:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 425 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


روحانی: ایران پرچمدار مبارزه با تروریسم/ اگر ایران نبود دو دولت توسط تروریست ها اداره می شد

رییس‌جمهوری، ایران را پرچمدار شعار و عمل در مبارزه با تروریسم دانست و گفت: اگر ایران نبود، داعش عملا تحقق می‌یافت و آنها هم بر دمشق و هم بر بغداد پیروز می‌شدند.

30a30.ir : حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دومین سمینار بین‌المللی محیط زیست، دین و فرهنگ افزود: داعش یعنی دولت عراق و شام كه اگر ایران نبود، امروز با یك گروهك تروریستی مواجه نبودیم بلكه در منطقه و جهان با دو كشور و دو دولت كه توسط تروریست‌ها اداره می‌شد، مواجه بودیم؛ آنگاه پاریس، بلژیك و نیویورك چه می‌كرد؟
رییس‌جمهوری ادامه داد: كسانی كه قدر مجاهدت‌های این مردم و ایران را نمی‌دانند كمی دقت كنند و ببینند ایران پرچمدار شعار جهان عاری از خشونت و افراطی گری (WAVE) است و در مقام عمل هم پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده است.
رییس‌جمهوری با اشاره به سمینار بین‌المللی محیط زیست، دین و فرهنگ گفت‌: امروز رسالت و وظیفه ما این است كه شانه‌هایمان را زیر بار مسئولیت اقلیم منطقه‌ای و جهانی خود قرار دهیم.
روحانی ادامه داد: خوشحالیم كه این سمینار روزی در تهران برگزار می‌شود كه در نیویورك سند مهم اقلیم در حال امضا و توجه جهانیان به مساله محیط زیست است.
وی اضافه كرد: امیدوارم پیام امروز از تهران در كنار پیام از نیویورك و پاریس، پیام قدرتمند جهانی را به همه بدهد كه با وحدت، همفكری، تلاش و كوشش پیگیر همگان می‌توانیم به این هدف مهم دست یابیم.
رییس شورای عالی محیط زیست تصریح كرد: اگر در این زمینه فعالیت نكنیم، كره خاكی دچار شرایط سخت خواهد شد و شاید زیست انسان‌ها مشكل یا ناممكن شود؛ پس برای زندگی، حیات و ادای وظیفه خود در برابر مام انسان‌ها یعنی همان كره خاكی باید به وظیفه خود عمل كنیم.
روحانی یادآور شد: همه ادیان الهی این پیام را برای بشریت دارند كه طبیعت برای شماست اما باید از این طبیعت به درستی و با برنامه صحیح استفاده كنید. شما از زمین هستید اما وظیفه آبادانی آن را برعهده دارید.

**ایران منادی گفت و گوی تمدن ها و جهان عاری از خشونت
وی افزود: بسیار خوشحالم كه از ایران و تهرانی سخن می‌گویم كه ندایش به‌عنوان خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به گوش منطقه و جهانیان رسید. مفتخرم از كشوری حرف می‌زنم كه ندای گفت‌وگوی تمدن‌ها از این سرزمین به پا خاست و خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم كه محیط زیست، فرهنگ، ادیان و تعامل بین فرهنگ و توسعه پایدار، در سال 2001 از تهران آغاز شد.
رییس‌جمهوری ادامه داد: خوشحالم از تهرانی سخن می‌گویم كه ندای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از این سرزمین به پا خاست و در مجمع عمومی سازمان ملل تثبیت شد. مفتخرم از ایرانی سخن می‌گویم كه ندای بلند آن برای جهانیان اعتدال و میانه‌روی است و به دنیا می‌گوید راه نجات ما این است كه راه میانه و بدون افراط چه در برابر هم‌نوعان و چه طبیعت را برگزینیم.
روحانی اضافه كرد: خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم كه توانست مهم‌ترین و پیچیده‌ترین معضل حقوقی، سیاسی، فنی و بین‌المللی سال‌های اخیر از طریق گفت‌وگو با 6 قدرت جهان و 1+5 كنار میز مذاكره با منطق و استدلال حل كند.
وی اظهار داشت: خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم كه 200 سال است به هیچ كشوری تجاوز نكرده و آنگاه كه مورد تجاوز قرار گرفت با شجاعت و قدرت از كشور و ملت خود دفاع كرد و پیروز شد.
رئیس جمهوری یادآور شد: اینجا سرزمین ایران، سرزمین همزیستی مسالمت‌آمیز است كه فرهنگ‌ها، ادیان و اقوام مختلف با صلح، صفا و برادری در كنار هم زیسته‌اند و امروز هم همین راه همزیستی را ادامه می‌دهند.

** دولت یازدهم بحق دولت محیط زیست است
روحانی گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیت با وجود همه مشكلات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی كه پیش پای خود داشت و علیرغم ناامنی در كشورهای اطراف كه ذهنش را از لحاظ ثبات امنیت مشغول كرده بود، مساله مهم محیط زیست را از یاد نبرد. شاید تعجب كنید نخستین دستور دولت یازدهم در روز اول كاری، احیای دریاچه ارومیه بود.
این جمله رییس‌جمهوری مورد تشویق حاضرین قرار گرفت كه وی ادامه داد: این دولت كار خود را از محیط زیست آغاز كرد و لبخندش آن زمان بود كه زاینده‌رود را احیا شده دید و دریاچه هامون پرتلاطم شد.
روحانی اضافه كرد: این دولت زمانی خوشحال بود كه نخستین گام‌های موثر را در زمینه آلودگی هوا و ریزگردها برداشت. دولت یازدهم به حق، دولت محیط زیست است گرچه مساله محیط زیست موضوعی كوتاه مدت نیست و همه باید در بلندمدت برای حل این معضل برنامه‌ریزی و اقدام كنیم. در این صورت موفق خواهیم شد.
وی یادآور شد: امسال هم نخستین برنامه دولت پس از نوروز كه تصویب شد، ‌جمع‌آوری خودروهای فرسوده بود. این كار آغاز شده چرا كه یكی از عوامل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است.
رییس‌جمهوری با اشاره به تلاش سال گذشته دولت در همین راستا گفت: سال گذشته بسیاری از نیروگاه‌هایی كه با نفت و مازوت اداره می‌شد، تبدیل به گاز شد. در زمینه گاز نیز هر روز افزایش منابع در طول یكی،‌ دو سال گذشته را شاهد بودیم و در همین راستا امسال هم فازهای جدیدی در پارس جنوبی افتتاح می‌شود.
روحانی توضیح داد: در زمینه بنزین هم دولت تلاش كرد بنزین یورو 4 حداقل در شهرهای بزرگ در اختیار خودروها قرار دهد تا از آلودگی‌ها كاسته شود. همچنین با برنامه وسیعی در زمینه ریزگردها در حال مقابله با این پدیده است، گرچه در این بخش همكاری كشورهای همسایه بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم به محیط زیستی سالم دست یابیم، تردید نكنیم كه یكی از عوامل مهم و موثر، حركت فرهنگی در جامعه خواهد بود. باید نحوه زیست در كره خاكی را از دبستان به فرزندان بیاموزیم.

**نقش مبلغان دینی در حفاظت از محیط زیست
رئیس دولت تدبیر و امید، نقش آموزش و پرورش و رسانه‌های عمومی را بسیار سنگین دانست و گفت: مبلغان دینی و مذهبی نیز وظیفه خطیری دارند اما علیرغم قدرت بزرگ تاثیرگذاری در جامعه، متاسفانه آنچنان كه باید در دهه‌های گذشته در این زمینه فعالیت نكردند.
روحانی ادامه داد: محیط زیست می‌تواند عاملی برای وحدت ادیان هم باشد. اگر كاركرد گروهی ادیان را كنار هم قرار دهیم بهتر می‌توانیم در این زمینه به وحدت و اتحاد دست یابیم كه یكی از آن زمینه‌ها صلح جهانی و مقابله با افراط، خشونت و تروریسم است.
وی تصریح كرد: خوشحالم بگویم آن روزی كه تروریست‌ها برای سقوط بغداد تلاش كردند، این ایران بود كه پیش از همه به ندای مظلوم مردم عراق پاسخ مثبت داد و در دمشق نیز چنین بود.
رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت‌: اگر می‌خواهیم زندگی راحتی داشته باشیم و سعادت ما تضمین شود، راهی جز اعتدال در رفتار با یكدیگر و دوری از خودخواهی و افراط و خشونت در رفتار با طبیعت نداریم. امیدوارم همه به وظایف اجتماعی و حفظ محیط زیست عمل كنیم.

**محیط زیست یك وظیفه مهم انسانی،‌دینی، اجتماعی و فرهنگی
روحانی با بیان اینكه مساله اعتقادات دینی به‌عنوان یك پایه و انگیزه مهم می‌تواند در حركت جامعه به سمت اهداف بلند انسانی تاثیرگذار باشد، گفت: محیط زیست به‌عنوان هدفی است كه اگر بشر نتواند از آن حراست كند، زندگی همه انسان‌ها در معرض خطر قرار می گیرد، بنابراین محیط زیست به‌عنوان یك وظیفه مهم انسانی، دینی، اجتماعی و فرهنگی برای همه ما مطرح است.
وی ادامه داد: ازدیاد جمعیت نیاز به غذا و مسكن بیشتر و شرایط لازم برای زندگی داشت؛ بنابراین بیشتر شدن جمعیت نخستین فشار بر طبیعت بود. آن زمان كه بشر توانست به صنعت دست یابد، نخست تصور می شد كه دیگر نیاز نیست از طبیعت بیشتر استفاده كرد اما با گذشت زمان همین صنعت باری بر دوش طبیعت شد و حتی به جنگ با طبیعت و سلامت محیط زیست به پاخاست.
رئیس شورای عالی محیط زیست به مواردی دیگر نیز كه باعث نابودی طبیعت شد، اشاره كرد و گفت: همه این موارد كنار هم قرار گرفت و روشن شد علم به تنهایی؛ و دستیابی به منابع جدید بدون برنامه ریزی صحیح برای حفظ محیط زیست منجر به توسعه پایدار نمی شود و این توسعه نمی تواند ادامه یابد.
روحانی تصریح كرد: توسعه ای پایدار است كه انسان در كنار حركت برای صنعتی شدن، در برابر كره خاكی احساس مسئولیت كند.
وی افزود: دید مذهبی به ما می گوید ما مدیون كره خاكی هستیم، اساس وجود ما از كره خاكی است، در این كره خاكی زندگی و از نعمات این كره خاكی استفاده می كنیم، پس باید دین خود را به این مام انسانها ادا كنیم.
روحانی با بیان اینكه ما در برابر دین، اعتقادات، زمین و نعمت های زمین مسئولیت داریم، گفت: مگر می توانیم در مساله بسیار مهم محیط زیست بدون اتكا به فرهنگ و بهره گیری از فرهنگ، ایمان، دین و انگیزه معنوی این مشكل را حل و فصل كنیم و بتوانیم به وظایف بسیار سنگینی در برابر محیط زیست عمل كنیم.
وی با تاكید بر اینكه بدون صلح و اعتدال، توسعه پایدار امكان پذیر نیست، اظهار داشت: صلح نیز بدون توسعه پایدار امكان پذیر نخواهد شد، ما همه باید با افراط، خشونت، جنگ و تروریسم مقابله و در برابر تخریب محیط زیست ایستادگی كنیم. اینها كنار هم هستند. جهان ما باید عاری از خشونت و افراط باشد.
رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه طبیعت هوشمند و پاسخ وی به بشر بسیار سخت است، گفت: البته طبیعت بسیار صبور است سالها صبوری می كند اما اگر ببیند ظلم بر او ادامه می یابد به سختی انتقام می گیرد. اگر تالاب ها و دریاچه ها را خشك كردیم به سختی از ما انتقام می گیرد، زمین شوره زاری می شود كه با یك توفان میلیون ها هكتار زمین مزروعی را نابود می كند، اگر جنگل ها و مراتع را نابود كردیم به سختی از ما انتقام می گیرد با باران و سیلی سرسخت زندگی ما را در موضع خطر قرار می دهد.
روحانی افزود: ما باید با طبیعت همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم و با آن مقابله نكنیم در غیر این صورت حتما شكست خواهیم خورد چرا كه قوانین طبیعت قوانین خداست، اگر به جنگ با قانون خدا به پاخاستیم این ما هستیم كه شكست می خوریم.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1557064
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, روحانی, حسن روحانی, خاورمیانه , رئیس جمهور ایران, هسته ای, بغداد, بلژیک , گروه 1+5 , سلاح هسته ای, دمشق , محیط زیست, پاریس , تهران , آموزش و پرورش, نیویورک, بنزین, آلودگی هوا, بنزین یورو 4, WAVE, مبارزه با تروریسم, داعش.isis, سمینار بین‌المللی محیط زیست دین و فرهنگ
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

تردد بدون محدودیت خودروهای پلاک ایران در عراق


 بر اساس توافقات بین دو کشور ایران و عراق، این روزها در شهر کربلا و دیگر شهرهای مذهبی عراق خودروهایی با پلاک جمهوری اسلامی ایران در حال تردد هستن...

کارخانه اسلحه‌سازی ایران بیخ گوش اسرائیل?!


 ایران در لبنان کارخانه اسلحه‌سازی تاسیس کرده است. ظاهرا در این کارخانه انواع سلاح ‌از جمله موشک با برد بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر و نیز پهپادهای انفج...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران