:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 682 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


نمایندگان لایحه بودجه سال 95 كل كشور را اصلاح كردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی موادی از لایحه بودجه سال 95 كل كشور را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح كردند.

30a30.ir :  نمایندگان در ادامه جلسه علنیروز یكشنبه مجلس شورای اسلامی ، لایحه بودجه سال جاری اعاده شده از سوی شورای نگهبان را بررسی و اصلاح كردند.

نمایندگان با اصلاح بند ب تبصره 1 لایحه بودجه سال 95 كل كشور ،سهم صندوق توسعه ملی را 20 درصد تعیین كردند و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف است 20 درصد منابع حاصل از صادرات نفت و گاز طبیعی را به حساب صندوق توسعه ملی واریز كند.

مبالغ مذكور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از این مصوب كرده بودند كه سهم صندوق توسعه ملی 20 درصد تعیین می شود و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف است 20 درصد از ارزش صادرات گاز طبعیی را پس از كسر ارزش گاز طبیعی وارداتی به حساب صندوق توسعه ملی واریز كند كه این موضوع به دلیل ابهام مورد ایراد شورای نگهبان واقع شده بود.

شورای نگهبان در توضیح ایراد به این مصوبه مجلس بیان كرد: به موجب بند 22 سیاست های كلی برنامه پنجم توسعه واریز سالانه حداقل 20 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده های نفتی به صندوق توسعه ملی به صورت مطلق ذكر شده است از آنجا كه مشخص نیست آیا در این بند كسر ارزش واردات گاز از ارزش صادرات آن شامل موارد غیر از معاوضه صادرات و واردات نیز می شود یا خیر ابهام دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین بند دیگری از لایحه بودجه سال 95 كل كشور را اصلاح كردند كه براساس آن به دولت اجازه داده می شود در سال 95 مصارف مربوط به واگذاری بنگاه های دولتی موضوع جزء 2 بند (د) سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی را از طریق جدول شماره 13 این قانون و بدهی خود به بخش های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی را از محل واگذاری سهام و سهم الشركه متعلق به دولت و موسسات و شركت های دولتی به استثنای موارد مندرج در جزء 2 بند (د) سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی را از طریق جدول شماره 18 این قانون پرداخت كند.

پیش از این نمایندگان تصویب كرده بودند كه به دولت اجازه داده می شود در سال 95 بدهی خود به بخش های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی با اولویت سازمان تامین اجتماعی را با رعایت بند (د) سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی و ماده 6 قانون اجرای سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی از جدول شماره 18 پرداخت كند كه این موضوع با ابهام شورای نگهبان روبه رو شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین تبصره 18 لایحه بودجه سال 95 كل كشور را اصلاح كردند كه براساس آن به دولت اجازه داده می شود در سال 95 اموال غیرمنقول دولتی كه بهره بردار آن وزارت راه و شهرسازی است به استثنای مصادیق جزء 2 بند (د) سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی را با رعایت قوانین موضوعی كشور تا سقف معادل 50 هزار میلیارد ریال به فروش رسانده و درآمد حاصله را جهت افزایش سرمایه بانك مسكن اختصاص دهد.

نمایندگان پیش از این مصوب كرده بودند دولت مجاز است نسبت به فروش اموال غیرمنقول در اختیار وزارت راه و شهرسازی تا سقف معادل 50 هزار میلیارد ریال در سال 95 اقدام كند ودرآمد حاصله را جهت افزایش سرمایه بانك مسكن اختصاص دهد.

شورای نگهبان در ایراد به این بند آورده بود از آنجا كه اطلاق فروش اموال غیرمنقول شامل موارد واگذاری اموال دستگاه های دولتی می شود از حیث مصرف منابع حاصل از واگذاری مغایر جزء 2 بند (د) سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی است از این جهت این موضوع ابهام دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین تبصره الحاقی 9 این لایحه را نیز اصلاح كردند كه براساس آن تمامی افراد 65 سال سن و بالاتر عضو صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر كه حداقل 10 سال سهم بیمه اجتماعی خود را پرداخت كرده اند می توانند باقیمانده كل پرداخت ها را تا سقف 15 سال به نرخ روز و یك جا پرداخت كرده و مشمول بازنشستگی شوند.

نمایندگان پیش از این تصویب كرده بودند كه تمامی افراد 65 سال سن و بالاتر عضو صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر كه حداقل 10 سال سهم بیمه اجتماعی خود را پرداخت كرده اند می توانند باقی مانده آن تا سقف 15 سال را به نرخ روز و یكجا پرداخت كرده و مشمول بازنشستگی شوند كه این موضوع مورد ابهام شورای نگهبان قرار گرفته بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین تبصره الحاقی 12 این لایحه را اصلاح كردند كه براساس آن به منظور تامین بار مالی طرح الزام سازمان تامین اجتماعی و پرداخت مابه التفاوت حقوق سنوات ارفاغی در برقراری مستمری بازنشستگان پیش از موعد مشمولان سازمان تامین اجتماعی طبق میانگین حقوق مبنای تعیین حق بیمه پرداختی دو سال اخر بیمه پردازی سنوات ارفاغی، دستگاه های اجرایی و شركت های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مكلفند در صورت عدم پرداخت سنوات ارفاغی توسط دستگاه های اجرایی مربوطه اعتبار مورد نیاز را از محل اعتبارات هزینه ای مصوب دستگاه ها و یا با استفاده از منابع مالی خود برای هزینه مابه التفاوت حقوق سنوات ارفاغی به سازمان تامین اجتماعی تامین و پرداخت كند.

نمایندگان همچنین در تبصره الحاقی 15 این لایحه مصوب كردند دولت مكلف است از محل اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران موضوع ردیف 131600 جدول شماره 7 این قانون به جانبازان غیر حالت اشتغال معسر فاقد درآمد كه براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند تا زمانی كه فاقد شغل و درآمد باشند ماهانه كمك معیشت معادل حداقل حقوق كاركنان دولت پرداخت كند.
لایحه بودجه سال 95 كل كشور در تاریخ 8 اردیبهشت 95 شورای نگهبان مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1557277
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, اقتصادی
Tags: شورای نگهبان, مجلس شورای اسلامی, اصل 44, صادرات نفت , تامین اجتماعی, سازمان تامین اجتماعی, صندوق توسعه ملی, اصل 44 قانون اساسی, بودجه سال 1395, بودجه 95, بودجه سال 95, بودجه 1395, لایحه بودجه سال 95
22222

مطالب مرتبط :

آیت الله جنتی اسامی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد


  دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای به وزیر کشور، اسامی اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و میاندوره‌ای مجلس شورای اسلام...

تاجگردون: اصلاح طلب‌ها سطح توقع خود را پایین بیاورند


30a30.ir: غلامرضا تاج‌گردون در رابطه با زمزمه‌های نارضایتی اصلاح‌‌طلبان خارج از مجلس از عملکرد فراکسیون امید بیان کرد: اصلاح‌‌طلبان باید توقعاتشان را ...

مصوبه شورای نگهبان درباره رجل سیاسی نیازی به تصویب مجلس ندارد


30a30.ir : در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان برای ارتقاء شایسته گزینی که یکی از بندهای سیاست های کلی انتخابات است چه اقدامی انجام خواهد داد، گفت: جز...

دعواهای سیاسی باعث رنجش مردم می‌شود/ ناامید کردن مردم خیانتی بزرگ


30a30.ir : حجت  الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در نشست شورای اداری استان البرز که در سالن شهدای دولت برگزار شد از مردم استان البرز ...

چگونگی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از زمان ابلاغ تاکنون بررسی شد


30a30.ir :  به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابتدا، معاون اول رئیس‌جمهوری به عنوان فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گزارشی از کلی...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:



 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينه



ریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران