:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 466 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


رشد 35 درصدی آسیب های چهارشنبه سوری 92 نسبت به 91

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ضمن بیان آمار حوادث چهارشنبه سوری سال 92 توصیه های پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری را تشریح کرد.

30a30.ir : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر علیرضا مغیثی گفت: آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه، آیین آتش افروزی است که تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه سوری» بر خود گرفته و متاسفانه در سال های اخیر چهارشنبه سوری از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.

وی افزود: سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم و یا معلول می شوند و هزاران خانواده ایرانی سال نو را با غم و اندوه شروع می کنند. لحظه ای غفلت مسیر زندگی این افراد را تغییر می دهد و هیچ فردی اعم از تولید کننده، مجری آتش بازی، ناظران یا حتی عابران پیاده و رهگذران از آسیب های چهارشنبه سوری در امان نیستند.

وی ادامه داد: در مطالعاتی نشان داده شده است که شدت آسیب افراد ناظر آتش بازی ها از مجریان هم شدیدتر بوده است، بنابر این تأکید می شود با وجود پایین بودن احتمال آسیب به لحاظ اهمیت و شدت بالقوه آن ها توصیه های سلامتی برای همه به ویژه برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته شود.** 2700 مصدوم در چهارشنبه سوری سال 92

این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث خاطرنشان کرد: براساس آمار موجود در حوزه معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعداد مصدومان چهارشنبه سوری سال سال 1392بیش از 2700 نفر برآورد می شود.

مغیثی افزود:این رقم در مقام مقایسه با سال ما قبل آن 35 درصد رشد نشان می دهد. آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری در طی سال های اخیر روند صعودی داشته و از سال 1387 میزان رشد آن 2.5 برابر بوده است.

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر ادامه داد: در میان استان ها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه دیدگان داشته و رقم آن به 740 مورد گزارش شده است. به عبارتی 28 درصد کل موارد ثبت شده مصدومان چهارشنبه سوری در کل کشور مربوط به استان تهران است.** 90 درصد آسیب های چهارشنبه سوری در شهرها رخ می دهد

این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث با اشاره به اینکه استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بیشترین تعداد ثبت شده مصدومان چهارشنبه آخر سال را پس از استان تهران داشته است، گفت: مردان چهار برابر زنان دچار آسیب های منتسب به چهارشنبه سوری می شوند. همچنین 10 درصد آسیب ها در مناطق روستایی و 90 درصد در مناطق شهری روی می دهد.

مغیثی افزود: بیشترین آسیب دیدگان از میان دانش آموزان و دانشجویان بوده اند (40 درصد کل موارد ثبت شده) که در گروه سنی 15تا 25 قرار دارند.

وی اضافه کرد: همچنین در رتبه بعدی، 35 درصد کل موارد آسیب ها در گروه سنی 10-14 سال رخ داده است و پنج درصد آسیب دیدگان نیز در گروه سنی زیر شش سال بوده اند.

دکتر مغیثی ادامه داد: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند و 24 درصد یا رهگذر و یا در حین تماشا دچار آسیب های چهارشنبه سوری شده اند.** 50 درصد آسیب های چهارشنبه سوری جراحت دست و پا است

وی محیط بیرون از خانه و خیابان را شایعترین مکان آسیب زا اعلام کرد و افزود: دست و پا شایعترین اعضای بدن هستند که دچار آسیب می شوند که حدوداً50 درصد موارد ثبت شده را شامل می شوند.

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: شدیدترین آسیب ها نیز مربوط به نواحی صورت و چشم است که با 43 درصد شیوع در رتبه دوم قرار دارد.

مغیثی اضافه کرد: ممکن است درمان آسیب های چشمی بسیار طولانی مدت باشد و حتی تا ماه ها و سال های بعد ادامه یابد و یا اینکه نهایتاً به تخلیه چشم منجر شود.** تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در ادامه به تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل این آسیب ها پرداخت و تشکیل کمیته بین بخشی هماهنگی برای پیشگیری از آسیب های منتسب به چهارشنبه سوری در مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت، هماهنگی با نیروی انتظام برای انجام اقدامات مناسب جهت روان شدن و روان نگه داشتن ترافیک روز چهارشنبه سوری، اعلام آمادگی اورژانس و هلال احمر برای استقرار پایگاه های نیروهای امدادی در کلیه مناطق شهر به تعداد کافی جهت امدادرسانی به مصدومان احتمالی و تقویت نظام سرویلانس آسیب های چهارشنبه سوری در معاونت های بهداشتی دانشگاه ها را از جمله این اقدامات برشمرد.

مغیثی به هماهنگی حوزه های درون بخشی مانند اداره پیشگیری از بیماری های چشم جهت ارتقاء آگاهی جامعه در خصوص آسیب های چشمی اشاره و تاکید کرد: اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های لازم برای کاهش حوادث چهارشنبه سوری فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش هایی صورت گیرد و برای حساس سازی مسوولان و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری باید این اقدامات در طول سال انجام شود.** توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری

دکتر مغیثی در خصوص توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری نیز به پدران و مادران توصیه کرد که در شادی های فرزندانتان مشارکت کنید تا همیشه نظاره گر خنده هایشان باشید.

وی با بیان این که والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند؛ گفت: آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، می توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث توصیه کرد: مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. حضور یکی از والدین و یا یک نفر بالغ و ترجیحا آشنا به نکات ایمنی در هنگام آتش بازی کودکان و نوجوانان با مواد محترقه ضروری است.

دکتر مغیثی گفت: بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتشگیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را ببارمی آورند که آموزش و نظارت در این موارد حیات بخش است.

وی افزود: از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.

مغیثی اضافه کرد: فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید. از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید.از انداختن قوطی های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می شود، خودداری کنید.

به گفته وی آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.

مغیثی افزود: در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید. در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید.این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی های فلزی منفجر نکنید.

مغیثی در پایان گفت: استفاده از عینک در هنگام آتش بازی از بسیاری از آسیب های چشمی پیشگیری می کند. در صورت بروز هرگونه آسیب به چشم بدون دستکاری به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز مخصوص بیماری های چشم مراجعه کنید.

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1547151
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, اجتماعی
Tags: چهارشنبه آخر سال, چهارشنبه سوری, آسیب های چهارشنبه سوری, حوادث چهارشنبه سوری, حوادث چهارشنبه سوری 93, آتش بازی, روشن کردن آتش, فشفشه, آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه
22222

مطالب مرتبط :

سرپرست اورژانس کشور: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به 2600 نفر رسید


  سرپرست اورژانس کشور گفت: جمع آوری آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در سراسر کشور نشان می دهد که در حوادث این شب 2 هزار و 600 نفر مصدوم شدند. ...

«خندوانه» با چهارشنبه سوری می آید


30a30.ir : سیدعلی احمدی تهیه کنندگی فصل سوم برنامه «خندوانه» را برعهده گرفت. برنامه «خندوانه» به طراحی و کارگردانی رامبد جوان که پیش از این دو فصل ...

بلاهایی که روسیه بر سر ترکیه می آورد/ اولین فرمان پوتین صادر شد


3a030.ir :  چند روز از روزی که نیروی هوایی ترکیه جنگنده روسی را سرنگون کرد، گذشته و جنگ لفظی مسکو و آنکارا بالا گرفته است. بی بی سی در مطلبی ب...

آشنایی با تاریخچه روز طبیعت


30a30.ir : سیزده‌به‌در سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز روز طبیعت نامگذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی ...

آشنایی با آیین های سیزدهمین روز نوروز


30a30.ir : در این یک روز نیز ایرانیان از صبح خروس خوان تا شامگاه، آیین های مختلفی را برای گذراندن یک روز شاد در طبیعت انجام می دهند به طوریکه برخی از ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران