:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 646 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


تولید سریال‌های خیابان خلوت کن

اگر بگوییم که بیشتر مردم، تلویزیون را در وهله نخست شبکه یک سیما می‌شناسند، بیراه نگفته‌ایم. این شبکه به عنوان نخستین شبکه تلویزیونی از سال 1337 کار خود را آغاز کرد. از آن سال‌های دور تاکنون مردم ایران صبح خود را بیشتر با برنامه‌های صبحگاهی این شبکه آغاز کرده و با اخبار و سریال‌های شبانگاهی این شبکه به پایان می‌رسانند. به عبارتی شبکه یک آلبومی از فیلم‌ها و سریال‌های نوستالژیک است. سیدفضل الله شریعت‌پناهی، سرپرست شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، بیشتر از این شبکه می‌گوید.

30a30.ir : رویکرد برنامه‌سازی شبکه یک سیما در سال جاری چیست؟

رویکرد و سیاست‌های شبکه یک سیما نسبت به قبل تغییر نداشته و هنوز ایرانیان، شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران را به عنوان «شبکه هر ایرانی» می‌شناسند. این درحالی است که دیگر شبکه‌ها به سمت تخصصی شدن پیش رفته‌اند و روی یک یا دو موضوع معطوف می‌شوند؛ اما این شبکه به سبب عام بودن، باید موضوعات بسیاری را در کنداکتور خود اعم از اجتماعی، سیاسی، ورزشی، اقتصادی، سرگرمی و... تعریف و برنامه سازی کند. درکل رویکردهای شبکه یک سیما عبارت است از پرداختن به شعار سال و اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، مباحث خانواده محور، گفتمان‌سازی مطالبات مردم و مسئولان، طرح مسائل و اخبار روز اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که بیشتر برنامه‌سازی‌های این شبکه در سال 1395 براساس این رویکردها تعریف شده است. اما به طور خاص پیش‌بینی شده است که رویکرد شبکه یک به سمت برنامه‌های شاد، بانشاط و مفرح پیش برود.


نمونه‌ای از برنامه‌های شاد را می‌توانید نام ببرید؟

ساخت برنامه مسابقه محور دستپخت نمونه‌ای از این برنامه‌های بانشاط است که هر هفته از یکشنبه تا پنجشنبه برای خانواده هاپخش می‌شود. در ایام نوروز هشت مسابقه دستپخت پخش شد که در این هشت برنامه، 11 میلیون نفر برای رأی دادن به شرکت‌کنندگان در مسابقه شرکت کردند که این رقم نشان‌دهنده موفقیت برنامه است.

خاطره، دیگر برنامه‌ای است که با اقبال مخاطبان رو‌به‌رو شد که ابتدا هفته‌ای یک بار پخش می‌شد ولی با خواست مردم در پنجشنبه و جمعه هرهفته پخش می‌شود. برنامه طنز «گل اومد بهار اومد» و در ادامه آن برنامه طنز «سوءتفاهم» با اقبال مخاطب رو‌به‌رو بوده است، طوری که طنز سوءتفاهم هر روز ساعت 18 پخش می‌شود.


نگاه شبکه به ساخت سریال چگونه است؟

یکی از اولویت‌های سازمان صدا و سیما این است که شبکه یک هیچ‌گاه نباید خالی از سریال باشد؛ لذا مخاطبان هم این توقع را دارند که بهترین سریال‌ها را از این شبکه تعقیب کنند. با مرکز امور نمایشی سیما مذاکره شده و تا پایان سال مردم شاهد پخش سریال‌های قوی و باکیفیتی خواهند بود. سریال «علی‌البدل» یکی از این نمونه هاست که در ماه رمضان پخش می‌شود، به عبارتی یک سریال خیابان خلوت کن را پیش‌بینی کرده‌ایم. این سریال را خانم غفوری تهیه و آقای سیروس مقدم کارگردانی می‌کنند.


سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در شبکه یک چگونه بازتاب داشته است؟

به اعتقاد من تاثیر انتقال پیام‌های اجتماعی و اخلاقی مانند ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در قالب‌های نمایشی و فیلم و سریال خیلی زیاد است. برنامه‌های خانه ما، خانواده یک، سرزمین من، صیح به خیر ایران، درس‌هایی از قرآن، برنامه پزشکی بهداشتی نسخه و از همه مهم‌تر ثریا و پایش از جمله برنامه‌هایی هستند که سعی می‌شود به صورت مستقیم و غیرمستقیم سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی و مولفه‌های این فرهنگ را در آن مطرح کرده و مصداق‌های عینی برای آن بیاورد.


شبکه یک درماه مبارک رمضان چگونه دیده خواهد شد؟

با شروع ماه مبارک رمضان مخاطبان شاهد نوع متفاوتی از یک رقابت تلویزیونی خواهند بود و آن مسابقه استعدادیابی قرآن مجید است. این برنامه با آنچه تاکنون مخاطب از قرائت‌های قرآنی در سیما شاهد بوده است،کاملاً فرق می‌کند و به لحاظ دکور و ساختار اگر بیشتر و جذاب تر از برنامه‌های دورهمی و خندوانه نباشد، کمتر نیست. هیچ کدام از استعدادهای قرآنی شرکت کننده در این رقابت دارای رتبه ملی و بین‌المللی نیستند و استعداد خود را در قرائت کلام‌الله مجید محک می‌زنند.


تعامل شبکه یک با بخش اخبار معاونت خبر چگونه است؟

شبکه یک سیما در شبانه روز چهار باکس خبری دارد که برنامه نگاه یک را هم باید به آن افزود. این باکس‌های خبری، بخشی از زمان شبکه یک را به خود اختصاص داده اند و البته مخاطبان همیشگی خود را داشته و دارند. طبق توافقی در گذشته بین مدیران شبکه یک و مدیران معاونت خبر صورت گرفته بود در ازای یکساعته شدن خبر 21 مقرر شد که خبر ساعت 19 حذف شود. خبر 21 یکساعته شد و به دلیل ریتم و جذابیت تعریف شده برای آن با استقبال مدیران سیما رو به رو شد اما خبر ساعت 19 حذف نشد و مشکلاتی را برای تولید سیما ایجاد کرد. زیرا بین دو بخش خبری نزدیک به هم که در بین آنها اوقات شرعی مغرب هم وجود دارد، عملاً نمی‌توانستیم برنامه خاص و تعریف شده‌ای را قرار دهیم. شبکه یک به صورت روزانه نظرات، پیشنهادها و انتقادات مخاطبان خود را رصد می‌کند و سعی دارد سطح برنامه‌سازی خود را مماس با نظر مخاطبان کند. بنابراین در نیمسال دوم تغییر اساسی در کنداکتور سنتی شبکه یک بسیار ضروری و الزامی است.


موضوع شعار سال و اقتصاد مقاومتی چه نمودی در برنامه‌های شبکه یک دارد؟

شبکه یک سیما بحث اقتصاد مقاومتی را با برنامه‌های پایش و ثریا پیشتر و جلوتر از دیگر شبکه‌ها مطرح کرده است و به جدیت هم این برنامه‌ها را با موضوع اقتصاد مقاومتی پیگیری می‌کند. همچنین در گذشته برنامه‌ای تحت عنوان حرف حساب تهیه می‌شد که این برنامه بزودی با رویکردی جدید و با توجه به شعار سال با هدف معرفی و حمایت از مشاغل خُرد و پایه که از اهداف اقتصاد مقاومتی است، ساخته خواهد شد. مجری حرف حساب احتمالاً آقای اسفندیاری خواهد بود که تسلط خوبی روی مباحث اقتصادی دارد. بعلاوه طرح ساخت یکی از موفق‌ترین برنامه‌های اقتصادی سازمان به ریاست رسانه ملی ارائه شده که در صورت نهایی شدن، مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد. در این برنامه بین تولیدکنندگان کالاهای داخلی نوعی رقابت ایجاد خواهد شد و داور اصلی این رقابت، مردم خواهند بود که با نظرات خود بهترین و موفق‌ترین برند داخلی را معرفی می‌کنند. برنامه مناظره هم بر خلاف قبل که با حضور پنج یا شش مهمان تهیه می‌شد و عمدتاً با کمبود وقت مواجه می‌شد، قرار است با دو یا سه مهمان برگزار شود تا مهمانان وقت کافی برای بحث‌های چالشی روز داشته باشند.


یک خبر خوش شبکه یک برای مخاطبان؟

یک خبر خوش این‌که بزودی گروه کودک در شبکه یک سیما راه‌اندازی خواهد شد و مخاطبان این سن خاص با اجرایی متفاوت در برنامه‌های کودک رو‌به‌رو می‌شوند. در رویکرد جدید برنامه کودک، مقرر شده است که مجری برنامه به جای این که یک خانم یا آقا باشند، یک عروسک مجری برنامه باشد و حتی مهمانان برنامه هم عروسک هستند. به عبارتی سعی می‌شود عموها و خاله‌هایی که به صورت روتین در برنامه‌های کودک حضور داشتند، کمتر دیده شوند و بیشتر عروسک‌محور باشد. دلایل موفقیت برنامه‌هایی مانند کلاه‌قرمزی و مدرسه موش‌ها از این نوع است. در حال حاضر دو باکس کودک و خردسال برای صبح‌ها و کودک و نوجوان برای بعد از ظهرها تعریف و پیش‌بینی شده است.


آیا در ماه مبارک رمضان احتمال پخش ربنای شجریان از شبکه یک وجود دارد؟

برای پخش صدا و مناجات ربنای شجریان در ماه مبارک رمضان باید شورای معارف سازمان تصمیم‌گیری کند. تاکنون حدس و گمان‌ها زیاد بوده که آیا ربنای شجریان از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود یا نه؟ به نظر من پخش آن مورد خاصی نخواهد داشت ولی نه این‌که در صورت اجازه پخش، همه شبکه‌ها بخواهند به یکباره پخش موازی کنند. سازمان و شورای عالی قرآن باید برنامه‌ریزی کنند تا ما بتوانیم از اصوات دیگر هم استفاده کنیم. چرا بعد از شجریان دعای ربنای خوبی ماندگار و تاثیرگذار تولید نشده است. آیا کار جدید نباید تولید شود؟ همین اتفاق در اذان رخ داده است. اذان موذن‌زاده به اذانی ماندگار و دلنشین تبدیل شده است ولی آیا باید به همین اکتفا کرد. یکی از دلایل راه اندازی رقابت استعدادهای اذان و ابتهال همین است که رسانه صداهای تازه‌ای در ادعیه‌خوانی و اذان‌گویی و قرائت قرآن مجید کشف کند. برخی افراد چه در فضای مجازی و حقیقی، تمایل دارند که موارد را سیاسی کنند؛ به عنوان مثال ممنوع‌التصویری شجریان را یک کار سیاسی جلوه می‌دهند و در شبکه‌های اجتماعی آن را بهانه کرده و به رسانه ملی هجمه می‌کنند. در حالی که شبکه چهار چندی پیش خبر بیماری آقای شجریان را بازتاب داد.

 

 

 

*محمد زندکریمخانی

کد خبر:  1557194
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, فرهنگی
Tags: ماه رمضان, صدا و سیما, رمضان, ماه شوال, ماه مبارک رمضان, تلویزیون , شبکه یک سیما, نوروز, شجریان, شبکه یک, رمضان 95, رمضان 1395, عید فطر 1395, رمضان ١٣٩٥, ماه رمضان 1395, عید فطر 95, فطر 95, عید فطر ١٣٩٥, عید فطر ٩٥, عيد فطر 2016, علی البدل, نوستالژیک, عید فطر ۱۳۹۵
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

ساخت «کلاه قرمزی ۹۶» قطعی شد/ پخش از شبکه ۲ سیما


30a30.ir : عوامل سازنده برنامه «کلاه قرمزی» ساخت سری جدید این مجموعه را به زودی برای پخش نوروز ۹۶ از شبکه دو سیما آغاز می کنند. کلاه قرمزی از عروسک...

انعکاس گسترده اقدام صداوسیما/ ایران پشت پرده ترامپ و کلینتون را نمایش داد


30a30.ir :  پخش سریال «خانه پوشالی» توسط صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، انعکاس گسترده ای در رسانه های آمریکایی داشته و برخی عنوان کرده اند که ایر...

جنتی اولین قربانی انتخابات ۹۶ / دوقطبی فرهنگی نتیجه ناکامی اقتصادی


30a30.ir : احسان قاضی زاده  اظهارداشت: من نه به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، بلکه به عنوان فردی که سابقه فرهنگی و از...

عرفه؛ روز حق مداری و آراستگی روح و جان


30a30.ir : حجاج و زائران خانه خدا در نهم ذی الحجه همزمان با روز عرفه با هر نژاد و ملیتی که هستند برای ادای بندگی خالصانه خود در صحرای سوزان عرفات گرد...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران