:: پرمخاطب ها  
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 383 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


نشست روحانی و پوتین/ مذاکرات دفاعی و امنیتی در بالاترین سطح

در آستانه نشست باکو با حضور رییسان جمهوری روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان، کاخ کرملین اعلام کرد که یکی از محورهای اصلی مذاکرات دو جانبه حسن روحانی و و لادیمیر پوتین گسترش همکاری های دفاعی-امنیتی بویژه برگزاری رزمایش های مشترک است.

30a30.ir : دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد که گسترش همکاری های فنی و دفاعی تهران و مسکو یکی از محورهای اصلی مذاکرات دوشنبه رییسان جمهوری ایران و روسیه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است.

سخنگوی مطبوعاتی کرملین گفت که در مذاکرات دو جانبه موضوع های مختلف مربوط به گسترش همکاری های فنی و نظامی دو کشور بررسی خواهد شد. از سوی دیگر، ایران به جنگ افزارهای جدید روسی علاقه دارد و همچنین در باره افزایش سطح روابط دو کشور در امور دفاعی از جمله برگزاری رزمایش های مشترک مذاکره می شود.

همزمان، حضور دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه در امور دفاعی با هیات ریاست جمهوری روسیه در سفر به باکو نشان می دهد که دو کشور برای افزایش همکاری ها در این حوزه اهمیت زیادی قائل هستند.

ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه هم گفته است: مسکو و تهران برای افزایش همکاری های دفاعی برنامه ریزی می کنند که یکی از زمینه های مورد توافق، برگزاری رزمایش های مشترک است.

تهران و مسکو در حال تجربه بهترین سطح روابط سیاسی و دفاعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند. چندین مرحله سفر متقابل شویگو و همچنین سردار حسن دهقان همتای ایرانی وی بویژه مذاکرات بهمن ماه سال 94 وزیر دفاع ایران با پوتین در کاخ کرملین نشان می دهد، روابط دفاعی به نفع دو کشور و منطقه در حال گسترش و تجربه زمینه های جدید است و سران ایران و روسیه نیز از آن حمایت می کنند.

رئیس جمهوری روسیه در مذاکرات با سردار دهقان ضمن ابراز خرسندی از گسترش و تعمیق همکاری دفاعی و امنیتی بین تهران-مسکو، این روند را امری طبیعی و اجتناب ناپذیر در جهت منافع دو کشور قلمداد و بر استمرار آن در چارچوب توافق های انجام شده تاکید کرد.

پوتین در ادامه با مهم ارزیابی کردن همکاری های راهبردی ایران و روسیه در مقابله و مهار بحران های منطقه ای، نقش دو کشور را در ایجاد امنیت پایدار در منطقه حائز اهمیت دانست.
از سوی دیگر، حل پرونده معطل مانده سامانه اس 300 و آغاز انتقال آن به ایران پس از 8 سال، گام اصلی روسیه برای گشایش همکاری های بیشتر در این حوزه بود که توانست اعتماد ایران را به اجرای تعهدهای مسکو جلب کند.

نشست سه جانبه چندی پیش وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه با موضوع مبارزه با تروریسم، ثبات منطقه ای و فرامنطقه ای در تهران نیز از دیگر محورهای همکاری مسکو و تهران در این حوزه است که قرار شده برای برگزاری دوره ای آن برنامه ریزی شود.

اکنون با تاکیدهای مسکو مبنی بر گسترش روابط دفاعی و امنیتی، زمینه لازم فراهم شده تا این حوزه بیشتر در کانون مذاکرات سران دو کشور در باکو قرار گیرد، زیرا تهران و مسکو ژانویه سال 2015 موافقتنامه دولتی همکاری های دفاعی را امضا کرده اند که ساختارهای حقوقی گسترش همکاری های درازمدت نظامی را فراهم کرده است.


** ضرورت های گسترس همکاری های دفاعی و امنیتی مسکو و تهران
ایران و روسیه باتوجه به مرزهای طولانی آبی و خاکی، اشتراک منافع منطقه ای در خاورمیانه، آسیای مرکزی و همچنین بحران های کنونی در سوریه، عراق، یمن و افغانستان، از دیر باز ضرورت همکاری های تنگاتنگ امنیتی و دفاعی را درک کرده اند و اکنون هم این مقوله به یکی از مهمترین بخش های مناسبات تبدیل شده است.

رییس جمهوری روسیه نیزروز جمعه با تاکید بر اهمیت مذاکرات گسترش همکاری های امنیتی این کشور، ایران و جمهوری آذربایجان و مبارزه با تروریسم در نشست سران در باکو، گفت: سه کشور اصول پرهیز از کاربرد معیارهای دوگانه در مبارزه با تروریسم را ترویج می کنند و سعی دارند تا بگونه حداکثری همکاری های چند جانبه و امنیتی را در سطح سیاسی و نهادهای مسئول این حوزه گسترش دهند.

پوتین اظهار کرد: اکنون می توان گفت که روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان در این عرصه گفت وگوهای گسترده ای را آغاز کرده و همکاری های نزدیکی را شکل داده اند. از سوی دیگر مسکو و باکو به صورت دوجانبه و همچنین در چارچوب مرکز ضد تروریستی جامعه همسود (متشکل از چند جمهوری شوروی سابق) همکاری می کنند و رویکردهای نزدیک ضد تروریستی هم با تهران وجود دارد.

رییس جمهوری روسیه درباره مبارزه با گروه های قاچاق مواد مخدر نیز گفت: در حوزه تحکیم همکاری های ضد تروریستی چند جانبه در قالب سازمان همکاری شانگهای نیز امکانات بیشتری دیده می شود. از سوی دیگر بگونه مشترک با شرکای ایرانی عملیات بستن راهگذرهای قاچاق مواد مخدر را با نام «خزر پاک» اجرا می کنیم و گروه پنج ضد مواد مخدر این دریا (متشکل از کشورهای ساحلی) هم توانمندی زیادی در این عرصه دارد.

پوتین ادامه داد: بر این باورم که دورنمای خوبی برای همکاری های ضد تروریستی و علیه قاچاق مواد مخدر در چارچوب همکاری های سه جانبه روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد.


** افق پیش رو:
با توجه به همکاری و همگرایی های دفاعی و امنیتی تهران و مسکو و محورهای مذاکرات ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و الهام علی اف در باکو، انتظار می رود نتیجه نشست های روز دوشنبه سران در بخش های دفاعی و امنیتی دوجانبه و سه جانبه، شکل دهی ساختار همکاری های چند دهه ای در این عرصه باشد.

راهبرد ایران و روسیه در این زمینه، تحکیم همکاری های دفاعی و فنی دوجانبه، کاهش تنش های منطقه ای با اولویت حل سیاسی بحران سوریه، مبارزه با تروریسم در عراق، قطع فوری حمایت گروه کشورهای غربی عربی از تروریسم در منطقه، ادامه مذاکرات گروه های یمنی، خودداری از مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای خاورمیانه و پایان قدرت نمایی نظامی غرب در خلیج فارس است.
تاکنون، همگرایی های ایران و روسیه توانسته نقشه طراحی شده کشورهای غربی عربی ضد سوری بویژه آمریکا و عربستان را برای سرنگونی حکومت سوریه به شکست کامل بکشاند و این گروه که خود را برای تشکیل حکومت مورد علاقه در دمشق پس از شش ماه استفاده ابزاری از تروریست ها آماده کرده بود با تحمل ناکامی، مجبور به پذیرش پیشنهاد تهران و مسکو برای از سرگیری مذاکرات سوری سوری شد.

با توجه به این دستاورد و همچنین وجود زمینه های دیگر برای همگرایی های بیشتر ایران و روسیه و تاثیر مثبت آن بر معادلات بین المللی، مذاکرات سران در باکو، عرصه های گسترده تری را برای همکاری های دفاعی و امنیتی بین تهران و مسکو و همچنین با باکو فراهم می کند که تحکیم بخش امنیت سه کشور و منطقه در برابر جالش ها و تهدیدهای مشترک خواهد بود.


** سابقه 56 ساله همکاری های نظامی ایران با شوروی و روسیه
از سال 1960 به بعد مسکو و تهران توسعه ارتباطات نظامی را به صورت برنامه ریزی شده در دستور کار قرار دادند و در بخش نیروی انسانی در فاصله سال های 1342 تا 1357 اعزام صدها متخصص نظامی ارتش سرخ به ایران و تحصیل 500 افسر ایرانی در شوروی انجام شد.

ارائه فنآوری برای نیروی زمینی، مهندسی و توپخانه، فروش خودروهای زرهی و کامیون های نظامی، سامانه های ضد هوایی و موشکی کوتاه برد چند گانه، توپ، تانک های مخصوص پل گذر و تور مین جمع کن از جمله فروش های شوروی وقت به ایران بود.

همچنین با کمک ارتش سرخ، کارخانه های تعمیر تجهیزات نظامی اصفهان و شیراز با استفاده از کارشناسان شوروی اعزامی به ایران و مرکز بزرگ بازسازی و نوسازی جنگ افزارهای توپخانه، فنآوری زرهی و خودروهای نظامی نزدیک تهران شکل گرفت.

پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و پایان یافتن نقش تهران به عنوان ژاندارم خلیج فارس برای اردوگاه غرب، این فرصت را برای شوروی فراهم کرد، روابط خود را با ایران بهبود بخشد، ولی در کنار آمریکا و غرب حامی اصلی عراق بعثی در جنگ تحمیلی قرار گرفت.

خارج شدن مستشاران آمریکایی از ایران و محروم شدن سازمان سیا از پایگاه های جاسوسی با مسئولیت رصد و شنود تقریبا تمامی فعالیت های نظامی شوروی نیز از دیگر رویدادهای تقویت کننده روابط دو جانبه به شمار می رفت.

از 1989 تا 1991 سال های پیش از فروپاشی شوروی، چهار توافق بین دولتی در زمینه همکاری فنآوری - نظامی منعقد و جنگ افزارهایی به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار به ایران ارسال شد و تهران همچنین ده ها بالگرد بهسازی شده و سامانه های موشکی ضد هوایی قابل حمله «ایگلا» خریداری کرد.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560177
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: آمریکا, سوریه, ایران, روحانی, حسن روحانی, رزمایش , عربستان , روسیه , خلیج فارس, بحران سوریه, مسکو , عراق, پوتین, دمشق , آذربایجان, جمهوری آذربایجان, تهران , قاچاق مواد مخدر, باکو , کاخ کرملین, Iran , مبارزه با تروریسم, شوروی, نشست روحانی و پوتین, نشست باکو, و لادیمیر پوتین, رزمایش مشترک
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
واکنش موسوی به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است/ مردم در هر شهری به تعداد نامزدهای آن شهر و در تهران به 30 نفر رای بدهند
رهبر انقلاب: هر چه حضور پای صندوق‌ها بیش‌تر باشد، مجلس قوی‌تر است/ آمریکا در حال حرکت به‌ سمت فروپاشی از درون
فرازی از وصیت‌نامه سردار شهید قاسم سلیمانی خطاب به جریان‌های سیاسی کشور
راهپیمایی ۲۲ بهمن| قدرت‌نمایی لشکر میلیونی سلیمانی‌/ تشییع جنازه تروریست‌های آمریکایی
مخالفت عراق با انتقال سامانه‌های پاتریوت آمریکا به این کشور
دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها
سردار حاجی‌زاده: به تمام کدها و فرکانس‌های پهپاد MQ-4 دست پیدا کرده‌ایم/ این هواپیما دیگر در برابر ایران کارایی ندارد
بازدید فرمانده سنتکام از عین‌الاسد
کمکهای سپاه به ارتش عراق در حوزه پدافند هوایی افزایش می‌یابد
سی‌ان‌ان: ترامپ در هفته گذشته ۴۴ ادعای غلط مطرح کرد
هاآرتص: معامله قرن شکست خواهد خورد
برگزاری مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا(س) با حضور رهبر انقلاب
سرلشکر جعفری: «مطالبه‌گری» مهمترین عرصه جهاد جنگ نرم است
​حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۲میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌شود/ مالیات بر درآمد چهار پله‌ای شد
قالیباف: شهید سلیمانی مردم را دسته‌بندی نکرد/ فقط شعاردادن فایده‌ای ندارد
حضور رئیس بسیج در مناطق سیل‌زده/ ۳۵۰۰ نیروی جهادی پای کار هستند
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافری/ لزوم پی‌گیری تقصیرهای احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
سردار حاجی‌زاده: کاش می‌مُردم و شاهد حادثه سرنگونی هواپیما نبودم/ همه مسئولیت را می‌پذیریم
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافری/ لزوم پی‌گیری تقصیرهای احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
عقب‌نشینی بزرگ ترامپ از تهدیدات بعد از ضربه موشکی جمهوری اسلامی ایران
سیلی موشکی به آمریکا در عملیات «شهید سلیمانی»/ هشدار سپاه به متحدان منطقه‌ای آمریکا
147 ایرانی در حادثه سقوط هواپیما فوت شدند
سیلی موشکی به آمریکا در عملیات «شهید سلیمانی»/ هشدار سپاه به متحدان منطقه‌ای آمریکا
رستاخیز ملت در تشییع سردار؛ مقدمه اضمحلال آمریکا

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران