:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 549 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


رئیس مجلس: اجرای توافق هسته ای فصل نوینی بر روی کشورهای منطقه گشوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای توافق هسته ای فصلی نوین برای ارتقای همکاری ها میان ایران و کشورهای منطقه گشوده و کشورهای منطقه با بهره گیری از شرایط پس از توافق وین می توانند گام های اساسی برای رفع تهدیدهای مشترک از جمله تروریسم و افراط گرایی و نیز کمک به توسعه و پیشرفت منطقه بردارند.

30a30.ir : دکتر علی لاریجانی که روز یکشنبه در نشست افتتاحیه روسای یازدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی سخن می گفت، افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از 12 سال مذاکره و مقاومت توانست یکی از پر فراز و نشیب ترین مقاطع تاریخی خود را با موفقیت پشت سر بگذارد و حقوق هسته ای اش را تثبیت کند.

وی اضافه کرد: توافق هسته ای در واقع پیروزی دیپلماسی و نفی تهدید و تحریم بود و کارآمدی راه کارهای مسالمت آمیز حل و فصل اختلافات را بیش از پیش به منصه ظهور رساند.

لاریجانی در ادامه سخنانش، گفت: در حین مذاکرات هسته ای شنیدیم که یکی از کشورهای منطقه به یک قدرت بزرگ اصرار می کرد که مذاکرات را به عقب بیاندازد تا قیمت نفت را پایین بیاورند؛ آنها (با پایین آوردن قیمت نفت) به همه کشورهای اسلامی لطمه زدند.

وی افزود: ایران اتکایی به نفت ندارد و منابع متعددی دارد ولی آنها با توهم خود به همه ضرر زدند؛ بعد از توافق هم یک نگرانی به کشورهای منطقه القا می کردند که ممکن است ایران به کشورهای منطقه تعرض کند.

رییس مجلس شورای اسلامی این سوال را مطرح کرد که آیا جمهوری اسلامی ایران در 36 سال گذشته به کشوری در منطقه تعرض کرده است؟.

وی با اشاره به منش امام خمینی(ره) در خصوص رابطه با کشورهای اسلامی، اظهار داشت: صدام به ایران حمله کرد، اما جمهوری اسلامی ایران تلافی نکرد و ما وارد رقابت های خرد در منطقه نشده و نمی شویم؛ ما اعتقاد داریم اختلافات را باید با گفت وگو حل کنیم؛ همه فرق اسلامی یک پیامبر و یک قبله دارند و برهمین اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران کمک به کشورهای منطقه برای وحدت است.

لاریجانی در خصوص موضوع سوریه نیز گفت: برخی کشورها به ما می گفتند که شما بر قضیه سوریه اصرار نکنید؛ این کشور ظرف دو هفته سقوط می کند، اما الان چهار (بیش از پنج) سال است که سوریه درگیر مساله تروریسم است. ما می دانیم که به تروریست ها در سوریه کمک های مالی و تسلیحاتی صورت می گیرد و این مساله در آینده گریبان خودشان را خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه مساله تروریسم یک مساله تاکتیکی نیست، بلکه مساله ای راهبردی برای کشورهاست، گفت: مساله سوریه و یمن و سایر کشورهای منطقه راه حل نظامی ندارد بلکه از طریق سیاسی و گفت وگو حل خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: راه حل نظامی و استفاده از توپ و تانک بسترسازی برای تروریسم است و توصیه ما در اینگونه موارد فقط میز مذاکره است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افراط گرایی، تروریسم و فرقه گرایی به تهدیدهای بزرگ برای صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است، این پدیده را محصول رفتارهای مداخله جویانه و غیرمسئولانه برخی بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای در خاورمیانه و شمال آفریقا خواند و گفت: این پدیده لطمات جبران ناپذیری را بر پیکر امت اسلامی وارد کرده است.

وی با اشاره به ماجراجویی تروریست ها در سوریه گفت: برخی کشورها در ابتدا تحت عنوان حمایت از دمکراسی از تروریست ها حمایت کردند، اما آیا در عراق هم مساله دمکراسی بود که تروریست ها به این کشور هجوم آوردند و چندین شهر را تصرف و مردم را آواره کردند؟.

لاریجانی اضافه کرد: این امر نشان می دهد که مساله سوریه نیز بخاطر کاستی در دمکراسی نبود و آنها به دنبال اهداف دیگری بودند گرچه به هدف خود نرسیدند.

وی همچنین در خصوص اعدام شیخ النمر در عربستان نیز گفت: در عربستان یک روحانی مظلوم و صلح طلب را اعدام کردند اما ما معتقدیم، به خاطر اظهار نظر نباید کسی را گردن بزنند و ما توصیه می کنیم مسائل و مشکلات کشورهای اسلامی از راه گفت وگو و مدارا حل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت اتخاذ اقدامات هماهنگ از سوی کشورهای منطقه جهت مقابله با سیاست های مبتنی بر طائفه گرایی تاکید دارد و بی تردید مجالس کشورهای اسلامی مسئولیت سترگی در این رابطه بر عهده دارند و می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود در اجلاس روسای اتحادیه بین المجالس اسلامی به روند تحولات در یمن اشاره کرد و گفت: آنچه امروز در یمن می گذرد، یک تراژدی تمام عیار انسانی را رقم زده است؛ جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و راه کارهای سیاسی و گفت وگوهای یمنی - یمنی با مشارکت همه احزاب و گروه ها و جریان های سیاسی اجتماعی زیر نظر سازمان ملل متحد و نیز تشکیل دولت وحدت ملی تنها راه عبور از بحران جاری و جلوگیری از تشدید فجایع انسانی در یمن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که این نشست با هم اندیشی و تشریک مساعی هیات های پارلمانی کشورهای اسلامی گام های عملی برای کاهش آلام مردم منطقه، بویژه کشورهای عراق، سوریه و یمن بردارد و به ایجاد صلح و ثبات در منطقه کمک کند.

لاریجانی شامگاه شنبه در راس هیاتی پارلمانی وارد بغداد شد و از سوی سلیم الجبوری همتای عراقی اش مورد استقبال قرار گرفت.

اجلاس پارلمان های کشورهای اسلامی از روز چهارشنبه گذشته در بغداد آغاز بکار و طی سه روز گذشته جلسات و نشست های خود را در سطح نمایندگان برگزار کرد و صبح امروز نشست افتتاحیه در سطح روسای مجالس کشورهای اسلامی برگزار شد که در آن علاوه بر رئیس مجلس شورای اسلامی، فواد معصوم رئیس جمهور، حیدرالعبادی نخست وزیر و سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق سخنرانی کردند.

در یازدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی، نمایندگانی از 40 کشور اسلامی و عربی حضور دارند که 10 کشور در سطح روسای مجالس خود در آن شرکت کرده اند.
همچنین به گفته رئیس پارلمان عراق 16 کشور عرب در این اجلاس حاضر شده اند و عربستان، قطر، امارات و بحرین جزء غایبان این اجلاس هستند.

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1554386
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: سوریه, ایران, عربستان , مجلس شورای اسلامی, قطر , امارات , علی لاریجانی, رئیس مجلس, هسته ای, عراق, وین, لاریجانی, قیمت نفت, بحرین, توافق هسته ای, توافق, یمن, Iran , رئیس پارلمان عراق, سلیم الجبوری, اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران