، بویژه در سال های اخیر مستحکم تر و نزدیک تر شده است و دیدارهای مکرر مقامهای ارشد، به تقویت بیش از پیش این روابط انجامیده است.

رئیس جمهوری، تفرقه و ترور به نام اسلام را توطئه ای در جهت اسلام هراسی دانست و اظهار کرد: متأسفانه امروز دشمنان اسلام با تسلیح گروهی آدمکش و تروریست تحت نام اسلام، شمشیر را بر رخ اسلام و مسلمانان کشیده اند و آنها را رو در روی یکدیگر قرار داده اند.
در این نشست که شمار زیادی از روحانیون و ائمه جماعات جمهوری آذربایجان حضور داشتند، شیخ الاسلام پاشازاده رییس اداره مسلمانان قفقاز نیز گزارشی ارائه کرد.

فردا دوشنبه در ادامه این سفر، روسای جمهوری ایران ،روسیه و جمهوری آذربایجان در اجلاسی سه جانبه شرکت می کنند و در زمینه مسائل مختلف از جمله کاهش تعرفه گمرکی میان سه کشور ، تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا، مشارکت در خودروسازی و داروسازی در آذربایجان، توسعه تجارت و سرمایه گذاری میان ایران و آذربایجان و همکاری های منطقه ای، مبارزه با تروریسم و همکاری سه کشور در دریای خزر را به بحث و تبادل نظر می گذارند.

این اولین بار است میان ایران، روسیه و آذربایجان، اجلاس سه جانبه برگزار می شود که به گفته روحانی این ارتباط هم از لحاظ توسعه روابط میان همسایگان و هم با توجه به شرایط خاص منطقه برای افزایش ثبات و امنیت در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560207
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, روحانی, حسن روحانی, روسیه , تحریم ها, رئیس جمهور ایران, الهام علی اف, دریای خزر, جمهوری آذربایجان, تهران , رئیس جمهور آذربایجان, باکو , Iran , قرآن , اسلام, اسلام هراسی, مبارزه با تروریسم, شوروی, کاخ زاگولبا, مذاکرات باکو, اجلاس باکو
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...

تلاش ضد ایرانی امارات برای نزدیکی مسکو و واشینگتن


 به گفته مقامات آمریکایی، اروپایی و عرب، امارات در ماه ژانویه ملاقاتی محرمانه میان مؤسس شرکت بلک‌واتر و یک فرد مورد اعتماد پوتین ترتیب داد. ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رهبر انقلاب: هر چه حضور پای صندوق‌ها بیش‌تر باشد، مجلس قوی‌تر است/ آمریکا در حال حرکت به‌ سمت فروپاشی از درون
فرازی از وصیت‌نامه سردار شهید قاسم سلیمانی خطاب به جریان‌های سیاسی کشور
راهپیمایی ۲۲ بهمن| قدرت‌نمایی لشکر میلیونی سلیمانی‌/ تشییع جنازه تروریست‌های آمریکایی
مخالفت عراق با انتقال سامانه‌های پاتریوت آمریکا به این کشور
دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها
سردار حاجی‌زاده: به تمام کدها و فرکانس‌های پهپاد MQ-4 دست پیدا کرده‌ایم/ این هواپیما دیگر در برابر ایران کارایی ندارد
بازدید فرمانده سنتکام از عین‌الاسد
کمکهای سپاه به ارتش عراق در حوزه پدافند هوایی افزایش می‌یابد
سی‌ان‌ان: ترامپ در هفته گذشته ۴۴ ادعای غلط مطرح کرد
هاآرتص: معامله قرن شکست خواهد خورد
برگزاری مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا(س) با حضور رهبر انقلاب
سرلشکر جعفری: «مطالبه‌گری» مهمترین عرصه جهاد جنگ نرم است
​حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۲میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌شود/ مالیات بر درآمد چهار پله‌ای شد
قالیباف: شهید سلیمانی مردم را دسته‌بندی نکرد/ فقط شعاردادن فایده‌ای ندارد
حضور رئیس بسیج در مناطق سیل‌زده/ ۳۵۰۰ نیروی جهادی پای کار هستند
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافری/ لزوم پی‌گیری تقصیرهای احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
سردار حاجی‌زاده: کاش می‌مُردم و شاهد حادثه سرنگونی هواپیما نبودم/ همه مسئولیت را می‌پذیریم
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافری/ لزوم پی‌گیری تقصیرهای احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
عقب‌نشینی بزرگ ترامپ از تهدیدات بعد از ضربه موشکی جمهوری اسلامی ایران
سیلی موشکی به آمریکا در عملیات «شهید سلیمانی»/ هشدار سپاه به متحدان منطقه‌ای آمریکا
147 ایرانی در حادثه سقوط هواپیما فوت شدند
سیلی موشکی به آمریکا در عملیات «شهید سلیمانی»/ هشدار سپاه به متحدان منطقه‌ای آمریکا
رستاخیز ملت در تشییع سردار؛ مقدمه اضمحلال آمریکا
چرا آمریکا سردار سلیمانی را ترور کرد ؟
رهبر انقلاب سه روز عزای عمومی اعلام کردند

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران