:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 511 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


رشد 35 درصدی آسیب های چهارشنبه سوری 92 نسبت به 91

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ضمن بیان آمار حوادث چهارشنبه سوری سال 92 توصیه های پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری را تشریح کرد.

30a30.ir : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر علیرضا مغیثی گفت: آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه، آیین آتش افروزی است که تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه سوری» بر خود گرفته و متاسفانه در سال های اخیر چهارشنبه سوری از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.

وی افزود: سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم و یا معلول می شوند و هزاران خانواده ایرانی سال نو را با غم و اندوه شروع می کنند. لحظه ای غفلت مسیر زندگی این افراد را تغییر می دهد و هیچ فردی اعم از تولید کننده، مجری آتش بازی، ناظران یا حتی عابران پیاده و رهگذران از آسیب های چهارشنبه سوری در امان نیستند.

وی ادامه داد: در مطالعاتی نشان داده شده است که شدت آسیب افراد ناظر آتش بازی ها از مجریان هم شدیدتر بوده است، بنابر این تأکید می شود با وجود پایین بودن احتمال آسیب به لحاظ اهمیت و شدت بالقوه آن ها توصیه های سلامتی برای همه به ویژه برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته شود.** 2700 مصدوم در چهارشنبه سوری سال 92

این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث خاطرنشان کرد: براساس آمار موجود در حوزه معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعداد مصدومان چهارشنبه سوری سال سال 1392بیش از 2700 نفر برآورد می شود.

مغیثی افزود:این رقم در مقام مقایسه با سال ما قبل آن 35 درصد رشد نشان می دهد. آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری در طی سال های اخیر روند صعودی داشته و از سال 1387 میزان رشد آن 2.5 برابر بوده است.

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر ادامه داد: در میان استان ها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه دیدگان داشته و رقم آن به 740 مورد گزارش شده است. به عبارتی 28 درصد کل موارد ثبت شده مصدومان چهارشنبه سوری در کل کشور مربوط به استان تهران است.** 90 درصد آسیب های چهارشنبه سوری در شهرها رخ می دهد

این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث با اشاره به اینکه استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بیشترین تعداد ثبت شده مصدومان چهارشنبه آخر سال را پس از استان تهران داشته است، گفت: مردان چهار برابر زنان دچار آسیب های منتسب به چهارشنبه سوری می شوند. همچنین 10 درصد آسیب ها در مناطق روستایی و 90 درصد در مناطق شهری روی می دهد.

مغیثی افزود: بیشترین آسیب دیدگان از میان دانش آموزان و دانشجویان بوده اند (40 درصد کل موارد ثبت شده) که در گروه سنی 15تا 25 قرار دارند.

وی اضافه کرد: همچنین در رتبه بعدی، 35 درصد کل موارد آسیب ها در گروه سنی 10-14 سال رخ داده است و پنج درصد آسیب دیدگان نیز در گروه سنی زیر شش سال بوده اند.

دکتر مغیثی ادامه داد: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند و 24 درصد یا رهگذر و یا در حین تماشا دچار آسیب های چهارشنبه سوری شده اند.** 50 درصد آسیب های چهارشنبه سوری جراحت دست و پا است

وی محیط بیرون از خانه و خیابان را شایعترین مکان آسیب زا اعلام کرد و افزود: دست و پا شایعترین اعضای بدن هستند که دچار آسیب می شوند که حدوداً50 درصد موارد ثبت شده را شامل می شوند.

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: شدیدترین آسیب ها نیز مربوط به نواحی صورت و چشم است که با 43 درصد شیوع در رتبه دوم قرار دارد.

مغیثی اضافه کرد: ممکن است درمان آسیب های چشمی بسیار طولانی مدت باشد و حتی تا ماه ها و سال های بعد ادامه یابد و یا اینکه نهایتاً به تخلیه چشم منجر شود.** تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت

رییس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در ادامه به تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل این آسیب ها پرداخت و تشکیل کمیته بین بخشی هماهنگی برای پیشگیری از آسیب های منتسب به چهارشنبه سوری در مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت، هماهنگی با نیروی انتظام برای انجام اقدامات مناسب جهت روان شدن و روان نگه داشتن ترافیک روز چهارشنبه سوری، اعلام آمادگی اورژانس و هلال احمر برای استقرار پایگاه های نیروهای امدادی در کلیه مناطق شهر به تعداد کافی جهت امدادرسانی به مصدومان احتمالی و تقویت نظام سرویلانس آسیب های چهارشنبه سوری در معاونت های بهداشتی دانشگاه ها را از جمله این اقدامات برشمرد.

مغیثی به هماهنگی حوزه های درون بخشی مانند اداره پیشگیری از بیماری های چشم جهت ارتقاء آگاهی جامعه در خصوص آسیب های چشمی اشاره و تاکید کرد: اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های لازم برای کاهش حوادث چهارشنبه سوری فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش هایی صورت گیرد و برای حساس سازی مسوولان و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری باید این اقدامات در طول سال انجام شود.** توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری

دکتر مغیثی در خصوص توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری نیز به پدران و مادران توصیه کرد که در شادی های فرزندانتان مشارکت کنید تا همیشه نظاره گر خنده هایشان باشید.

وی با بیان این که والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند؛ گفت: آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، می توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث توصیه کرد: مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. حضور یکی از والدین و یا یک نفر بالغ و ترجیحا آشنا به نکات ایمنی در هنگام آتش بازی کودکان و نوجوانان با مواد محترقه ضروری است.

دکتر مغیثی گفت: بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتشگیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را ببارمی آورند که آموزش و نظارت در این موارد حیات بخش است.

وی افزود: از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.

مغیثی اضافه کرد: فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید. از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید.از انداختن قوطی های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می شود، خودداری کنید.

به گفته وی آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.

مغیثی افزود: در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید. در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید.این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی های فلزی منفجر نکنید.

مغیثی در پایان گفت: استفاده از عینک در هنگام آتش بازی از بسیاری از آسیب های چشمی پیشگیری می کند. در صورت بروز هرگونه آسیب به چشم بدون دستکاری به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز مخصوص بیماری های چشم مراجعه کنید.

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1547151
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, اجتماعی
Tags: چهارشنبه آخر سال, چهارشنبه سوری, آسیب های چهارشنبه سوری, حوادث چهارشنبه سوری, حوادث چهارشنبه سوری 93, آتش بازی, روشن کردن آتش, فشفشه, آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه
22222

مطالب مرتبط :

سرپرست اورژانس کشور: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به 2600 نفر رسید


  سرپرست اورژانس کشور گفت: جمع آوری آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در سراسر کشور نشان می دهد که در حوادث این شب 2 هزار و 600 نفر مصدوم شدند. ...

«خندوانه» با چهارشنبه سوری می آید


30a30.ir : سیدعلی احمدی تهیه کنندگی فصل سوم برنامه «خندوانه» را برعهده گرفت. برنامه «خندوانه» به طراحی و کارگردانی رامبد جوان که پیش از این دو فصل ...

بلاهایی که روسیه بر سر ترکیه می آورد/ اولین فرمان پوتین صادر شد


3a030.ir :  چند روز از روزی که نیروی هوایی ترکیه جنگنده روسی را سرنگون کرد، گذشته و جنگ لفظی مسکو و آنکارا بالا گرفته است. بی بی سی در مطلبی ب...

آشنایی با تاریخچه روز طبیعت


30a30.ir : سیزده‌به‌در سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز روز طبیعت نامگذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی ...

آشنایی با آیین های سیزدهمین روز نوروز


30a30.ir : در این یک روز نیز ایرانیان از صبح خروس خوان تا شامگاه، آیین های مختلفی را برای گذراندن یک روز شاد در طبیعت انجام می دهند به طوریکه برخی از ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم
نشست اضطراری در کاخ سفید برای تعیین ابتلای ترامپ به کرونا
اتحادیه اروپا: رفع تحریم‌ها بخش ضروری برجام است/ ایران به اجرای کامل توافق برگردد
بیش از ۵۰ کانون دانشگاه آزاد کشتار مسلمانان در هند را محکوم کردند
سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای درباره «کرونا» منتشر کرد
تأکید ایران بر آرام سازی سریع فضای متشنج موجود در ادلب
رئیس سازمان پدافند غیرعامل: رویکرد ما حمایت همه‌جانبه از وزارت بهداشت است/ فعلا نیاز به قرنطینه شهر نیست
واکنش موسوی به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است/ مردم در هر شهری به تعداد نامزدهای آن شهر و در تهران به 30 نفر رای بدهند
رهبر انقلاب: هر چه حضور پای صندوق‌ها بیش‌تر باشد، مجلس قوی‌تر است/ آمریکا در حال حرکت به‌ سمت فروپاشی از درون
فرازی از وصیت‌نامه سردار شهید قاسم سلیمانی خطاب به جریان‌های سیاسی کشور
راهپیمایی ۲۲ بهمن| قدرت‌نمایی لشکر میلیونی سلیمانی‌/ تشییع جنازه تروریست‌های آمریکایی
مخالفت عراق با انتقال سامانه‌های پاتریوت آمریکا به این کشور
دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها
سردار حاجی‌زاده: به تمام کدها و فرکانس‌های پهپاد MQ-4 دست پیدا کرده‌ایم/ این هواپیما دیگر در برابر ایران کارایی ندارد
بازدید فرمانده سنتکام از عین‌الاسد
کمکهای سپاه به ارتش عراق در حوزه پدافند هوایی افزایش می‌یابد
سی‌ان‌ان: ترامپ در هفته گذشته ۴۴ ادعای غلط مطرح کرد

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران