:: پرمخاطب ها  
No articles match criteria.

:: ویژه ها  
No articles match criteria.

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 313 تعداد امتیازدهی:  3   (Article Rating)


اولویت جدی ما تضمین اجرای صحیح برجام توسط غرب است/ لزوم مقابله هماهنگ با تروریسم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه باید غربی‌ها را برای اجرای تعهداتشان زیر فشار بگذاریم، تاکید کرد: توان دفاعی ایران به هیچ فرد یا کشوری ارتباط نداشته و ندارد.

30a30.ir :  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز شنبه طی سخنانی در گردهمایی مجلس دهمی‌ها که در محل مجلس قدیم برگزار شد، اظهار داشت: به باور ما و براساس اصول قانون اساسی ایران سیاست خارجی موضوعی فراجناحی و ملی است، دید ما نسبت به الزامات سیاست خارجی و ضرورت تعامل سازنده، عزتمند و مقتدرانه براساس این اصل است که تنها باید در خدمت منافع ملی و برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد: برای همین سکان‌دار سیاست خارجی شخص مقام معظم رهبری هستند و نقش برجسته ایشان در جای جای سیاست خارجی ضرورت داشتن یک سیاست فراجناحی و ملی است.

«ما هم بیش از هر چیزی ملتزم به دستورات و نظرات ایشان هستیم و ان‌شاءالله در مابقی مدتی که در این مسئولیت و در خدمت شما خواهم بود، مهم‌ترین اصل برای ما اجرای نظرات مقام معظم رهبری خواهد بود، برای پیشبرد سیاست خارجی نیاز به همدلی، هم‌فکری و همکاری بین تمام قوا داریم و در اینجا ضرورت دارد از نقش برجسته مجلس شورای اسلامی و البته ریاست محترم مجلس نهم جناب آقای لاریجانی در پیشبرد اهداف و سیاست خارجی در مجلس نهم سپاسگزاری می‌کنم.»

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: مجلس در کنار دولت امکان پیشبرد کار را در موضوع مهم برجام فراهم کرد، اکنون هم از شما خواهران و برادران که مسئولیت برگزیده شدن از طرف مردم را بر دوش دارید، تقاضا می‌کنیم یار و یاور دولت باشید.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ما هم به شما اطمینان می‌دهیم که در طول مسئولیت‌تان در تمام موضوعات سیاست خارجی مردم و نمایندگان آنان را محرم خودمان بدانیم، امروز قدرت از روش‌های مختلف قابل استفاده است و نفوذ از مسیرهای مختلف قابل به دست آوردن است و دیپلماسی عمومی یکی از ابزارهای مهم قدرت ماست، حضور مردم همانطور که برای ما قدرت آفریده، از طریق نمایندگان آنان و دیپلماسی پارلمانی می‌توانیم این قدرت را در عرصه بین‌المللی که بر اثر دموکراسی و مردم‌سالاری دینی به منصه ظهور رسیده، نشان دهیم. اولین حوزه‌ای که ما با مجلس شورای اسلامی در حوزه دیپلماسی پارلمانی می‌توانیم همکاری داشته باشیم در حوزه گروه‌های دوستی و حضور فعال مجلس محترم در صحنه‌هایی مختلف مانند بین‌المجالس اسلامی، بین‌المجالس آسیایی و جهانی همکاری کنیم، از امکانات و کارشناسان وزارت خارجه در خدمت شما خواهیم بود.

وی ادامه داد: بحث هم‌فکری و استفاده از نظرات و دیدگاه‌های نمایندگان مجلس در پیشبرد سیاست خارجی همواره از اصول اساسی ما بوده و آن را ادامه خواهیم داد، هم‌فکری ما برای ایجاد یک جبهه واحد مستحکم برای پیشبرد یک سیاست خارجی است، سیاست خارجی گرچه ممکن است محل تفاوت دیدگاه‌ها باشد ولی در برابر سیاست‌های زورمدارانه باید یکپارچه بایستیم و مقاومت کنیم و سیاست خودمان را به پیش ببریم.

ظریف همچنین تاکید کرد: زمانی که ما در صحنه‌های بین‌المللی حاضر می‌شویم باید این امکان را داشته باشیم که در حمایت یکپارچه همه بخش‌های کشور بر سیاست خارجی تکیه کنیم، باید بدانیم اگر در صحنه بین‌المللی ما نکاتی را مطرح می‌کنیم نباید آن نکات دستاویز اختلافات داخلی قرار گیرد بلکه باید با نگرشی بین‌المللی و با این نگرش که این هدف پیگیری سیاست خارجی است، مورد توجه قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنانش یادآور شد: ما در حد توانمان در خدمت شما هستیم تا توضیحات لازم را در مورد ضرورت‌ها و اقدامات سیاست خارجی فعال و مقتدر بیان کنیم.

وی ادامه داد: اولویت جدی ما در روزها و ماه‌های آینده تضمین اجرای صحیح برجام توسط کشورهای غربی است و دیگر اولویت وجود امنیت در منطقه و تضمین مقابله هماهنگ با خطر بسیار جدی افراط و تروریسم محسوب می‌شود که امروز تمام منطقه را به خود مشغول کرده است.

ظریف بر همین اساس گفت: هر روز خبرهای نگران‌کننده‌ای از گسترش افراط در منطقه به گوش می‌رسد، خبرهایی که اگر حکام منطقه به آن توجه کنند متوجه می‌شوند که بیشتر از هر کسی خود آنها در معرض خطر افراط هستند.

ظریف در ادامه سخنانش با اشاره به موضوع برجام، تاکید کرد: در بحث برجام باید چند نکته را مدنظر داشته باشیم، برجام یک ضرورت تاریخی بود که در شرایط ویژه کشور با نظر رهبر معظم انقلاب پیگیری شد و نتایج آن هم نتایجی است که طی آن در برابر 6 قدرت بزرگ جهانی و علی‌رغم 6 قطعنامه شورای امنیت شرایطی پدید آمد که هیچ فردی در دنیا نمی‌تواند بگوید ایران در برجام ضرر کرده است، اگر شما مقالاتی که در این باره نوشته شده و بحث‌هایی که در این باره مطرح می‌شود را بررسی کنید خواهید دید که یک نفر نیست که بگوید ایران متضرر شده است.

وی اضافه کرد: شرایط ویژه‌ای در کشور حاکم بود، فروش نفت کشور هر چند ماه 20 درصد کاهش پیدا می‌کرد، سرمایه‌گذاری در کشور وجود نداشت، امکان دریافت دارایی‌ها وجود نداشت، زمانی که ما ماهانه 700 میلیون دلار از طریق اجرای توافق موقت ژنو پول کشور، پول نفت را وارد می‌کردیم، تقریبا تنها پول نقدی که ارز بین‌المللی وارد خزانه کشور می‌شد، پولی بود که از طریق توافق ژنو وارد کشور می‌شد.

وی با بیان اینکه این نکات قابل فراموش کردن نیست، گفت: امروز به حمدالله در برابر ایران صف کشیدند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند، هفته گذشته رئیس‌جمهور کره با 240 شرکت کره‌ای و 25 میلیارد دلار فاینانس به ایران آمد و قبل از او، دیگر کشورها هم به ایران آمده بودند، روس‌ها و چینی‌ها هم به ایران آمدند؛ همه این کشورها با میلیاردها دلار برنامه‌ریزی برای حضور فعال در ایران به کشورمان آمدند، در شرایطی که ما ناگزیر بودیم از فاینانس یک به یک استفاده کنیم آن هم با شرایط بسیار سخت که کمتر از پول ما به ما فاینانس می‌دادند، ولی امروز بدون محدودیت انجام می‌دهیم و تنها مذاکره ما درباره این است که آیا تضمین دولتی به این فاینانس‌ها بدهیم یا نه.

وی ادامه داد: همه ما باید غربی‌ها را در برابر تعهداتشان مسئول بدانیم و آنها را برای اجرای تعهداتشان زیر فشار بگذاریم، وظیفه بنده، دولت و بانک مرکزی و همه ما این است که بیشترین فشار را در صحنه بین‌المللی روی طرف مقابل برای تضمین اجرای تعهداتشان در برجام وارد کنیم، باید اطمینان حاصل کنیم که تعهدات به صورت کامل اجرا می‌شود، همان کاری که ما ساعت‌ها، روزها و ماه‌های گذشته در مذاکرات خصوصی آن را دنبال کردیم و به لطف خدا به بسیاری از آنها دست یافتیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین یادآور شد: یقین دارم از این به بعد با حمایت شما بیشتر به اهداف‌مان دست خواهیم یافت، برای ایجاد فضای مناسب در صحنه بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در ایران همه ما باید توجه کنیم که دشمنان، بدخواهان و صهیونیست‌ها به دنبال القای فضای ناامن در ایران هستند و به شدت می‌خواهند سرمایه‌ گذاران را از سرمایه‌گذاری در ایران بترسانند، ما همه بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌ها و اختلاف نظراتمان باید یک صدا اعلام کنیم که ایران امن‌ترین، بهترین و سودآورترین کشور برای سرمایه‌گذاری است.

وی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم تمام اهداف اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب روی آن تاکید دارند را با قدرت اجرا کنیم، ناگزیریم که واقعیت را به جهانیان نشان دهیم و واقعیت هم این است که جمهوری اسلامی ایران امن است.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: همانطور که مقام معظم رهبری چند روز پیش در عید مبعث فرمودند، ما به دنبال جنگ با هیچ کشوری نبوده و نیستیم و با صدای بلند به دنیا اعلام می‌کنیم، ضمن اینکه توان دفاعی ما با هیچ فرد و هیچ کشوری ارتباط نداشته و ندارد؛ علی‌رغم همه دیدگاه‌هایی که در کشور وجود دارد که نشان‌دهنده مردم‌سالاری دینی است اما باید در نشان دادن واقعیات کشور به دشمن یک دل و هم‌صدا باشیم.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم همزمان به دنیا اعلام کنیم که ایران محیط امن برای سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: بنابراین با اطمینان از ایفای تعهدات طرف مقابل در موضوع برجام و ضمن اینکه در این موضوع بسیار سخت‌گیر هستیم، به دنبال آن هستیم که به دنیا اعلام کنیم شرایط ایران برای سرمایه‌گذاری امن است، نکند کاری انجام دهیم که صهیونیست‌ها می‌خواهند با سرمایه‌گذاری وسیع انجام دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: موضوع دوم وضعیت منطقه و نگرانی‌های ما از امنیت منطقه است، واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران از زیر بار تحریم‌های شدید بین‌المللی خارج شده و به دنبال حضور فعال‌تر و موثرتر در عرصه بین‌المللی است، بسیاری از گروه‌ها و کشورهایی که به این موضوع عادت کرده بودند در سایه ایران‌هراسی، سیاست‌های غلط خودشان را پیش ببرند، تلاش خواهند کرد در برابر این واقعیت اقدام کنند و امروز به دنبال آن هستند که ایران را به عنوان خطر به دنیا معرفی نمایند.

ظریف همچنین گفت: امروز در واقع خطر افراط در منطقه ما خطری است که بیش از هر چیز واقعیت دولت‌های منطقه را تهدید کرده است و برخی از این دولت‌ها آگاهانه به جای اینکه در برابر این خطر مقابله کنند، تلاش می‌کنند این خطر که بیش از هر چیز متوجه نظام پوسیده دولتی در برخی کشورهای عربی هست را به تقابل شیعه و سنی و خطر بین ایران و برخی قدرت‌های عربی تبدیل کنند.

ظریف گفت: گروهی از یک طرف به خاطر نگرانی از نقش قدرتمند ایران و از طرفی دیگر برای منتقل کردن فشاری که بیش از هر چیز قدرت‌های منطقه را در معرض خطر خودش قرار داده، به دنبال آن هستند که این هدف را به سمت شیعه و سنی منتقل کنند.

وزیر خارجه همچنین گفت: وظیفه ما در جمهوری اسلامی ایران این است که مانع شکل‌گیری این صورت جدید از ایران‌هراسی و شیعه هراسی در منطقه شویم و همزمان حضور قدرتمند ما در این منطقه اولین پیش‌نیاز رسیدن به چنین هدفی است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین یادآور شد: علاوه بر این، دیپلماسی فعال منطقه‌ای ما برای ایجاد امنیت، آرامش و ثبات در منطقه ضمن افشا کردن سیاست‌های بسیار خطرناک برخی از حکام منطقه به ویژه رژیم سعودی برای یک مقابله هماهنگ با خطر افراط‌گرایی که خطری برای کل منطقه است اقدام کنیم، حقیقت دیگری است که ما باید با جدیت و با آینده‌نگری و درک واقعیات در منطقه انجام دهیم و در این امر بسیار دقیق که بیش از موضوع هسته‌ای با امنیت ملی این مردم ارتباط دارد، دقت به خرج دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم  مجلس آینده مجلسی باشد که با همکاری و هماهنگی برای پیشبرد اهداف انقلاب و مقام معظم رهبری، نقش سازنده‌ای را ایفا کند.

 

 

*فارس

کد خبر:  1557254
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, نفت, مجلس , مجلس شورای اسلامی, مقام معظم رهبری, قانون اساسی, هسته ای, رهبر معظم انقلاب, محمدجواد ظریف, ظریف , اقتصاد مقاومتی, وزیر خارجه ایران , تحریم‌ ها, مجلس دهم, Iran , ایران هراسی, صهیونیست‌, شیعه هراسی, برجام, اجرای برجام, گردهمایی مجلس دهمی ها
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

نزول اندک بهای نفت/ تداوم اوج‌گیری طلا


 افزایش تولید نفت در آمریکا بهای جهانی طلای سیاه را کاهش داد.   به نقل از رویترز؛ بهای جهانی نفت صبح امروز (پنجشنبه) برای دومین روز متوالی...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

تردد بدون محدودیت خودروهای پلاک ایران در عراق


 بر اساس توافقات بین دو کشور ایران و عراق، این روزها در شهر کربلا و دیگر شهرهای مذهبی عراق خودروهایی با پلاک جمهوری اسلامی ایران در حال تردد هستن...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی


آخرین اخبار  
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه
ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران