:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 315 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


کودتای نظامی نافرجام در ترکیه و نگرانی از احتمال تکرار

کارشناسان عقیده دارند که کودتای نافرجام جمعه شب گذشته در ترکیه در واقع اولین مرحله از سلسله کودتاهای گروهی است که از 30 سال پیش در ارتش و پست های کلیدی نفوذ کرده اند و ادعا می شود هم اکنون نیز 50 درصد کادر ارتش ترکیه را تشکیل می دهند.

30a30.ir : به رغم گذشت 6 روز از کودتای نافرجام در ترکیه و اینکه ستاد ارتش و سازمان اطلاعات این کشور از شکست و خنثی شدن این کودتا سخن گفته اند ولی هنوز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه از مردم دعوت می کنند که همچنان در صحنه باشند.
هر شب دهها هزار نفر از مردم و هواداران حزب حاکم عدالت و توسعه در میادین بزرگ شهرهای ترکیه تجمع و تا سحرگاه علیه کودتاگران و در حمایت از دولت شعار می دهند.
شهرداری ها طی چند روز گذشته استفاده از اتوبوس ها، متروهای شهرهای بزرگ و کشتی های مسافربری داخل شهری در استانبول را مجانی اعلام کرده اند و مردم از سرکار خود با وسایط نقلیه عمومی به میدان های بزرگ شهرها می روند.
کارشناسان عقیده دارند که کودتای جمعه شب گذشته از سوی گروه جماعت نور به رهبری فتح الله گولن واعظ آمریکا نشین در داخل ارتش صورت گرفت و آنان در 30 سال گذشته به طور خزنده ای وارد ارتش و دیگر نهادهای حساس دولت ترکیه شده اند و اکنون پست های کلیدی در ارتش، شهربانی ها، دوایر دولتی و نیروی قضایی را بر عهده دارند.
«احمد زکایی اوچ اوک» از افسران بازنشسته ترکیه در این باره عقیده دارد که 50 درصد کادر فعلی ارتش ترکیه و فرماندهان عالیرتبه ارتش از عناصر جماعت نور هستند و در 30 سال گذشته وارد دانشگاه های جنگ و مدارس گروهبانی شده اند و اکنون به طوری که در جریان کودتا شاهد آن بودیم اکثر آنان در مقام های ژنرالی و یا به عنوان سرآجودان رئیس جمهور و فرماندهان مراکز نظامی مشغول وظیفه بودند.
وی می گوید: در دوران خدمت خود بارها با اعلام اسم و شهرت افراد یاد شده این موضوع را به اطلاع فرماندهان ارتش و نمایندگان حزب حاکم رسانده ولی ترتیب اثری داده نشده است.
اوچ اوک معتقد است که جماعت نور سال ها و در دوران اقتدار حزب حاکم بارها سئوالات ورودی دانشگاهها و استخدام دولتی و نظامی را با از طریق نفوذی های خود سرقت کرده و در اختیار طرفداران خود قرار داده و به این شکل اکثر قبول شدگان در این امتحانات را هواداران جماعت نور تشکیل می دادند.
به گفته اوک، در هشت سال اول دولت های حزب حاکم عدالت و توسعه، همکاری نزدیک میان فتح الله گولن و دولت رجب طیب اردوغان زمینه های قدرت گرفتن این جماعت در نهادهای حکومتی و پاکسازی نظامیان مخالف جماعت نور و تضعیف نظامیان لادیک را فراهم آورد و اکنون با بروز اختلاف بین اردوغان و گولن، نوک حمله متوجه شخص اردوغان شده است.
«ارسان شن» از حقوقدانان معروف ترکیه بر این باور است که ساختار ارتش ترکیه متشکل از افسران لائیک، محافظه کاران و عناصر هوادار و یا تحت کنترل جماعت نور است و بنظر می رسد که کودتای نافرجام جمعه شب، اولین مرحله از سلسله تحرکات نظامی است که برای به زانو در آوردن ترکیه و تجزیه این کشور (تحرکات کردی) زمینه سازی می کند.
وی افزود می گوید که باید قوانین تغییر کرده و ساختار حکومت و ارتش تغییر یابد و عاقلانه عمل شود که دشمن نتواند از خارج کنترل تحولات داخل ترکیه را به دست بگیرد.
برخی از کارشناسان نیز مدعی هستند که محافلی قصد دارند با ایجاد درگیری میان گروههای مختلف حاکم در ارتش ترکیه از یک سو کل ارتش ترکیه را تضعیف و از سوی دیگر با ایجاد درگیری میان ارتش و دولت زمینه درگیریهای داخلی را فراهم کنند.
به عقیده این منابع کودتای نافرجام جمعه گذشته در ترکیه از سوی یک گروه کوچک و ساده لوحانه طرح ریزی شده بود و با کودتاهای پنج دهه گذشته متفاوت بود چرا که در کودتاهای گذشته روسای ستاد ارتش و فرماندهان نیروهای سه گانه شرکت داشتند و در کودتای اخیر از حضور فرماندهان قوا خبری نبود.
«ابراهیم اوسلو» دیگر کارشناس معروف ترکیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان ترک گفت: نفوذ جماعت نور به ساختار حکومتی از بیش از 30 سال پیش آغاز شده و دولت ها و فرماندهان نظامی چند سال گذشته از آن چشم پوشی کرده اند.
وی افزود: شمار زیادی از ژنرال ها و افسرانی که در کودتای نظامی جمعه شب گذشته شرکت داشتند و اکنون بازداشت شده اند در دوران اقتدار حزب حاکم عدالت و توسعه به این مقام ها رسیدند و برخی از آنان در شورای عالی نظامی به ریاست رئیس جمهور و رئیس سابق ستاد ارتش ترکیه در دو سال پیش ترفیع گرفته اند.
به گفته اوسلو، شماری از فرماندهان نظامی ترکیه در مقابل کودتای نظامی جمعه شب سکوت کردند و هیچ گونه اقدامی نکردند و نیروی پلیس و مردم با نظامیان کودتاگر درگیر شدند.
«اوسلو» می افزاید: چگونه است که سپاه یکم ارتش مستقر در حومه استانبول نتوانست 50 سرباز را که پل تنگه بسفر را اشغال کرده بودند، از آنجا براند و پلیس وارد عمل شد.
«فاروق آجار» رئیس یک شرکت تحقیقاتی در این باره می گوید: هواداران جماعت نور سال هاست که به طرق مختلف به پست های مهم در ارتش، پلیس و دیگر مقام های کلیدی نفوذ کرده و در سال های اول اقتدار حزب حاکم با بهره گیری از ظاهر اسلام گرایی توانستند که با این حزب همکاری نزدیکی کرده و قدرت خود را افزایش دهند.
وی عقیده دارد که هدف اصلی کودتای نافرجام جمعه شب گذشته به قتل رساندن اردوغان بود و کودتاگران در صدد آن بودند که جنگ داخلی در ترکیه به راه بیاندازند.
«فکرت بعلا» روزنامه نگار کهنه کار و مطرح ترکیه می گوید که ترکیه برای رهایی از اینگونه اقدام ها و عدم تکرار کودتاها باید ساختار حکومتی خود را تغییر دهد.
وی با اشاره به اینکه در جریان کودتای نافرجام، گروهی از نظامیان کودتاگر فرماندهان خود را به قتل رساندند، مجلس کشور خود را بمباران کردند و هم مسلکان خود و مردم را کشتند، افزود: پس از کودها هم شاهد اخراج و پاکسازی هزاران نظامی، دهها هزار کارمند دولت هستیم و این خود نشان می دهد که اطمیان اقشار ، گروهها و طیف های جامعه به همدیگر سلب شده و باید با انتقاد از خود چاره دیگری اندیشیده شود.
وی افزود: دسترسی به این امر توسط یک دولت ممکن نیست و باید نهادهای حکومتی، دانشگاهیان و نخبگان جامعه صمییمانه در این مهم شرکت داشته باشند.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1559997
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: ترکیه, استانبول, اردوغان, رجب طیب اردوغان, نخست وزیر ترکیه, فتح الله گولن, ارتش ترکیه, رئیس جمهور ترکیه, کودتا در ترکیه, گولن, بینالی یلدریم, بن علی یلدریم, کودتای نظامی ترکیه, کودتای نافرجام ترکیه, کودتای ترکیه
22222

مطالب مرتبط :

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...

خبر غافلگیرکننده اردوغان درباره ایران!


 «ایرانی ها بعد از ساقط شدن جنگنده روس از اردوغان استقبال کردند و آنکارا حجم تبادلات تجاری خود را با تهران از 10 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار ...

پاسخ سخنگوی گستاخ ترک به قاسمی


 سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در اظهاراتی گستاخانه، از سخنان همتای ایرانی خود انتقاد کرد.     سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه مدعی شد...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم
نشست اضطراری در کاخ سفید برای تعیین ابتلای ترامپ به کرونا
اتحادیه اروپا: رفع تحریم‌ها بخش ضروری برجام است/ ایران به اجرای کامل توافق برگردد
بیش از ۵۰ کانون دانشگاه آزاد کشتار مسلمانان در هند را محکوم کردند
سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای درباره «کرونا» منتشر کرد
تأکید ایران بر آرام سازی سریع فضای متشنج موجود در ادلب

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران