:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 427 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


گزارش چشم انداز گسترش روابط ایران و روسیه موضوع دیدار روحانی و پوتین

 در مذاکرات الکساندر نوواک رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و محمود واعظی همتای ایرانی وی ابراز امیدواری شد که گزارش روابط و برنامه های توسعه آن پیش از دیدار ماه جاری سران، در اختیار حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری ایران و روسیه قرار گیرد.

3a030.ir : دو کشور مجموعه گسترده ای از طرح ها و توافق های همکاری در عرصه های مختلف از جمله صنعتی، بازرگانی، نفتی و امور زیربنایی مصوب کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی به ارزش 40 میلیار دلار را در حال اجرا یا پیگیری دارند که بخشی از آن تاکنون سبب شده، ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور رشد زیادی را شاهد شود.

از آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران و روسیه با اجرای راهبرد افزایش همکاری های دوجانبه و همگرایی منطقه ای، روابط اقتصادی رو به رکورد خود را نیز تحرک بخشیدند.
پایین ترین سطح روابط تجاری دو کشور سال 1392 با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه شد.

در چارچوب اقدام های دولت یازدهم، سال2014 ارزش اقتصادی روابط دو کشور به حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار رسید، سال 2015 نیز حدود 30 درصد رشد کرد و براساس آمارهای تازه اعلام شده در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال 2015، حدود 69 درصد بیشتر شده است.

از سوی دیگر دیدار پیش بینی شده در باکو که هشتمین مذاکرات حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری دو کشور اعلام شده است، در شرایطی برنامه ریزی شده که در سفر چهار روزه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به روسیه و مذاکره با چهار وزیر روسی و همچنین وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اورآسیا، مجموعه گسترده ای از مسائل بررسی و توافق های زیادی حاصل شد.
واعظی و هیات ایرانی در سفر به روسیه نخست با الکساندر ژیلکین استاندار استراخان در ساحل شمال غربی دریای خزر برای افزایش همکاری های بازرگانی و کشاورزی بین استانی با ایران و همچنین ارتباطات دریایی و حمل و نقلی دیدار کردند و توافق هایی نیز صورت گرفت.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه در مسکو با ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا در باره مشارکت اقتصادی با این اتحادیه در قالب پیمان تجارت آزاد و صادرات متقابل کالا با تعرفه صفر یا کاهش یافته انجام داد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا دربرگیرنده روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان شامل 180 میلیون نفر جمعیت و بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع مساحت است که با توجه به نزدیکی جغرافیایی با ایران، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می رود و برقراری تجارت آزاد می تواند فرصت های زیاد همه جانبه ای را برای افزایش همکاری ها بین جمهوری اسلامی و کشورهای عضو این اتحادیه ایجاد کند.

مذاکرات با نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی، دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت، الکساندر نوواک وزیر انرژی و رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و همچنین الکساندر تکاچیف وزیر کشاورزی روسیه از دیگر برنامه های کاری واعظی و هیات ایرانی در مسکو بود.

در جریان مذاکرات انجام شده که شامگاه جمعه پایان یافت، مجموعه گسترده ای از مسائل مطرح در روابط دو کشور، قراردادهای امضا شده و همچنین فرصت های نو برای ارتقای سطح روابط بیشتر بررسی شد.

عرصه های فضایی و ماهواره ای، تجارت آزاد، اینترنت و شبکه های مجازی، خودروسازی، تضمین سرمایه گذاری، کشاورزی، صادرات تولیدات غذایی و کشاورزی از ایران، تسهیلات صدور روادید سفر به روسیه برای ایرانیان بویژه بازرگانان، نشست های تجاری و شرکت متقابل در نمایشگاه ها و همایش ها، همکاری های نفتی و گازی، آموزش فضانوردی، نیروگاهی، بانکی و مالی و همچنین دارویی از مهمترین بخش ها و زیر بخش های مورد بررسی در مذاکرات مسکو اعلام شد که در باره شمار زیادی از آنها توافق بدست آمد و برای زمینه های دیگر نیز انجام مذاکرات کارشناسی در دستور کار قرار گرفت.

واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مذاکرات مسکو با اشاره به اینکه دو کشور برای گسترش همکاری ها در دوره نوین اراده جدی دارند، گفت: ایران برای توسعه فراگیر و بدون محدودیت همکاری ها با روسیه آماده است و مصوبات دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در سال گذشته نیز نقشه راه توسعه روابط را ترسیم کرد که حرکت رو به پیشرفت در این عرصه ادامه دارد.

نوواک وزیر انرژی روسیه نیز با اشاره به برنامه دیدار سران دو کشور در باکو، گفت: فرصت های زیادی برای توسعه روابط به بهره برداری رسیده و هنوز هم عرصه های قابل استفاده دیگری در بخش های مختلف وجود دارد.

مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو که در مذاکرات چهار روزه هیات ایرانی شرکت داشت، در نشست مشترک تجاری دو کشور، اظهار کرد: روابط ایران و روسیه در همه ابعاد و زمینه های سیاسی، منطقه ای و اقتصادی در حال توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: این اسناد از جمله سرمایه گذاری مشترک، تسهیلات صدور روادید بین دو کشور، گمرکی و تولیدات سبز امضا شده و در حال اجرا است.

سنایی همچنین گفت: روابط دو کشور نه فقط در زمینه تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران بلکه در زمینه های مختلف دیگر از جمله منطقه ای و خاورمیانه هم به نتیجه رسیده و در حال انجام است و امروز روشن ترین زمان همکاری های تهران و مسکو در طول تاریخ است.

سفیر ایران با بیان اینکه در سه سال گذشته رییسان جمهوری دو کشور هفت بار با یکدیگر ملاقات کرده اند و به زودی نیز هشتمین دیدار را برگزار می کنند، تاکید کرد که مذاکرات پیش روی سران ایران و روسیه زمینه ساز توسعه هر چه بیشتر همکاری ها خواهد بود.

با توجه به اهمیت مناسبات و توسعه هر چه بیشتر روابط دو جانبه و همگرایی های منطقه ای ایران و روسیه، دیدار پیش روی حسن روحانی و ولادیمیر پوتین با محور مذاکرات راهبردی توسعه فراگیر روابط در پایتخت جمهوری آذربایجان و همچنین نشست سه جانبه با الهام علی اف رییس جمهوری این کشور، زمینه ساز ارتقای جایگاه بین المللی تهران پس از برجام و تحکیم بیشتر پیوندهای دو جانبه و منطقه ای خواهد شد.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560088
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, روحانی, حسن روحانی, روسیه , خاورمیانه , الهام علی اف, مسکو , قزاقستان , دریای خزر, ولادیمیر پوتین, پوتین, جمهوری آذربایجان, روابط ایران و روسیه, موشک, محمود واعظی, باکو , بلاروس, Iran , اتحادیه اقتصادی اوراسیا, الکساندر نوواک, ادولت یازدهم, استراخان, ارمنستان300
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!


 نور سلطان نظر بایف رییس جمهور قزاقستان پیشنهاد کرد که گذاشتن ریش برای جوانان و پوشیدن نقاب برای دختران در این کشور ممنوع شود.   به گزارش ...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران