:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 421 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


پذیرش حق غنی سازی ایران از سوی آمریکا یک گام رو به جلو بوده است

رییس قوه قضاییه گفت: پذیرش حق غنی سازی و فعالیت هسته ای صلح آمیز ایران از سوی آمریکا و کشورهای استکباری یک گام رو به جلو برای ایران بوده است.

30a30.ir : به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز یکشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی، خواستار ارزیابی توافق و جمع بندی مذاکرات هسته ای مبتنی بر مصالح ملی و فارغ از نگاه های سیاسی و جناحی شد.


** توافق هسته ای باید منصفانه ارزیابی شود

رییس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه باید ارزیابی های صورت گرفته درباره توافق هسته ای منصفانه و واقع بینانه باشد گفت: موضوع هسته ای و توافق صورت گرفته یک مسئله ملی است و نباید به هنگام ارزیابی، غیرواقع بینانه و بر خلاف مصالح ملی سخن گفت بلکه باید با وفاق و همدلی از این مسئله به عنوان گامی رو به جلو و برای توسعه و پیشرفت کشور و مصالح ملی بهره گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه غرب هیچ گاه موضوع فعالیت هسته ای ایران و فعالیت سانتریفیوژها را از سوی جمهوری اسلامی ایران نمی پذیرفت و به صورت کاملاً ظالمانه در مقابل این حق مسلم ایران ایستاده بود، تصریح کرد: اما اکنون این مسئله پذیرفته شده است و انکار این واقعیت و گفتن اینکه این توافق هیچ حاصلی برای ایران نداشته است انکار واقعیت و نگاهی بدبینانه به این توافق است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید از ریس جمهور، اعضای تیم مذاکره کننده دیگر مسئولان عالی نظام که در این امر تلاش کرده اند و بویژه مقام معظم رهبری تشکر کرد، تاکید کرد: اگر حمایتها و پایمردی ها و ایستادگی های قهرمانانه معظم له بر سر مصالح ملی نبود، غربی ها حاضر به پذیرش حق ایران نبودند و مذاکرات به مسیر دیگری می رفت.

وی خاطرنشان کرد: در یک ارزیابی منصفانه باید گفت که آنچه به دست آمده حاصل مجموع مقدورات کشور و تیم مذاکره کننده بوده است و همه می دانند که فضای مذاکرات فضای بسیار سنگین و شکننده بود.

رییس دستگاه قضا تاکید کرد: از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات و توافق حاصل شده محدودیت های سنگینی را پذیرفته است که از آن جمله می توان درباره تعداد سانتریفیوژها، دامنه تحقیق و توسعه امور هسته ای و محدودیتهای در مقام اجرا نام برد بنابراین در یک ارزیابی منصفانه هم باید دستاوردهای این توافق از جمله شناخته شدن حق غنی سازی (ولو در عمل) ملاحظه شود و هم محدودیت های پدید آمده.


** توافق هسته ای قانونی بررسی شود

آیت الله آملی لاریجانی افزود: روند قانونی تصویب و تایید این توافق در کشور باید طی شود و در این مسیر قانونی قطعاً توافق حاصل شده باید با دقت، تأنی و متانت در شورای عالی امنیت ملی و مجلس بررسی شود و در یک روند قانونی باید ضمن نگرانی نسبت به محدودیت های ایجاد شده نسبت به آسیب های احتمالی و کاهش آنها هم فکر کنیم.

رییس قوه قضاییه یکی از نقاط آسیب پذیر را وجود برخی حفره های امنیتی در توافق صورت گرفته اعلام کرد و گفت: نباید توافق صورت گرفته مسیری برای تسهیل دسترسی به نقاط امنیتی و نظامی شود و کوتاهی و قصور درباره حل این موضوع گناهی نابخشودنی است.


**آمریکایی ها تجدیدنظر کنند

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با همدلی و وفاق همه مسئولان و مردم این توافق تبدیل به فرصتی برای رشد و توسعه کشور و رفع موانع شود، تصریح کرد: امیدواریم آمریکایی ها نیز از این پس درصدد جبران اشتباهات گذشته خود نسبت به مردم و کشور ایران برآیند و در رفتار خود تجدیدنظر کنند.

وی اضافه کرد: اگرچه در همین روزهای اخیر نیز برخی صحبتها و اظهارنظرهای صورت گرفته در آمریکا نشان می دهد که گویا قرار نیست آنها در نگاه خود تجدیدنظر کنند تا آن جا که برخی ها در آمریکا گفته اند از اطلاعات به دست آمده حین بازرسی های هسته ای ایران می توان بعدها به منظور حمله احتمالی به این کشور استفاده کرد که این چنین سخنانی هر انسانی را بر می آشوبد.

رییس قوه قضاییه سپس این پرسش را مطرح کرده است، مگر آمریکایی ها در طول چند دهه اخیر کم ایران را تهدید کردند و آیا غیر از این است که با حمایت های آمریکا و چراغ سبز آنها صدام به این کشور حمله کرد و آمریکایی ها هواپیمایی مسافربری ما را سرنگون و یا به طبس حمله کردند و دهها جنایت و توطئه دیگر انجام دادند؟

رییس دستگاه قضا، خاطرنشان کرد: آنها در حالی مردم مقاوم و منسجم ایران را تهدید می کنند که حتی در کشورهایی مانند عراق و افغانستان هم پیروز نشدند پس امیدواریم در نگاه خود به ایران که وحدت و تلاششان در حفظ انسجام ملی و صیانت از کشورشان مثال زدنی و بی نظیر است تجدیدنظر کنند و کاری نکنند که بار دیگر خوی استکباری و ضد انسانی آنها را آشکار کند.


**تسلیت به خانواده های قربانیان سیل اخیر

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع سیل اخیر در بعضی مناطق کشور و با تسلیت به خانواده ها و بازماندگان قربانیان این حادثه خواستار نظارت بیشتر سازمانهای متولی به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه در حریم و بستر رودخانه ها شد و گفت: حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله در تمام دنیا پیش می آید و مهم این است با تدبیر مناسب تبعات وقوع چنین حوادثی را کم کنیم نه اینکه با تصرفات غیرقانونی و غیرمعقول در بستر و حریم رودخانه ها، جنگل زدایی و ساخت و ساز در چنین مناطقی خودمان را در معرض آسیب قرار دهیم.

رییس قوه قضاییه جلوگیری از تلفات و خسارات سنگین در وقوع چنین حوادثی را به افزایش نظارت در حوزه ساخت و سازها و جلوگیری از تصرفات غیرقانونی و غیرمنطقی در حریم رودخانه ها و جنگلها و مناطق طبیعی و در کنار آن همکاری مردم و گسترش فرهنگ ساخت و سازهای قانونی و احترام به محیط زیست طبیعی مرتبط دانست.

وی اظهار داشت: البته هر چقدر هم که نظارت ها تشدید شود اگر همکاری عمومی نباشد و ساخت و سازها نه در حاشیه رودخانه ها که حتی در بستر رودخانه ها صورت گیرد اگر هر 20 سال یا 30 سال هم حوادث طبیعی رخ دهد باز هم تلفات آن سنگین خواهد بود.

آیت الله آملی لاریجانی خواستار توجه و نظارت بیشتر دستگاههای متولی از جمله سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی در روند تخریب جنگل ها و ساخت و سازهای بی رویه و غیر قانونی شد و از تشدید نظارت های قوه قضاییه از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی های سراسر کشور برای کاهش اینگونه تخلفات خبر داد.


** دادستان بعنوان مدعی العموم در حادثه سیل ورود می کند

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دستگاه قضایی گرچه در موضوع سیل و توفان اخیر متولی و مجری نیست، گفت: اما می تواند دخالت و از طریق سازمان بازرسی کل کشور دستگاههای متولی را مواخذه کند که چرا کوتاهی کردند و مانع تخریب محیط زیست و ساخت و سازهای غیرمنطقی نشدند و در کنار آنها دادستانی کل کشور هم باید دادستانی های سراسر کشور را نسبت به پیگیری چنین تخلفاتی از سوی افراد متخلف و کوتاهی مسئولان اجرایی در رسیدگی و نظارت های خود، به صورت فعالتری وارد عمل کند.


**مردم هم همکاری کنند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی گزارشها و مصاحبه های انجام شده پس از وقوع سیل اخیر از سوی برخی مردم خسارت دیده اظهار کرد: یکی از خسارت دیده ها که متاسفانه نه در حاشیه رودخانه که در بستر رودخانه، خانه بنا کرده بود می گفت که چرا آن موقع که ما اقدام به ساخت و ساز کردیم دستگاههای متولی و نظارتی به ما تذکر ندادند البته این سخن درست است.

وی افزود: دستگاه های نظارتی باید وظیفه خود را انجام دهند ولیکن این شخص باید به خودش هم بگوید چرا آن وقتی که در بستر رودخانه، خانه سازی کردم فکر اینجا را نکرده بودم.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: متاسفانه برخی از مردم حاضرند از همه مسوولیت های خود در انجام امور غافل شوند و تمام مسوولیت را به دوش دستگاههای اجرایی و نظارتی بیندازند.


**حمله به یمن مصداق جنایت جنگی

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به ادامه حملات غیرانسانی نیروهای سعودی به مردم یمن خواستار توقف این حملات و دخالت محافل بین المللی برای پایان یافتن این جنایت جنگی شد و گفت: طبق برخی گزارشهای محرمانه ارزیابی عربستان خاتمه جنگ در 6 روز بوده است اما می بینیم که این حملات مدتهاست ادامه دارد و طبیعی است که مردم مسلمان یمن حاضر به پذیرش سلطه کشور دیگری نیستند و با مقاومت خود نقشه های متجاوزان را نقش بر آب کرده اند.

رییس قوه قضاییه حملات سعودی ها به مردم یمن را مصداق جنایت جنگی دانست و افزود: سعودی ها باید پاسخ گوی این حملات باشند و بدانند که گرچه چند صباحی اکنون قدرت حملات هوایی به مردم بی دفاع یمن را دارند اما به هر حال روزی باید در مقابل همین مردم پاسخ گو باشند و مسوولیت حملات غیرانسانی خود را بپذیرند.

براساس این گزارش، در جلسه امروز مسوولان عالی قضایی اصغر جهانگیر رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گزارشی از وضعیت زندانهای کشور و شرایط زندانیان ارائه داد که آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص بر اقدامات ایجابی برای کاهش زندانیان و رفع مشکلات و معضلات زندانها تاکید کرد.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1551356
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, اجتماعی
Tags: آمریکا, ایران, قوه قضائیه, مقام معظم رهبری, رئیس جمهور, هسته ای, مذاکرات هسته ای, مذاکره, محیط زیست, دادستان, رئیس قوه قضائیه, غنی سازی, سانتریفیوژ, توافق هسته ای, توافق, آیت الله صادق آملی لاریجانی, آیت الله آملی لاریجانی, سیل, تخریب جنگل ها, مشکلات زندانها, زندان.
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر


 روستای جبل واقع در ۳۵ کیلومتری ارومیه – مهاباد می باشد همچنین روستای باراندوز واقع در ۲۰ کیلومتری ارومیه – اشنویه می باشد.   بر اثر سیل ر...

9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان


   معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به جان باختن 9 نفر به دلیل وقوع سیل و آب‌گرفتگی در 4 استان کشور، گفت: 15 نفر نیز به ...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران