:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 404 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


مجلس تازه نفس و مسیر مهیا برای همکاری با دولت

چینش و شرایط سیاسی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از ظرفیت قابل توجه آن برای کنشگری بهینه قانونگذارانه و نظارتی در راستای دستیابی به اهداف کلان کشور و اصلاح امور در زمینه های گوناگون نشان دارد. از این رو بستری مهیا برای همکاری و همیاری دولت و مجلس به چشم می آید.

30a30.ir : پس از رقابت های جدی و نفسگیر جریان های سیاسی و فراز و فرودها در مسیر انتخابات مجلس دهم، مجلسی تشکیل شد که به نظر می رسد ترکیب نیروهای سیاسی آن بیش از پیش به وضعیت مطلوب مردم نزدیک شده است؛ مردمی که مشارکت بالای آنان در این دوره از انتخابات، از افزون شدن توجه و حساسیتشان نسبت به سرنوشت خانه ملت و تصمیم گیری های آن حکایت داشت.
اکنون به نظر می رسد مسوولان اجرایی هم در کنار مردم نگاه مثبت تری نسبت به مجلس دهم دارند چرا که پیش بینی می شود این مجلس از برخی تنش ها و جنجال های سیاسی مجلس پیشین به دور باشد.

برخی نمایندگان در دوره پیشین مجلس، با رویکرد جناحی و سیاست زده خود منافع ملی را به منافع شخصی و گروهی تقلیل دادند و توان و زمانی را که باید وقف ایفای وظایف قانونگذاری و نظارتی می شد، صرف دعواهای سیاسی و جناحی خود کردند. در مجلس دهم اما به نظر می رسد نمایندگان بخاطر اشتراک دیدگاهی که در مورد اولویت های اصلی کشور دارند، بتوانند به دور از دعواهای سیاسی روی وظایف نمایندگی خود متمرکز شوند و همیار توانمند دولت در اصلاح و اداره امور باشند.

یکی از مهمترین وظایف مجلس که در چند سال گذشته مورد کم توجهی نمایندگان قرار گرفت، وظایف نظارتی است. پیامدهای نامطلوب ناشی از تضعیف کارکرد نظارتی مجلس در سال های گذشته دامن بسیاری از حوزه ها چون اقتصاد را گرفت. در چند مجلس گذشته بسیاری از تخلف ها نادیده انگاشته شد و پیگیری های لازم در مورد آن ها صورت نگرفت.

این در حالی است که قانون اساسی در اصل های 76، 85، 90 و 138 خود سازوکارهای نظارتی متعددی برای مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته و حق تحقیق و تفحص در همه امور کشور را برای مجلس به رسمیت شناخته است.

با توجه به نکته های یاد شده، مجلس تازه نفس موظف است با به کارگیری همه ابزارهای نظارتی خود به ویژه تقویت کمیسیون اصل 90 به عنوان اصلی ترین بازوی نظارتی خانه ملت و با بهره گیری از بدنه کارشناسی خود و خرد جمعی نمایندگان، دولت را در مبارزه با بی قانونی و رفع نابسامانی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... یاری کند.

قانونگذاری اما مسوولیت مصرح مجلس است که به تعبیر بسیاری از کارشناسان مسیر حرکت دولت را ریل گذاری می کند. دولت همواره برنامه های خود را به پشتوانه قوانینی پیش می برد که مجلس آنها را به تصویب رسانده است. بر این اساس، نمایندگان باید با نگاهی هوشمندانه، اولویت های اصلی کشور را شناسایی کنند و با تصویب قوانین لازم، دولت را در ساماندهی حوزه ها و مسایل گوناگون یاری کنند.

با توجه به آرایش سیاسی مجلس دهم که ترکیبی به نسبت متوازن از نیروهای سیاسی کشور است، به نظر می رسد نمایندگان بتوانند با دولت همکاری سازنده ای داشته باشند. این همکاری اما به معنای تسلیم مجلس در برابر خواست دولت نیست، بلکه به مفهوم ارتقای کیفی نظرهای موافق و مخالف از رویکردی جناحی به رویکردی کارشناسانه و منطقی است. دوری از تقلیل منافع ملی به مصالح گروهی و جناحی و پرهیز از سیاسی کاری در مجلس، کمک بزرگی برای پیشبرد اهداف دولت است.

نام گذاری سال 1395 با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی رهبری، تردیدی باقی نمی گذارد که رفع چالش های اقتصادی اولویت نخست کشور است. از سوی دیگر بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه از نخستین دستورهای کار مجلس به شمار می رود. با توجه به اینکه برنامه ششم، نقشه راه توسعه و پیشرفت کشور طی 5 سال آینده به شمار می رود دقت و توجه نمایندگان در بررسی کارشناسانه و دقیق آن لازم و ضروری است. در این پیوند، بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه یکی از مهمترین دستورکارهای مشترک مجلس و دولت است که می تواند الگویی مساعد برای همکاری های آتی مسوولان اجرایی و قانونگذار به خصوص در عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی باشد.

بهره گیری از این الگو در پیاده سازی مولفه های اقتصاد مقاومتی، مبارزه با فساد اقتصادی، رفع نابسامانی های حوزه فرهنگی و اجتماعی و ... می تواند موفقیت های بسیاری را نصیب مجلس، دولت و جامعه سازد.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1559568
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: انتخابات , مجلس , مجلس شورای اسلامی, دولت, اقتصاد مقاومتی, انتخابات مجلس, انتخابات مجلس دهم, مجلس دهم
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!


 محمود احمدی نژاد در جدیدترین مصاحبه خود پس از ثبت نام و داوطلب شدن برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، درباره دلیل این اقدام خود گفت: "شرایط به ...

حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری


 آخرین روز ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تشکیل صفی از مردم برای ورود به وزارت کشور، پیش از باز شدن درهای ستاد آغاز شد.   ...

حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام


 حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.   حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در...

آغاز سومین روز ثبت‌ نام انتخابات ریاست‌ جمهوری


 سومین روز ثبت‌نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد.     ثبت‌نام از داوطلبان این انتخابات صرفا در ستاد انتخا...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران