:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 449 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


پایان اتحاد آمریکا وسعودی؛ اقتضای عصر جدید

آنچه 20 آوریل (1 اردیبهشت) گذشته درریاض و در جریان دیدار اوباما وملک سلمان گذشت، از نگاه ناظران منطقه ای، اعلام رسمی پایان اتحاد 60 ساله ریاض - واشنگتن بود، آنجا که پادشاه سعودی برای استقبال از رئیس جمهوری آمریکا به فرودگاه نرفت و از وی به سردی پذیرایی کرد.

3a030.ir : آن روزها ، آمریکایی ها تهدید به انتشار گزارش 28 صفحه ای مربوط به 11 سپتامبر کردند وسعودی ها خارج کردن سرمایه هاشان ازآمریکا، اما بعد از اندک مدتی بحران فروکش کرد و برخی را باور بر این بود که ماجرا حل شده است، اما سرانجام بخشی از آن گزارش روز شنبه منتشر شد.
درباره علل و عوامل شکاف میان واشنگتن و ریاض فرض های زیادی مطرح است که عمدتا سیاسی و حول مناسبات دو کشور و روابط منطقه ای است.

***برجام
'برجام' و کاهش تنش ها میان ایران وآمریکا، یکی ازمهمترین این فرض هاست که درهمه تحلیل ها درخصوص چرایی پایان این شراکت به آن اشاره می شود.
این فرض بیشتر از آنجا ریشه می گیرد که سعودی ها بیشترین تلاش را برای شکست پرونده هسته ای ایران به خرج دادند و براساس گزارش های محرمانه ای که بعدها منتشر شد، حتی تامین هزینه های یک جنگ تمام عیار علیه ایران را نیز به آمریکا پیشنهاد کردند.
با این حال، برجام به تنهایی نمی تواند علت این حادثه مهم تلقی شود، اما می توان آن را به مثابه شوکی دانست که سعودی ها را از برگشت رویکرد تازه واشنگتن در قبال ریاض ناامید کرد و شکاف این دو را به صحنه رسانه ها کشاند؛ بویژه آنکه اولین بار بعد از برجام دو طرف بصورت علنی تری رودروی هم قرار گرفتند.

***سیاست های منطقه ای
واشنگتن و ریاض هم در تعاریف و هم در مصادیق در حوزه تروریسم با هم مشکل و اختلاف نظر دارند که این امر اثر خود را در رویدادهای منطقه نشان می دهد. به عنوان مثال سعودی ها جریان مقاومت را که هم اکنون بار مبارزه با داعش را به دوش می کشد، در لیست گروه های تروریستی قرار داده و تلاش زیادی کرده نام حزب الله لبنان را در فهرست گروه های تروریستی بگنجاند و همچنان الحشد الشعبی را با داعش مقایسه می کند و در مقابل، آمریکایی ها آنگونه که ریاض انتظار داشت، علیه حزب الله واکنشی نشان ندادند و دولت آمریکا از جمله سفیر این کشور در عراق، بطور رسمی و علنی الحشدالشعبی را به عنوان یک تشکیلات رسمی مورد تایید قرار داده و حتی پا را فراتر گذاشته و بعضا از آن تقدیر هم کرده است؛ اگرچه این تقدیر و تشکرها را نمی توان چندان حقیقی تلقی کرد.
این دو نمونه عینی از اختلاف دیدگاه دو کشور در قبال جریان خطرناک تروریسم در منطقه است و این دو در خصوص بحران سوریه نیز همچنان دچار اختلاف نظر هستند و سعودی ها انتظار دارند که آمریکا برای سرنگونی اسد که یکی از حساس ترین خاکریزها را در مقابل تروریست ها در اختیار دارد، اقدام کند و اگرچه واشنگتن سیاست های خود را در قبال سوریه دنبال می کند، اما تاکنون متناسب با تمایلات سعودی به این بحران ورود نکرده است.
به این ترتیب یکی از دلایل تشدید شکاف را می توان تقابل آمریکایی ها با سیاست های ریاض در منطقه تلقی کرد.

*** لابی های قدرتمند در امریکا
شاید کمی عجیب به نظر برسد که گفته شود، یکی از دلایل خستگی آمریکایی ها از متحدان خود در منطقه خاورمیانه، موضوع شکل گیری لابی های قدرتمند متعدد برخی کشورها در راس آنها رژیم صهیونیستی و بعد عرب های خلیج فارس در عرصه سیاست های داخلی آمریکا باشد.
عرب ها با سرمایه های خود در بانک های آمریکایی، عملا عرصه سیاسی این کشور را در بندهای بافته شده عنکبوتی حاصل از در آمدهای نجومی نفت گرفتار کرده اند و توانسته اند جایگاه یک لابی قدرتمند را بعد از اسراییلی ها در آمریکا به خود اختصاص دهند که ضمن تاثیر این لابی بر سیاست های جهانی و منطقه ای واشنگتن، دخالت ها حتی تا مباحث حاکمیتی از جمله ، انتخابات ریاست جمهوری نیز کشیده می شود.
آخرین استفاده سعودی ها از برگه های خود در عرصه سیاسی آمریکا، تهدید به خروج سرمایه های این کشور از بانک های آمریکا بود که در واکنش به قصد آمریکایی ها برای انتشار اسناد مربوط به کمک های مالی سعودی ها به القاعده و نقش این کشور در حادثه حمله به برج های دوقلو در 2001 میلادی صورت گرفت، بطوری که عملا حرکتی علیه دمکرات ها در انتخابات آینده ارزیابی شده است.

*** سرمایه های ذخیره سعودی
سعودی ها اکنون با اتکا به پول و ثروت نفتی و نفوذ قابل ملاحظه شان در صدد پیشبردن اهداف خود در همه عرصه ها و حوزه ها هستند، بطوری که ماه گذشته میلادی این کشور با نفوذ خود توانست رای سازمان ملل در باره کودکان یمنی را تغییر دهد که ناظران جهانی جملگی به این امر اعتراف کردند که ریاض با پول رای سازمان ملل را تغییر داد و سازمان ملل هم دربرابر این آبروریزی سکوت کرد.
این کشور با تهدید و تطمیع دولت های اسلامی و عربی حدود 40 کشور را به دنبال خود به صف کرد تا در برابر ملت مظلوم و فقیر یمن صف آرایی کنند؛ موضوعی که حتی ناظران غربی را هم به اعتراف واداشت که سعودی ها با پول سیاست های خود را پیش می برند.
آنها حتی از حوزه هایی مانند ورزش هم نگذشتند. اعمال نفوذ در فوتبال که نمونه آن اخیرا با صدور حکمی از سوی فیفا و فدراسیون فوتبال آسیا برای عراقی ها نمود یافت، از جمل این موارد است که آنان را از بازی های خانگی خود در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 محروم کردند.
براساس حکم تغییر یافته فیفا، عراق نمی تواند در زمین ایران، مسابقات خانگی خود را برگزار کند و این حکم زمانی صادر شد که سعودی ها از بازی در زمین ایران امتناع کردند. این درحالی است که فیفا پیشتر به درخواست عراقی ها مبنی بر تعیین زمین بازی های رفت خود پاسخ مثبت داده بود و آن را تصویب کرده بود.
به علاوه کشورهای عرب خلیج فارس در یک رقابت ویژه سرگرم خرید باشگاه های بزرگ اروپایی از جمله اسپانیایی هستند که این موضوع نیز با واکنش هایی در این کشورها روبه رو شده است.

*** نافرمانی ال سعود
عدم حرف شنوی و نواختن ساز ناکوک متحدان قدیمی، بویژه در پرونده های منطقه ای که دیگر مانند گذشته نیستند، طیف وسیعی از کشورهای منطقه را اعم از ترکیه، مصر و حتی رژیم صهیونیستی را شامل می شود که در میان آنان سعودی ها تندتر نشان داده اند.
با مرور آرشیو اخبار یک ساله گذشته به کرات می بینیم که سعودی ها به توصیه های واشنگتن گوش نداده اند و در مواردی حتی در مقابل آمریکا ایستاده اند.
از همین رو دولت سعودی دیگر نمی تواند نقش خود را به عنوان نه تنها مهره بازی که حتی به عنوان یک متحد برای آمریکا در منطقه ایفا کند.

*** نفوذ انگلیس
برخی ها هم اعتقاد دارند، انگلیسی ها که بعد از جنگ دوم جهانی جایگاه خود را در سراسر جهان و از جمله خاورمیانه به آمریکایی ها تحویل دادند، حالا بعد از گذشت 7 دهه در حال بازگشت به منطقه و باز پس گیری جایگاه سنتی خود هستند و ازهمین رو ورود دوباره انگلیس به کشورهایی مانند عراق، مطرح است و بحران های سیاسی اخیر در عراق را بسیاری از تحلیلگران مرتبط با همین مساله می دانند.
براساس این دیدگاه ، اکنون سعودی ها که نفوذ تاریخی و سنتی انگلیسی ها را در میان شیوخ شان نمی توان نادیده گرفت، نه تنها در کسوت یک متحد لندن عمل می کنند که بازوی اجرایی انگلیس در تحولات منطقه نیز شمرده می شوند، از جمله در سوریه و عراق! و قطعا لازم نیست یادآوری شود که وهابیت و دولت سعودی، محصول تولید انگلیس است. شاید همین موضوع عصبانیت واشنگتن را در پی داشته است.
برخی منابع تابستان 2015 ، هنگامی که دولت عراق اولین بار طرح تشکیل دولت تکنوکرات را مطرح کرد، می گفتند که آمریکایی ها از دولت عراق به دلیل اینکه موضوع را قبل از سفارت آمریکا با طرف انگلیسی درمیان گذاشته است، رنجیده اند. البته این خبر را برخی سایت های خبری پوشش دادند و سایر رسانه های عراقی به آن توجه نکردند.
اساسا اگرچه صحت این گزارش ها همچنان تایید نشده، اما به نوعی به نقش انگلیسی ها در بازی های منطقه ای اشاره دارد.

*** اصل ماجرا
همه موارد پیش گفته را می توان هر کدام به نوعی در شکاف در روابط راهبردی دو متحد جهانی و منطقه ای موثر دانست ، اما نکته دیگری هست که کمتر به آن توجه می شود.
حقیقت ماجرا اینجاست که حاکمان سعودی با قهقرایی ترین قوانین و سیستم های مدیریتی کشورشان را اداره می کنند.
کشوری که در عصر جدید (قرن بیست و یکم)، نه پارلمان دارد و نه با واژه هایی مانند مردم سالاری و انتخابات آشناست و نه حتی یک انتخابات یک نفره مانند عراق دوران صدام یا لیبی عصر قذافی در این کشور برگزار می شود و زنان را هنوز در پس پرده و در پستوی خانه ها نگهداری می کنند.
قوانین و مقررات منسوخ و مخوفی مانند گردن زدن مجرمان و محاکمه های بدون وکیل مدافع که حتی شهروندان دیگر کشورهای مقیم این کشور را نیز در بر می گیرد، دیگر چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشید و اعدام شیخ نمر باقر النمر شهروند و روحانی برجسته عربستانی تیر خلاصی بود به همه امیدها مبنی بر احتمال بهبود وضعیت در این کشور .
به علاوه این متحد قدیمی، امروز بطور علنی به کانون تجمع ایده پردازان خشونت و صدور فرامین مرگ و انتشار رفتارهای وحشیانه تبدیل شده است. هر روز یک فتوا برای کشتار جمعی، نسل کشی و گردن زدن های فرقه ای صادر می شود و همه به نام دین است و شکاف های تمدنی و مذهبی را هر روز تشدید می کند.
این کشور همچنان کانون صدور فتاوایی است که حاصل آن جنایات وحشیانه در عراق و سوریه بوده و فعلا به توصیه های غرب بویژه آمریکایی ها برای برچیدن بساط تکفیری ها اقدامی نکرده است.
حمایت این کشور از گروه های تروریستی نیز چیزی نیست که بتوان انکارش کرد، تاجایی که تا هفته گذشته تمام تلاش خود را کرد تا از آزادی فلوجه جلوگیری کند.
با اینکه آمریکایی ها همچنان بر ادامه نقش آمرانه واستکباری خود در جهان اصرار می ورزند، اما به نظر می رسد آش آنقدر شور شده که اکنون نه تنها برای دمکرات ها که حتی برای جمهوری خواهان آمریکایی نیز دیگر ادامه قرار گرفتن در کنار این شریک سنتی با قوانین و سیستم متحجرانه توجیهی ندارد و این اقتضای عصر جدید و روند تغییرات در جهان و بویژه منطقه خاورمیانه است.
از همین روست که آمریکایی ها روز شنبه این هفته برغم تهدیدهای سخت سعودی ها مبنی بر خارج کردن بیش از یک صد میلیارد دلار دارایی هایشان از بانک های آمریکایی، سرانجام بخشی از گزارش محرمانه 28 صفحه ای خود را منتشر کردند.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1559828
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: آمریکا, سوریه, ایران, ترکیه, آل سعود, ریاض , خاورمیانه , خلیج فارس, مصر, هسته ای, انگلیس, عراق, رژیم صهیونیستی, واشنگتن , اسپانیا, رئیس جمهور آمریکا, وباما, پادشاه عربستان, 11 سپتامبر, فلوجه, Iran , ملک سلمان, برجام, پادشاه سعودی
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند


 همسر و دختر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز، کشور را به مقصد انگلیس ترک کردند.   عفت مرعشی و فاطمه هاشمی همسر و دختر ارشد آیت‌الل...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران